על חשיבותן של מתיחות
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

על חשיבותן של מתיחות 

מאת   13/05/2010 |  נצפה 2490 פעמים

חלק בלתי נפרד מאימון כושר הינו החלק של המתיחות, אולם רבים אינם מודעים לחשיבותו הרבה. הנה, אם כן, כמה דברים שכדאי לדעת לפני אימון הכושר הבא שלכם.
(מאת שירלי גולדשטיין*)

ביצוע תרגילי מתיחות לפני אימון יכול לעזור במניעת פציעות
הכנה של המפרקים וסיכוכם והשרירים לאימון יכולים להגן עליכם מפני פציעה בעיקר אם השרירים או המפרקים בגוף נוקשים מדי.

תרגילי מתיחות תורמים ליציבה מאוזנת.
ביצוע תרגילי גמישות באופן תדיר ישמור את השרירים במתח הנכון כך שהיציבה הנכונה תישמר.ולא יווצר מצב בו שרירים מסויימים יהיו מכווצים כל הזמן ואחרים מתוחים ללא איזונם.

תרגילי מתיחות מגבירים טווח התנועה במפרקים
טווח תנועה גדול יותר יגדיל את שיווי המשקל שלכם, דבר שישמור אתכם כשירים לתנועה ויקטין את הסיכוי שלכם לנפילות - במיוחד בגיל מבוגר הזהב.

תרגילי מתיחות משפרים את מחזור הדם
תרגילי גמישות משפרים את זרימת הדם לשרירים שיפור זה יכול להביא להתאוששות מהירה יותר לאחר פציעות קלות בשריר (כמו שקורה לעיתים לאחר אימון כוח עצים).

תרגילי מתיחות משפרים את גמישות הגוף
שרירים גמישים מגבירים את יכולת הגוף לבצע מטלות יומיומיות. משימות כגון הרמת חפצים, קשירת השרוך בנעליים ואפילו ריצה אל האוטובוס בתחנה הן משימות שיכולות להיות קלות יותר לביצוע בעקבות אימוני גמישות.

לפני שמתחילים:

בצעו חימום קל לפני מתיחות
ביצוע תרגילי גמישות כאשר השרירים קרים מעלה את הסיכון לפציעות. בצעו חימום קל לפני ביצוע המתיחות, הליכה בצורה מתונה, קפיצות קלות במקום , ניפנופים קלים בידיים וכדומה. הזמן הטוב ביותר לביצוע מתיחות הוא לאחר אימון, משום שלאחר האימון השרירים חמים ומוכנים יותר לביצוע המתיחות.

שהייה ללא תנועה
ניעות תוך כדי המתיחה יכולות לגרום לקרעים קטנים בשריר. קרעים אלו משאירים צלקות קטנות בשריר כאשר הוא מחלים וגורמות לשריר להיות נוקשה יותר, פחות גמיש ובעל נטייה מוגברת לכאב .

לא לגעת בכאב
אתם אמורים להרגיש את המתח בשריר תוך כדי המתיחה, אך אם אתם מרגישים כאב, סימן שמתחתם יותר מדי את השריר. חזרו לנקודה בה הרגשתם את המתח ללא כאב והשארו שם למשך 30- 60 שניות .

סוד: נשימה חופשית והרפייה
אל תעצרו את נשימתכך תוך כדי ביצוע תרגילי גמישות, נשמו באופן חופשי

כמה זמן נשארים במתיחה?
הגמשת השרירים הינו תהליך שלוקח זמן. השארו במתיחה לפחות 30 שניות ועד 60 שניות עבור שרירים מאוד מתוחים או אזורים בעייתיים, ואז חזרו על המתיחה עבור הצד השני של הגוף. עבור רוב קבוצות השרירים מתיחה אחת מספקת אם אתם מחזיקים במתיחה מספיק זמן.

לפי הסדר
נתחיל בקבוצות גדולות של שרירים, התמקדו בשריר הירך ,בשריר התאומים, במותן גב תחתון, צוואר וכתפיים בנוסף לכך מתחו שרירים ומפרקים בהם אתם משתמשים בשגרת היום יום שלכם בעבודה או באימון .

לפני או אחרי אימון?
מתיחות לפני האימון לא מועילות, אך גם לא מזיקות. חוסר גמישות קיצוני מוביל בהכרח למגבלות בתנועה ובמקרה כזה כדאי להשקיע במתיחות אחרי האימון.

 

*שירלי גולדשטיין היא מנהלת מקצועית ברשת גרייט שייפ ומורה לאשטנגה יוגה

גרייט שייפ היא רשת מועדוני כושר שהוקמה בשנת 1996, ומאז הלכה והתרחבה עד שהפכה לרשת מועדונים מובילה בפריסה ארצית. גרייט שייפ, בבעלות ירון סלע, אריק קרטן ואסף לנגי, מציעה למנוייה שילוב מנצח בין צוות מקצועי ומנוסה, ציוד מתקדם ומגוון שיעורי סטודיו ייחודיים, לבין אווירה חמה, נעימה ומשוחררת – וזו אחת הסיבות לכך שמועדוני הכושר של הרשת הם מקום שכיף להגיע אליו בכל אימון מחדש.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה