מה עדיף: השקעה בנדלן או השקעה במניות?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מה עדיף: השקעה בנדלן או השקעה במניות? 

מאת   28/03/2010 |  נצפה 5216 פעמים

 

האמת, לא קל בכלל לבחור היום אפיק השקעה לטווח ארוך. בשוק הישראלי יש עשרות נישות והצעות להשקעה, ועוד מאות אלטרנטיבות מזמינות להשקעה מעבר לים. למעשה, אין בעיה עם הכמות הגדולה של האפשרויות אלא שלהשוות באיכות זו המשימה. תחום ההשקעות נמצא בגידול מתמיד ולכל אחד יש את החבר שיספר לו על הזדמנות השקעה חדשה שאסור לפספס. אבל לבחור אפיק השקעה אחד, להאמין בו לאורך זמן ולהינות לאורך כל התקופה מהכנסה פסיבית זה לא פשוט בכלל. מה בודקים? איך משווים? וכיצד לבסוף בוחרים? נשמע מסובך!

על מנת לנסות ולהקטין את מרחב האפשרויות, נתמקד בשתי האפשרויות הפופולריות ביותר להשקעה – נדלן מניב מול השקעה במניות (באמצעות מודל השכרת מניות). במאמר נציג מספר כלים דרכם כל אחד יוכל לענות על השאלה: מהי אלטרנטיבת ההשקעה המתאימה עבורו?

נתחיל בהגדרות של כל אחת מההשקעות:

השקעה בנדלן – כאשר אתה משקיע בנדלן אתה קונה נכס ממשי שאפשר לגעת בו פיזית. לפעמים הנכס הנדלני עולה לך כסף כל חודש – למשל במקרה של אדמה חקלאית שעדיין לא הופשרה ועד שתקוותיך יתגשמו אתה נאלץ לדחוף יד לכיס ולשלם מיסים וחשבונות. לפעמים הנכס מניב לך הכנסה חודשית פסיבית – למשל בדוגמא של דירה להשכרה, הדיירים שולחים אליך בכל חודש צ'ק, אתה מכסה איתו הוצאות (אם יש) ומשאיר את ההפרש אצלך בכיס כרווח.

השקעה במניות – כאשר אתה רוכש מניות, למעשה אתה קונה חלק מחברה מסחרית. לא משנה כרגע מה החברה עושה, בין אם היא מייצרת מגבונים לחים או משווקת תרופות, מעניקה שירותי ניהול צי רכב או חופרת וקודחת בנסיון לגלות נפט, בכל מקרה אתה זכאי לחלק מהרווחים שלה (בהתאם לכמות המניות שברשותך). אם החברה הנפיקה 1,000,000 מניות ואתה קנית 10,000 מהן, הרי שאתה הבעלים של 1% מהחברה. החברה מוול-סטריט, בשילוב כלכלנים ויועצי הון מרחוב אחד העם, מנסים לסבך קצת את התמונה אבל למעשה זה פשוט. דירקטוריון החברה, אנשים שנבחרים ע"י בעלי מניות בדיוק כמוך, כדי לפקח על הנהלת החברה, הם המחליטים איזה נתח מהרווחים השנתיים יופנו חזרה להשקעה בחברה ואיזה נתח ינתן כדיבידנד במזומן לבעלי המניות.

לסיום ההגדרה של ההשקעה במניות נדגיש כי לאורך כל תקופת האחזקה במניות מתקבלת הכנסה חודשית פסיבית דרך שימוש במודל השכרת מניות.

כעת, ברור כי עדיף להשקיע בנכס נדלני טוב על פני השקעה במניות של חברה גרועה  או להשקיע במניה מעולה על פני קניית דירה במיקום גרוע, לכן נניח שתי הנחות יסוד:
בשתי אלטרנטיבות ההשקעה נתייחס לתשואה הממוצעת בשוק בארץ.
השקעה בדירה בגוש דן מקבילה להשקעה בתעודת סל על מדד תל אביב 25 (שניהם נחשבים לנכסים חזקים)

היתרונות שבהשקעה בנדלן:

החסרונות בהשקעה בנדלן:

היתרונות שבהשקעה במניות:

חסרונות ההשקעה במניות:

לסיכום. התשובה לשאלה מה עדיף היא כרגיל "תלוי מה אתם מחפשים". אם אתם מחפשים את ההשקעה המוכרת, שסוכני תיווך, יועצי משכנתאות, ההורים והחברים מסביב מנסים לדחוף לכם – עדיף שתשקיעו בנדל''ן. אם ניתוח מקצועי המתבסס על נסיון וסטטיסטיקה מדעיים לא מפחידים אותך, הרי שעדיף שכאפיק ההשקעה העיקרי שלך, לטווח הארוך, תבחר להתמקד במניות.

 

שחף פרקש - השכרת מניות  הופך את המניות שלך לנכס מניב. למידע נוסף לחץ כאן


לראשונה בארץ נפתחה האפשרות לקבל הכנסה פסיבית חודשית מאחזקה במניות ת"א 25

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה