פגיעות גוף בתאונת דרכים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

פגיעות גוף בתאונת דרכים 

מאת   20/03/2010 |  נצפה 2102 פעמים

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (להלן - חוק הפלת"ד), נחקק בשנת 1975 במטרה להסדיר את נושא הפיצוי לנפגעי תאונות דרכים.

טרם חקיקת חוק זה, הוסדר נושא תאונות הדרכים ותשלום הפיצויים לנפגעי תאונות הדרכים, בפקודת הנזיקין. הסדר הישן הקשה על הנפגעים את נושא קבלת הפיצוי בגין הנזקים שאירעו להם, שכן על מנת לקבל פיצויים, נדרשו הנפגעים להוכיח כי הפגיעה ארעה בשל התרשלות הנתבע.

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים מטיל אחריות מוחלטת על נהג המעורב בתאונת דרכים כלפי כל הנפגעים בתאונה, קרי די בכך שאדם נפגע בתאונת דרכים ונגרם לו נזק גוף על מנת שתקום לו זכות לפיצוי על פי חוק.

חשוב להדגיש, כי הזכות לפיצוי מכח חוק הפלת"ד, חלה רק על נזקי גוף שנגרמו כתוצאה מתאונת דרכים.

לחוק הפלת"ד יתרונות נוספים, ראשית, חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים הרחיב את חובת הביטוח המנוי בסעיף 2(א) לפקודת ביטוח רכב מנועי [נוסח חדש], התש"ל-1970, שכן הוא מטיל חובה לבטח לא רק צדדים שלישיים מפני תאונות, אלא גם את הנהג עצמו.

שנית, מכח חוק הפלת"ד הוקם תאגיד בשם "קרנית", התאגיד מפצה נפגעי תאונות דרכים בגין נזקי גוף בלבד, זאת במצבים בהם לא ניתן לתבוע מבטח אחר אשר עשוי לפצותם על הנזק והסבל שנגרמו להם וכן במצבים שלהלן:

 

יחד עם זאת, לצד יתרונותיו של חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים ישנם גם מספר חסרונות, ראשית, סעיף 8 לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע את כלל ייחוד העילה. משמעות כלל יחוד העילה הינה, כי נפגע בתאונת דרכים אשר תבע פיצויים לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, לא יוכל לתבוע פיצויים נוספים מכוח עילה נזיקית.

שנית, חוק הפלת"ד צמצם את סכום תקרת הפיצויים שהנפגע זכאי לקבל במסגרת שני ראשי נזק, האחד נזק שאינו ממוני (כאב וסבל) והשני אובדן השתכרות.

דברי ההסבר פורטו במאמר זה בצורה חלקית, תמציתית וכללית. בשום מקרה אין לראות בהם את נוסח החוק. המאמר לא מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי, ובכל מקרה מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בדיני הנזיקין (עורך דין תאונת דרכים, תאונת דרכים) לצורך קבלת ייעוץ בדבר זכויותיכם ע"פ הדין.

שלי שוסטר, עורך דין תאונת דרכים מאור-שוסטר משרד עורכי דין מתמחה בדיני מזונות, נזיקין טל': 077-500-63-63 פקס: 077-500-84-03

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה