כוחו של מגע
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

כוחו של מגע 

מאת   11/03/2010 |  נצפה 4581 פעמים

 

המגע ממלא צורך חשוב לכל אורך חיינו. זוהי צורת התקשורת הבסיסית ביותר, אותה למד התינוק עוד בטרם נולד. באמצעות המגע אנו מעבירים הוראות, קולטים תחושות ומביעים רגשות, וחדותו אינה מתקהה עם השנים (לעומת חושים אחרים).

מגע עמוק וברור משפר את תחושת המערכת העצבית, התחושתית והמוטורית ומאפשר מיצוי מלוא הפוטנציאל של כל איבר בגוף. 

המגע מעניק תחושה של השלד, גבולות הגוף והאיברים- דרך המגע לומד התינוק להרגיש את אבריו ואת גבולות הגוף שלו. בנוסף, הוא מקנה לתינוק תחושת שלווה ורוגע, בכך שהוא מלמד את השרירים להרפות. המגע העמוק (פרופראוסבטיבי) מעביר מסר ישיר למוח על האיבר בו אנו נוגעים.

תינוקות שנולדו בניתוח קיסרי זקוקים, לרוב, ליותר מגע כיוון שלא חוו את הדחיפות בתעלת הלידה ואת התכווצויות הרחם המגבירות את גירוי העור.

מגע מקנה לתינוק תחושת ביטחון, מגביר ומבסס את הקשר בין ההורה לתינוק.

 

אם הצלחתי לסקרן אתכם במשפטים הספורים האלה, הרשו לי להמליץ לכם (בחום) על ספר שקראתי לאחרונה: "כוחו של מגע" מאת פיליס ק. דיוויס, העוסק במעלותיו של המגע ובחשיבותו, בתהליך ההתפתחות של התינוק.

"המגע אינו גירוי נעים, כי אם צורך ביולוגי" טוענת הסופרת. היא מתארת איך ניתן לספק בשגרת היום- יום את הצורך של תינוק במגע- בהאכלתו, בטפיחות על הגב לאחר האוכל ובהחזקתו על הידיים וליטופו בזמן שמחכים לגרעפס שלאחר האוכל: "כדי לשרוד ולהתפתח היטב, יש לשאת את הילד, לחבקו, ללטפו ולמלמל דברי חיבה באוזניו. פעולות אלה בשום אופן לא גורמות לרודנות של הילד, אלא הן מקדמות צורך בסיסי בשנים הראשונות של חייו".

וגם על הקשר שבין מגע והתפתחות האינטליגנציה האנושית מדובר בספר: "טבעה של האינטליגנציה האנושית יכול להיות תלוי בתהליך ההתפתחות והגרייה של המערכות התחושתיות של התינוק. גירוי המערכות התחושתיות של הילד מגביר, למעשה, את התיקון והתגובה הכלליים שלו ללימוד, לכן נגיעה בעור וגירויו יכולים להגביר את האינטליגנציה ואת יכולת הלמידה של הילד".

הספר מדבר על המגע בצורה שונה מכפי שאנו רגילים: דן בחשיבותו להתפתחות תקינה ולהתפתחות אזורי המוח השונים בתחילת החיים (כתינוקות), מביא רעיונות שונים לסוגי גירוי מישושי של תינוקות ומזכיר לנו שהצורך במגע אינו נעלם לאחר גיל הינקות וממשיך להוות צורך ביולוגי בכל גיל וגיל.

ספר מקיף, שונה ומרתק, שכדי למצות את ההנאה והתועלת ממנו כדאי לכם להתאמץ קצת ולקרא אותו בעצמכם.

לא תצטערו!

 

 

אפרת פינקלר
מתמחה בהתפתחות תינוקות
אבחון, טיפול וליווי התפתחותי
050-7869334
ליווי התפתחותי | התפתחות תינוקות

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה