על מורה הזן דני וקסמן
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

על מורה הזן דני וקסמן 

מאת   17/01/2007 |  נצפה 5481 פעמים


דני וקסמן הגיע ליפן בשנת 1958 ולמד זן ואמנויות לחימה (ג'ודו ונינג'יצו) במשך למעלה מ 13 שנה. הוא תלמידו של מורה הזן בגישת הסוטו-זן, פרופ' מסונגה רהיהו ז"ל וממשיך דרכם של דוגן ומסונגה בישראל ובעולם כולו. במשך למעלה מ 45 שנה הוא מתאמן זן ואמנויות לחימה ומאז 1994 הוא מלמד זן בישראל באופן קבוע.

בשנת 2000 הוציא לאור בעברית את ספרו הייחודי "זן - שאלות ותשובות", בהוצאת גל, הכולל 70 שאלות שנשאל ע"י תלמידיו ותשובותיו להם. בשנת 2006 יצא לאור בהשראתו ומעורבותו המלאה כמתרגם וכמורה זן ספר התרגומים: "הדרך הישירה לאני האמיתי לתפקוד מלא בחיי יומיום", בהוצאת הצוק הכחול.
בנוסף לכל אלו פיתח דני וקסמן את שיטת הלט-גו ג'ודו למציאת האני האמיתי באמצעות תרגול של ג'ודו. הוא גם נותן את השראתו לאתר הזן: www.zenki.com.

הרקע והניסיון של דני וקסמן נטועים בארבעה יסודות עיקריים. הייתו תלמיד של זן וכעבור שנים רבות מורה בעצמו. הייתו תלמיד אישי של פרופ' קוטני סנסאי דאן 10 בג'ודו שהיה תלמידו האחרון הישיר של מייסד הג'ודו פרופ' ג'יגורו קאנו ושל מורים גדולים נוספים מתחום הג'ודו ביפן, היותו תלמיד וידיד אישי של מייסד שיטת פלדנקרייס, ד"ר משה פלדנקרייס והיותו תלמידו האישי של ד"ר מאסקי הצומי ראש השיטה של הבוג'ינקאן נינג'יצו.

לימוד זן שונה מהותית מכל תחום הוראה אחר, כולל אמנויות לחימה, שיטות ריפוי לימוד פילוסופיה, צילום וכדומה. לפי דרכם של פרופ' מסונגה וממשיכו דני וקסמן, אדם לא יכול ללמד זן אלא אם כן הוא הגיע לעצמו. כשאדם מגיע לעצמו הוא יודע את זה וגם המורה שלו יודע ומאשר לו את העובדה הזו. הדרך לעצמך נמשכת בד"כ שנים רבות וכוללת התפתחות הדרגתית שהיסוד המהותי שלה הם אימוני זה-זן (הישיבה השלווה).

דוגן מורה הזן בגישת הסוטו זן שהביא את הסוטו זן מסין ליפן, כותב בספרו שובוגנזו. "האימון חובק הארה, הארה שוכנת בתוך האימון" אין הארה (סטורי) בלי אימונים. עוד הוא כותב בפרק גנג'ו קואן (הבעיה שבחיי היום יום):
"ללמוד את האני זה לשכוח את האני. לשכוח את האני זה להיות מואר על ידי כל הדברים. להיות מואר על ידי כל הדברים זה להיות חופשי מתלות בגוף ובנפש שלנו ושל אחרים. הכוונה היא לבטל אפילו את התלות שלנו בסטורי. בעודנו מבטלים את התלות שלנו בסטורי, אנו מוכרחים להכנס לחברה הממשית".

לאחר שאדם הגיע לעצמו הוא נמצא כבר באיזור ההארה ויכול ללמד זן. הוא ממשיך להתאמן, ללמד ולתפקד כהרגלו. יום אחד הוא חווה הארה פתאומית -סטורי. גם לאחר שהגיע להארה הגדולה הוא ממשיך לשבת בישיבה השלווה וממשיך את חייו כרגיל. זוהי דרכו של דני וקסמן, זהו הציר שעליו סובבים חייו.

דני וקסמן למרות היותו אדם צנוע, כמעט נחבא אל הכלים, הוא חלוץ בקנה מידה עולמי וחדשן הנותן תקווה ודרכים חדשות לכל אדם למצוא את עצמו בחיי היום יום ולהגיע לסטורי ותפקוד מלא. דני וקסמן הוא בו זמנית ישראלי שורשי, אוהב ארץ ישראל, עובד האדמה, איש הטבע ובהבעת מורה לזן ואמנויות קלאסי במסורת של המזרח הרחוק.

הוא ממקד את הנקודה החשובה ביותר בגישתו של מורה הזן שלו פרופ' מסונגה רהיהו ומפתח אותה. כל אדם יכול למצוא את עצמו בעולם המהיר והטכנולוגי של המאה ה21, אם ישב כל יום חמש עד עשר דקות זה-זן - הישיבה השלווה. נכון, הדרך תהיה ארוכה וחיוני לפגוש מורה אמיתי, אך היא אפשרית. לא צריך להיות חכם או משכיל, בעל ממון או מעמד חברתי. כל מה שצריך לעשות זה להתחיל לשבת את הישיבה השלווה. כל אחד יכול וצריך לפנות 5-10 מחייו ביום בשביל משימה זו.

זוהי נקודת המוצא של פרופ' מסונגה ומשם ממשיך דני וקסמן ותורם את השקפתו הייחודית גאן ועכשיו, כדי לסייע לכל מי שמעוניין בכך למצוא את עצמו.
עופר כהן, MA, דאן 8 בנינג'יצו, שידושי, מלמד הגנה עצמית לנשים, מורה לטאי צ'י, מחבר הספר טאי צ'י ועוד אוצרות שבהוצאת הצוק הכחול
מלמד באיזור המרכז
תלמידם של דני וקסמן, דורון נבון וד"ר הצומי סנסאי ועוד מורים בארץ ובמזרח הרחוק
ofer999@013.net, sotozen01@hotmail.com
www.ninway.com
www.tai-chi-book.com
www.zenki.com
www.blue-cliff.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה