אושר בכל מחיר
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

אושר בכל מחיר 

מאת   05/09/2005 |  נצפה 15884 פעמים
מהו אושר ??

אם אשאל חמישה אנשים שונים, אמרו לי "מהו לדעתכם התבלין החשוב ביותר העושה אדם למאושר?"
אני מבטיח לכם כי אקבל 5 תשובות שונות כמו:

1. התבלין החשוב ביותר הוא "בריאות" אם ישנה לך בריאות יש לך הכל !!!
2. אדם אחר יאמר " לא לא כסף, אם יש לך הכסף אז יש לך אושר ועושר. הכסף יענה על הכל!!!
3. אדם אחר יאמר " אהבה" אם אתה אוהב אתה מאושר !!!
4. האדם הרביעי יאמר "פרסום", כשאתה מפורסם אתה מאושר !!
5. האדם החמישי יאמר "ילדים " הילדים הם אושרי.... עבורם אני מוכן לעשות הכל.....

אכן התשובות הן שונות אך אינן כל כך מדויקות, שהרי אם כל מה שהאדם היה צריך על מנת להיות מאושר היה בריאות אז כל אדם שעבר מבדקי כושר יהיה באופן אוטומטי מאושר. אם בכסף מדובר אזי כל מיליונר היה מאושר מוכר לכם ודאי המשפט "מרבה נכסים מרבה דאגות". אם פרסום, נעורים, יופי, כשרון היו מביאים לאושר אזי מדוע התאבדו ג`ודי גרלנד, מרלין מונרו, מייק ברנט ואחרים ... הרי היה להם כסף, פרסום ,יופי ובכל זאת בחרו למות..... למרות הכל חסרה להם השלווה הפנימית, שלווה המאפשרת לאדם להנות ממה שיש לו.

מה טוב בעובדה שיש לאדם בית מפואר באזור יוקרתי, 3 עוזרות, 4 מכונית,10 חשבונות בנקים גדולים ,2 שומרי ראש והא צריך לשמור על דיאטה נוקשה בגלל כיב קיבה או סוכרים בדמו?

תתפלאו לדעת כמה בני אדם חושבים שהם יכולים למצוא אושר באמצעות משהו או מישהו אחר.
" התחתנתי אתך לא כן..... עשני מאושר!!! אומרת האישה לבעל.
זוג שטיפלתי בו היה נשוי 25 שנים מתוכם רק 5 השנים הראשונות היו לדעתם " מאושרות" אלו היו השנים בהן עבד הבעל בצי הסוחר....
כמה פעמים נשאלתם על ידי מכר, ידיד או חבר ,לאן עלי ללכת או לאן כדאי לי לנסוע על מנת למצוא את האושר לשוויץ, לארה"ב או אולי למזרח הרחוק???
מעניינת העובדה שרוב בני האדם חושבים כי האושר נמצא במקום בו הם לא נמצאים.

לדעתי אם אושר יכול היה להימצא אי פעם הוא יכול להימצא אך ורק במקום אחד בתוך כל אחד ואחת מאיתנו!!!

לא מזמן שמעתי אישה אחת אומרת לחברתה " לאן שאני הולכת, לאן שאני נוסעת אני צריכה להביא גם את עצמי וזה מה שמקלקל והורס לי הכל.

אם כך הוא הדבר אז מהם הסימפטומים של אדם שתבלין האושר נמצא בו?

אדם מאושר הוא אדם שישנן לו בעיות, אכזבות, תסכולים, כאב, חולי ,שמחה ועצב , אך הוא יודע איך לפגוש ,להתמודד ולהסתגל אליהן בצורה המתאימה.

לא הבעיה היא הבעיה, אלא יכולת ההסתגלות שלנו למצבי חיים שונים היא זו הקובעת והופכת אותנו למה שאנחנו. אם נצליח לפגוש באותה יכולת את צערנו כמו את שמחתנו, אם נוכל לומר לעצמנו אנו נהנים מן היכולת שלנו לאהוב, לחוש, למשוח לכאוב להתמודד וכד` אזי קל יותר יהיה לנו.


אני נזכר באירוע מסוים החרוט בזיכרוני כבר 10 שנים.
בסדנת סוף שבוע שהנחייתי באחד מבתי המלון היפים באילת, בנושא של תקשורת תוך ובינאישית והתמודדות עם מצבי לחץ, באחת מהפסקות הצהרים ישבתי להנאתי ליד בריכת השחייה כשניגש אלי אחד ממשתתפי הסדנה ושאל אותי אם הוא יכול לשוחח איתי כמה דקות, אני הסכמתי והוא החל לספר לי על " צרותיו " . מדובר באדם עשיר מאד, ישנה לו רשת של בתי מסחר רבים בארץ ובחו"ל, החברה שלו נפטרה ממחלה ממארת לפני 6 חודשים ומאז קשה לו מאד. " הדיכאון מלווה אותו בכל שעה משעות היום ואינו מסוגל להנות משום דבר....."

באותו רגע הובילה עברה לידינו אישה שהובילה את בנה העיוור מבריכת השחייה לכיוון הקפטריה וכאילו יד הגורל רצתה בזאת - ברגע שעברו לידינו אמר הילד לאמו " אמא את יודעת המים בבריכה היו נפלאים, הם ודאי נראים נהדר". באותו רגע ידעתי כי לילד העיוור היה יותר אור בעיניו מאשר לאיש שיחי עם עיניו הרואות והפקוחות לרווחה.

גבירותי ורבותי יקרים אנחנו לומדים להיות מאושרים!!!!!

אף אדם לא נולד מאושר באותה מידה שאינו נולד פושע ,רופא, עורך דין, חבר כנסת ,ספורטאי , ראש ממשלה או נשיא. כל ילד יכול לגדול במערכת משפחתית שתלמד אותו ותקנה לו ערכים ויכולת לראות אפילו אור גדול בצינוק החשוך ביותר.

אני מנצל כל הרצאה, סדנה או יעוץ שאני נותן על מנת לחזור על המשפט הבא: " הורים יקרים לעולם אל תתנו לילדיכם יותר אהבה, יותר תשומת לב, יותר צעצועים כשהם חולים, בבקשה מכם חסכו את אהבתכם, תשומת לבכם והצעצועים לרגעים, לשעות ולימים בהם הם אינם חולים. אם לא תעשו כך הרי אתם מלמדים את ילדכם את אחת מההתנהגויות הגורמות לאין ספור בעיות וקשיים - תקשורת באמצעות כאב ומחלות כלומר הורים מלמדים את ילדיהם שכדאי להם להיות כואבים או חולים.

האושר שלנו מותנה לא רק במה שאנו יכולים לקבל, אלא במה שאנו יכולים לעשות עם מה שיש לנו.

אדם מאושר ומאוזן תמיד מציב לעצמו מטרות חדשות בחייו. הוא יודע לרצות את ההווה העכשווי שלו בצורה הטובה ביותר. כולנו זקוקים למטרות חדשות, הן נותנות לנו את תחושת ההישגיות , אנו מעריכים עצמנו יותר והביטחון העצמי שלנו גובר. כולנו רוצים במחיאות כפיים - שקספיר אמר : " העולם כולו במה ואנו השחקנים ".

אושרו של האדם אינו תלוי במה שעושים לו אלא בדרך ובאופן התייחסותו למה שנעשה לו.

לא הלחץ הוא זה המזיק לבריאותו ולתפקודו של האדם אלא, התרגום שהוא נותן לאותו גורם מלחיץ.

לאדם שבחירתו בחייו היא יותר עליות מאשר ירידות, יותר דמעות מאשר צחוק, יותר לחצים ופחות רגיעה, חסרה אחת מהיכולות החשובות ביותר בחיים - היכולת לחיות עם עצמו.

אדם מאושר ומאוזן לעולם אינו מושלם ולכן אין מקום שידרוש שלמות מאחרים, על האדם להאמין בעצמו, להחליט החלטות ולבצע אותן.

אדם מאושר ומאוזן יודע כיצד לצחוק בחייו, זו יכולת שניתנה לכל אדם ברגע היוולדו , לצערי הרב אנשים רבים אינם ממצים את יכולתם הטבעית הזו.

אדם מאושר ומאוזן יודע כיצד להביא שימחה ואושר לחייו של הזולת, הוא יכול ומוכן לראות ולהבין, לשמוע ולהקשיב לנקודת הראות ולמחשבתו של הזולת.

כמה מוזר הדבר - אנו שולחים עשרות זרי פרחים גדולים ויפים לאלה שאינם יכולים לראותם או להריחם, אנו מתעקשים לומר כל כך הרבה מילים ומשפטים נפלאים לאלה שאינם יכולים לשמוע ,להבין או להגיב...
עיניים עצומות אינן יכולות לראות את אותן השושנים הלבנות, ידיים קרות אינן יכולות להחזיק בהן, נשימה שדממה אינה יכולה להריחן.

אנו יכולים לעזור רק בחיים, רק בהווה העכשווי, בהווה של קשיים, מאבקים והתמודדויות, בהווה של אכפתיות ודמעות, בהווה של שמחה ויצירה , בהווה של שלום .

אז תנו את "הפרחים" , אמרו את המילים הנפלאות עכשיו !!!! כי רק עכשיו הוא הזמן להיות עם עצמנו ועם יקירנו ברגעים היפים והמכוערים, הנעימים והקשים.

אנא זכרו אם אושר יכול היה להימצא אי פעם הוא יכול להימצא אך ורק במקום אחד בתוך עצמנו !!!


ד"ר יגאל גליקסמן הנו פסיכותרפיסט, מטפל באמנות, מטפל זוגי ומשפחתי מטפל בשיטת הביופדבק.
http://www.gliksman.co.il

כתב את הספרים:
1 . "ביופידבק הכוח בידיך" (עברית)
2 . וספר חדש באנגלית:
biofeedback you are in control

Click here to enter into the Book Page:
http://gliksman.co.il/Biofeedback/Book.html

Click here to the Preview of the book:
http://gliksman.co.il/PreviewBook4.pdf
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה