תשלום מיסים בישראל - למה, ואילו מיסים משלמים?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

תשלום מיסים בישראל - למה, ואילו מיסים משלמים? 

מאת   28/01/2010 |  נצפה 6330 פעמים

למרות שאין בישראל אוצרות טבע, למרות שתקציב הביטחון הוא מהגבוהים בעולם (ולא רק ביחס לגודל ולתקציב המדינה) ולמרות החוליים הרבים של המגזר הציבורי כלכלת ישראל עשתה צעדים גדולים קדימה בשנים האחרונות.מה שמאפשר לכלכלה להתפתח, הוא תשלום המיסים של תושבי ישראל.

בזכות המיסים שאנו משלמים מתחזקת הממשלה את צבא הגנה לישראל, בונה כבישים ותשתיות, מנהלת את אחת ממערכות הבריאות הטובות ביותר בעולם ומשלמת שכר לעובדי המדינה.בשל הנסיבות שצויינו בתחילת הכתבה נטל המס במדינה הוא מהגבוהים בעולם. יחד עם זאת, כיום יותר ויותר אזרחים מבינים שהעלמת מיסים כמוהה כשליחת יד אל הקופה הציבורית ולכן מקבלים את תשלומי המס כנטל מכביד אך חיוני (בדומה לשירות מילואים).

מס חברות

מס חברות הוא מס שמוטל, כשמו כן הוא, על חברות. שיעור מס חברות הוא נמוך יחסית על מנת לעודד את התפתחותן של חברות בישראל ולמשוך למדינה חברות היי-טק גדולות. כל זמן שהכסף שהרוויחה החברה נשאר בקופתה או מושקע שנית בפרויקטים נוספיםהחברה לא משלמת את המס המירבי. יתרת הכסף תשולם למדינה רק כאשר יחליטו בעלי המניות שלה להנות מהרווחים.

 

מס על הדיבידנט

כאשר בעלי המניות של חברה מחליטים שברצונם להנות מרווחי החברה נגמרת המתנה שקיבלו מהמדינה בדמות "מס חברות מופחת" והם נאלצים לשלם שוב מס, על מנת להגיע לשיעור מס ההכנסה המקובל במשק.

 

מס הכנסה

מס הכנסה הוא מס שרק חלק קטן ביותר מתושבי המדינה משלם, למעשה רק אנשים שהכנסתם החודשים גבוהה מהממוצע (ואם הם תושבי הצפון אז אפילו למעלה מכך...) המס הוא מס שולי, כלומר רק על החלק שגדול מתקרות הפטור. אם התקרה היא עשר אלף שקל (לדוגמא) ואתם מרוויחים אחת עשר אלף, תשלום מס רק על אלף השקלים שמעל התקרה.

 

מע"מ

המע"מ הוא למעשה מס על צריכה. המדינה רוצה לעודד אנשים לחסוך ולכן היא גובה מס ערך מוסף על כל הוצאה כספית.מי שמוציא את כספו למטרה עסקית יכול להזדכות על המע"מ אולם מי שמוציא את כספו על צריכה משלם, נכון להיום,  שש עשרה אחוזים נוספים על כל רכישה.

 

רוצה לדעת עוד על מיסים ולקבל תשובות ממומחי מיסים? האנציקלופדיה למיסים - מסקלופדיה.com

 

אמיר כהן
קידום אתרים
חברת אי.קיי דיזיין
www.ekdesign.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה