מדריך קצר לפסיכו-פיננסים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מדריך קצר לפסיכו-פיננסים 

מאת   27/11/2006 |  נצפה 2830 פעמים
העיסוק במסחר בחוזים עתידיים כרוך בהתמודדות מול לחצים ברמות הגבוהות ביותר הידועות לאדם. השוואה הגיונית יכולה להיות לספורטאי בענף אתגרי בו קיימת סכנת חיים לאתלט עצמו (נהג מרוץ, טייס חובב, צנחן חופשי וכו'). אולם בניגוד לספורטאים, סוחר מקצועי בחוזים אינו מתמודד מול לחץ רגעי לתקופה קצובה אלא כאן המדובר בלחץ מתמשך חסר קץ בהגדרתו.
ראשית הבה נבין מהו לחץ?
המושג לחץ במשמעותו האנושית מוסבר כמצב שבו האדם חש איום על הערכתו העצמית עקב החשש שלא יהיה ביכולתו לגייס משאבים אישיים בכדי להתמודד בהצלחה מול אותו איום.
במקרה של הסוחר, הפחד מהפסד כספי הוא האיום היחידי והמפורש.
כעת נכיר את ההשלכות של מצב הלחץ -
המצוקה האישית תשתקף במגוון של ביטויים אנושיים.
הן ביטויים ברמת ההתנהגות כגון: עצבנות, כעס, דכדוך, חרדה, חוסר סבלנות, עצבות, חוסר אונים, קשיי שינה, אכילה ובנוסף התחלפויות מהירות בין מצבי רוח אלו.
הן ברמת תהליכי החשיבה: בלבול, קשיים בקשב, חוסר ריכוז וקושי בקבלת החלטות שיוביל לשיתוק מחשבתי.
והן ברמה הפיזיולוגית: הזעה, מתח בשרירים, כאבים, תחושות מתמידות של עייפות וכדומה.

לפני שנגיע לפתרון יש להפנים את העובדה כי עבודה בתנאי אי-וודאות תמיד תכלול רמה מסוימת של לחצים ולכן המטרה היא ללמוד לחיות עמם ולאו דווקא לנסות ולבטל אותם.

ועכשיו לפתרון- כפי שראינו, הסוחר בחוזים אמור להתמודד מול הלחץ במספר מישורים מקבילים.
ראשית, המישור המעשי של בניית אסטרטגיית מסחר פשוטה, הגיונית ומתוכננת מראש אשר לוקחת בחשבון את עוצמת הלחץ אותו הסוחר יחווה בזמן המסחר כולו (לפני, בזמן ואחרי שהות בפוזיציה). אסטרטגיית מסחר נבונה ומדויקת עד לפרטים הקטנים תעזור להחליף חלק מתחושת האיום בתחושה של אתגר הראוי להתמודדות.
המישור השני יהיה הפיזי - הסוחר המודע יתכנן לעצמו אורך חיים כזה המפיג מתחים דרך התעמלות ותנועה לפני ואחרי המסחר. סוחר יומי יתכנן בנוסף גם הפסקות קצובות בזמן המסחר לצורך שחרור תנועתי ונשימות.
והמישור האחרון והמאתגר מכל הוא המישור המנטאלי - לצורך כך ניתן להפעיל שיטות מגוונות וכל סוחר אמור למצוא את הדרכים אשר עוזרות לו בהתמודדות. למשל מדיטציה, תיעוד הלחץ בכתיבה, דמיון מודרך חיובי, עיון בהומור, האזנה למוזיקה, קריאה בנושאים מעניינים אחרים (לא בנושאי השקעות) ועוד.

לסיכום, התמודדות מול לחצים איננה רק יכולת מולדת אלא גם נרכשת. סוחר אשר מעוניין לפעול בשוק התחרותי בעולם חייב לסגל לעצמו סגנון מסחר הוליסטי (כוללני) הלוקח בחשבון את כל האספקטים הקשורים במסחר ולהבין כי השיפור ביכולת המסחר יגיע רק תוך כדי תהליך.

שחף פרקש - השכרת מניות 
הופך את המניות שלך לנכס מניב
למידע נוסף לחץ כאן

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה