דוקרנים להרחקת יונים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

דוקרנים להרחקת יונים 

מאת   09/11/2009 |  נצפה 1839 פעמים

דוקרנים השונים הקיימים בשוק, חשוב להבין את העיקרון עליו מבוססת פעולת הדוקרן. בניגוד למה שאנשים רבים חושבים, הדוקרן לא נועד לדקור את היונה, אלא ליצור משטח רוטט ולא יציב עליו היונה אינה יכולה לעמוד ובכך למנוע את הנחיתה שלה על האזור בו מותקנים הדוקרנים.

הדוקרנים המקצועיים הקיימים כיום בשוק עשויים נירוסטה.  נירוסטה נשמרת זמן רב ואינה מחלידה, אולם נירוסטה לבד אינה מספיקה, וכדי להפוך את הדוקרן לגמיש וקפיצי יש להוסיף לנירוסטה אחוז מסוים של ברזל. זו הסיבה שדוקרני נירוסטה מחלידים לפעמים לאחר שנה או שנתיים ולפעמים אף יש צורך להחליפם. הוספת הברזל לתרכובת מוזילה את עלות היצור של הדוקרנים ומגדילה את הרווחיות ממכירתם ללקוח, ישנם בשוק כמה רמות איכות של דוקרני נירוסטה ומחירם נע בהתאם לאיכות.

הבסיס של דוקרני הנירוסטה יכול להיות מנירוסטה או מפולי קרבונט (סוג של פלסטיק) מוגן U.V.. דוקרנים הנירוסטה על בסיס נירוסטה עמידים לשנים ארוכות ולרוב תינתן אחריות של 5-7 שנים על התקנתם. מחיר הדוקרנים האלו הוא הגבוה ביותר בשוק. דוקרני הנירוסטה על בסיס פולי קרבונט מחזיקים מעמד פחות שנים ואורך החיים הממוצע שלהם הוא כ5 שנים. לרוב תינתן אחריות של כ 3 שנים על ביצוע התקנת דוקרנים מסוג זה. הפולי קרבונט על אף היותו מוגן מקרני ה U.V. רגיש יותר לפגעי מזג האוויר, חום וגשם לאורך זמן פוגעים ומחלישים אותו. מחיר הדוקרנים על בסיס פולי קרבונט זול יותר מבסיס הנירוסטה.

בין אם מדובר בדוקרנים על בסיס נירוסטה או פולי קרבונט, קיימות מספר צורות של דוקרנים להרחקת יונים:

דוקרנים מדגם N - מנח של דוקרנים המזכיר את צורת האות N באנגלית בעלי שיפוע שווה, מתאימים להתקנה על משטחים צרים.

דוקרנים מדגם F - מנח המזכיר את האות F באנגלית, שתי שורות דוקרנים מכל צד, בשיפועים שונים. מתאימים להתקנה על משטחים רחבים.

דוקרנים מדגם W - מנח המזכיר את האות W, שתי שורות דוקרנים מכל צד של הבסיס שני שיפועים שונים. מתאים להתקנה על משטחים רחבים במיוחד.

דוקרנים מדגם Z - מנח המזכיר את האות Z, שלושה גבהים שונים של דוקרנים על בסיס משותף, מתאים להתקנה על משטחים צרים.

מלבד דוקרנים הנירוסטה המקצועיים, קיימים בשוק גם דוקרני פלסטיק הנמכרים ברשתות השיווק. דוקרנים אלו אינם יעילים כלל, כיון ואין להם את התכונה של הגמישות והקפיציות ולא את הגובה המתאים. השיווק שלהם ברשתות השיווק מתבסס על הרעיון שהיונה נדקרת מהדוקרן ובכך נמנעת נחיתה באזור בו הותקנו. דוקרני הפלסטיק לא זאת בלבד שאינם מונעים נחיתת יונים, אלא גם משמשים קרקע נוחה לבניית קן עבורן, היונים נוהגות לזרוק עת הדוקרנים את הזרדים שאספו לבניית הקן. הזרדים נתפסים בדוקרנים ומן היונים נחסכת עבודה רבה.

כאשר בעל מקצוע בתחום הרחקת היונים מציע לכם פיתרון של דוקרנים לבעיית היונים, חשוב שתבררו מעבר למחיר גם באילו דוקרנים הוא משתמש, מה אורך החיים שלהם ומה משך האחריות על המוצר. 

ניר מובדלי - מנכ"ל ובעלי חברת ירוק הרחקת יונים והדברת מזיקים
http://www.yarok.net
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה