האם שוק המניות מתומחר יקר? ומספר מניות וסקטורים מומלצים!
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

האם שוק המניות מתומחר יקר? ומספר מניות וסקטורים מומלצים!  

מאת   29/09/2009 |  נצפה 2105 פעמים

האם שוק המניות מתומחר יקר? ומספר מניות וסקטורים מומלצים!

כותב המאמר: עומר רבינוביץ' omer.rab@gmail.com

מאז השפל במרץ שוק המניות האמריקאי עלה בכ-60% עלייה זו העלתה בקרב משקיעים רבים את השאלה האם עליות אלה בשוק המניות אינן מוגזמות והאם יש מקום לעליה נוספת? ניתן לתקוף שאלה זו מכמה כיוונים: ניתוח טכני, נתוני מאקרו ויחסיים פיננסיים כגון מכפיל רווח ממוצע וכו' .

אולם אחת מהדרכים האמינות לבצע זו ניתוח מסוג זה לקחת את מספר גדול מאוד של חברות בשוק המניות האמריקאי, ולבדוק את השווי "ההוגן" שלהן. לאחר מכן נשווה האם הערך של חברות אלו בבורסה גבוהה או נמוך משווי זה. במידה ורוב המניות בבורסה נסחרות במחיר הגבוהה מהשווי "ההוגן" שלהם השוק מתומחר יקר וההפך.

לצורך כך ניקח את  השווי "ההוגן" של המניות עפ"י חברת Morningstar שנחשבת למובילה בהערכות שווי למניות שנסחרות בשוק האמריקאי. האנליסטים של החברה מערכים את השווי "ההוגן" של החברות על פי מודל  DCF שנחשב למודל הערכת השווי האמין והמדויק ביותר (הרחבה על מודל זה תינתן בכתבה נפרדת - אולם העיקרון עליו הוא נשען הינו שכלול הרווחים העתידיים של החברה  מהוונים להיום).

הגרף הבא מראה את תמחור כלל המניות שהחברה מסקרת בהשוואה לשווי ההוגן שלהן (מדובר בלמעלה מ-2000 מניות). הערך 1 מייצג את השווי "ההוגן" של החברות. כלומר, כל עוד הגרף מתחת לערך 1 השוק מתומחר בחסר וכאשר הוא מתומחר בלמעלה מ 1 הוא מתומחר בפרמיה:

http://www.morningstar.com/cover/pfvgraph.html

מהגרף ניתן לראות כי השוק נסחר בין אוקטובר 08 למרץ 09 במחיר שנמוך משמעותית מהשווי "ההוגן" שלו.  אולם לאחר העליות בחודשים האחרונים פער זה הצטמצם בהדרגה והביא את שערי המניות לתמחור "ההוגן" שלהן.

ניתן להסיק מגרף זה שתי מסקנות עיקריות:

1)       ראשית ניתן לראות שהמחירים של המניות הינם הוגנים ולא מדובר בבועה, אלה יותר בתיקון עיוות שנוצר עקב מכירות יתר של מניות בתקופת המשבר.

 

2)       שנית שמחירי המניות מגלמים את השווי האמיתי שלהן – מכאן שלא מדובר בהזדמנות כניסה מיוחדת. אולם במידה ונתוני המאקרו יפתיעו לטובה לשוק יש עוד מקום לעליות. הסיבה לכך נעוצה בכך שהאנליסטים שביצעו את הערכת השווי לחברות הניחו שהצמיחה של רווחי החברות תהיה איטית, ובמידה שהתאוששות תהיה מהירה מהצפוי יש עוד מקום לעליות.    

מפתיע לגלות שגם לאחר גל העליות האחרונות ישנן מניות רבות אשר עדיין נסחרות בהנחה משמעותית מהשווי "ההוגן"  שלהן. הסקטורים שבהם קיימת כמות החברות הגדולה ביותר שנסחרות במחיר שנמוך משמעותית מהשווי "ההוגן" שלהן הינן סקטור התרופות והמכשור הרפואי. להלן מספר מניות מסקטורים אלו שכיום נסחרות בהנחה משמעותית:

Eli Lilly & Company (LLY), Stryker Corporation (SYK), Pfizer Inc.(PFE), Boston Scientific, Inc. BSX) ,Zimmer Holdings, Inc.

(ZMH) Novartis (nvs), Abbott Laboratories (ABT ), Merck & Co., Inc. (MRK)

מניות מסקטורים נוספים שנסחרות בהנחה:

 

Semiconductor Equipment & Materials- Applied Materials (AMAT) - Financial Services - American Express (axp) –

agricultural Chemicals – Monsanto (mon) - General Electric Company (ge)

עומר רבינוביץ'
מלמד אסטרטגיות להשקעה במניות בשיטה שמשלבת ניתוח טכני ופונדמנטלי
מכין למבחנים של הרשות לני"ע - בניהול תיקים וייעוץ השקעות
לקביעת מפגש 0528337691 או במייל omer.rab@gmail.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה