מכון שואה ואמונה שם עולם - לחינוך תיעוד ומחקר, בחר במערכת IDEA@ALM של חברת אידאה למיחשוב מאגרי המידע במכון
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מכון שואה ואמונה שם עולם - לחינוך תיעוד ומחקר, בחר במערכת IDEA@ALM של חברת אידאה למיחשוב מאגרי המידע במכון 

מאת   17/09/2009 |  נצפה 2146 פעמים
מכון שואה ואמונה "שם עולם" הוקם בשנת 1996, בכפר הרא"ה על ידי הרב אברהם קריגר, ומאז נימנה עם קהילת מוסדות החינוך וההנצחה העוסקים בתיעוד ובחקר תקופת השואה. ייחודו של המכון הוא בהתמקדות בסוגיות רוח ואמונה והתמודדות של הפרט והקהילה בימי השואה.
המכון כולל, ארכיון, ספריה, מרפ"ד ומחלקות תיעוד ומחקר המנהלות כ 700,000 פריטים מגוונים מכל רחבי העולם. בין פירטי המרפ"ד ניתן למצוא מחקרים, ספרים, פנקסי וספרי קהילות, מסמכים, סרטי עדות תיעוד ותצלומים. הארכיון ההיסטורי כולל מסמכים מקוריים מגטאות ומחנות שונים, מאישים ומוסדות, ומכיל יומנים אישיים, כתובות, הגדות וסידורים שנכתבו בתקופת השואה. לאלו מצטרפים פריטי תצוגה ייחודיים כגון, ציורים ורישומים שנעשו בגטאות השונים.
מגוון סוגי החומר ומספר המחלקות הרב של המכון העובדות בשיתוף מלא, היוו אתגר מרכזי בניהול המידע של המכון והסיבה העיקרית לבחירה במערכת IDEA@ALM.
מנהל המכון, הרב אברהם קריגר מסר כי" האינטגרציה בין המחלקות הינה הכרחית לעבודת המכון ובאמצעות מערכתIDEA@ALM המאפשרת אינטגרציה זו, כל מאגרי המידע של המכון מנוהלים כיום במערכת מרכזית אחת, עם יכולות חיפוש על כל המאגרים יחד ו/או בנפרד".
עוד הוסיף קריגר כי "המעבר למערכת של אידאה ויישום נהלי עבודה וסטנדרטים בינלאומיים של ספריות וארכיונים כמוDublin Core,MARC,Z39.50 ISAD, , מאפשרים למכון לשתף פעולה עם ארגונים נוספים בארץ ובעולם".

הפרויקט שהחל באפריל 2009, כלל מיחשוב כל מחלקות המכון, הקמת רשימת נושאים מרכזיים, מיפתוח האוספים וחשיפת החומרים באינטרנט.
במסגרת הפרויקט, הוטמעו תהליכי עבודה המאפשרים ניהול מקיף של הרשומות דרך כל מחלקות המכון - החל מקבלת הרשומה וקיטלוגה, דרך מעבדת השימור, איסוף המוצגים ועד לחשיפה באינטרנט. כמו כן, נבנתה מערכת קישורים מורכבת בין הפריטים ממאגרי המידע השונים, המאפשרת חיפוש אינטואיטיבי של מידע למבקרים בקטלוג המכון באינטרנט. עוד במסגרת הפרויקט הוטמע מודול רב לשוני המאפשר תרגום הפריטים לשפות שונות והצגתם למשתמש הקצה בשפה המבוקשת עליו. חלק ניכר ממסמכי המכון הם מסמכי מקור מיהדות אירופה בזמן המלחמה, ומודול זה מאפשר הפצה והתאמה מירבית לאוכלוסיות השונות.

בכך מצטרף מכון שם עולם לשורה ארוכה של ארכיונים ומוסדות הנצחה לשואה, שבחרו למחשב באמצעות פתרון אידאה את מאגרי המידע בארגונם, כגון מוזיאון יד ושם, בית לוחמי הגטאות, מכון משואה, בית העדות, ארכיון גנזך קידוש השם, וארכיונים נוסיפם כגון, מרכז פרס לשלום, מרכז רבין, ארכיון העיר ירושליים, ארכיון ז'בוטינסקי, ארכיון יד טבנקין, ארכיון יד יערי ועוד.

על אידאה מערכות מידע

אידאה מערכות מידע, הינה חברת תוכנה בינלאומית, המובילה בתחום ניהול המידע במוסדות מורשת ותרבות ומאפשרת ניהול, שימור וחשיפה של כל נכסי המידע בארגונים אלה.
מערכת IDEA@ALM (Archive, Library, Museum) , מביאה לידי ביטוי את תפיסת ה ALM של אידאה לשילוב כל המידע ההיסטורי והתרבותי תחת מערכת אחת. באמצעות תשתית אינטגרטיבית ורב לשונית זו, מספקת אידאה פיתרון שלם המכסה את כל האספקטים לניהול מידע במוסדות מורשת ותרבות היסטורית - החל מקבלת המידע, דרך מיונו וניהולו ועד לחשיפתו לציבור הרחב.
אידאה פועלת בישראל, אירופה ובארה"ב.

לקטלוג מכון שם עולם - http://www.infocenters.co.il/shem_olam/
אידאה מערכות מידע
IDEA@ALM - מערכת מתקדמת לניהול מידע המאפשרת שילוב בין ארכיון, ספריה, מוזיאון ומאגרי מידע מגוונים אחרים.
ניהול מאגרי המידע השונים מתבצע על בסיס נתונים משותף אחד, תוך שימוש בתהליכי עבודה ומינוחים אחידים. ע"י כך מתאפשרים שקיפות, נגישות וניהול מתקדם של כל המידע והידע באירגון.
מוצר משולב זה מציע ללקוחותינו דרך גמישה ודינאמית, לפתח ערך מוסף של שרות עבור עובדי האירגון ולקוחותיו.
http://www.idea-alm.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה