המאמן כחונך למנהל החדש
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

המאמן כחונך למנהל החדש 

מאת   14/09/2009 |  נצפה 2157 פעמים

אחת השגיאות הנפוצות של ארגונים היא קידום עובדים על סמך ביצועיהם בתפקיד הנוכחי, מבלי להביא בחשבון במידה מספקת את דרישות התפקיד אליו קודמו. כאשר הדבר מתרחש בצורה קיצונית, קידום כזה מביא למימוש 'העיקרון הפיטרי' הקובע כי בכל ארגון, עובד מקודם עד לרמה שבה הוא נכשל, ואז נשאר שם. אבל גם בלי הציניות המוגזמת, אין ספק שבכל קידום של עובד קיים הסיכון לכישלון, ועל הארגון מוטלת חובה מעשית ומוסרית להביא זאת בחשבון ולפעול באופן יזום למנוע זאת.

 

ארגונים אשר נותנים דעתם לבעיה ממנים לעתים חונך לעובד שקודם. החונך אמור ללוות את העובד, לחלוק איתו מניסיונו וידיעותיו האישיות, להזהיר אותו מפני טעויות אפשריות ולהוות נקודת גישה 'בטוחה' לרמות גבוהות יותר בארגון. ואולם, בעולם העסקים המודרני, רק ארגונים מעטים מביאים בחשבון את תפקיד החניכה כאחד מתפקידיו החשובים של הממונה. לפיכך, לעתים קרובות הממונה 'נזרק' לתפקיד החונך מבלי שיידע מה בעצם עליו לעשות, מבלי שיוכשר לעשות זאת, וגרוע מכל, מבלי שיהיה לו זמן פנוי לעשות זאת כהלכה. התוצאה היא שהעובד שקודם מוצא את עצמו, בפועל, לבד.

 

חלופה אפקטיבית לחונך מתוך הארגון יכולה להיות בשכירת מאמן אישי לעובד. מאמן כזה הוא בעל הכישורים המתאימים לבצע את העבודה, ויסייע לעובד לזהות את נקודות המפתח בתפקיד החדש, ואיך החזקות האישיות שלו יכולות וצריכות לבוא לביטוי מקסימלי בנקודות המפתח האלו. המאמן אינו יכול להחליף לחלוטין את הממונה, אבל הוא יכול להסיר ממנו חלק גדול מהעומס הנלווה לחניכה, ולהשאיר אותו לנהל את העובד שקודם באמצעות כלי הניהול הרגילים כהגדרת יעדים ובחינת ביצועים, מבלי שייאלץ להשקיע בכך זמן רב מדי.

 

יתרון נוסף למאמן חיצוני הוא שחניכה על ידי אדם מתוך הארגון, אפילו אם היא נעשית לא על ידי הממונה הישיר, נושאת איתה תמיד פוטנציאל לניגוד אינטרסים וחדירה של פוליטיקה ארגונית לתוך יחסי החניכה. הן העובד והן החונך עשויים למצוא עצמם נאלצים לבחור בין האינטרס העצמי שלהם, או נאמנותם לארגון או לגורם כלשהו בו, לבין החניכה. מאמן אישי שהובא מבחוץ אינו נושא עמו מטען כזה ותהליך החניכה איתו נקי מחששות כאלו.

 

לכאורה, חניכה על ידי מאמן חיצוני תעלה לארגון יותר כסף. בפועל, החיסכון בשעות העבודה של החונך, עם היעילות הגבוהה ביותר של תהליך המבוצע באופן מקצועי, הופכת את הבחירה באימון לאפשרות עדיפה גם במונחי השקעה.

רוצה לדעת עוד על אימון, ניהול והשילוב ביניהם? הירשם לתפוצת האימייל שלי ותקבל מייד וללא תשלום את "אימון ברבע שעה" ואת "איך לבחור את המאמן שלך", שני פרסומים מועילים שלא תמצא בשום מקום אחר.
לחץ כעת על אחד הקישורים האלו והתחל לקבל מייד לתיבת הדואר שלך את המידע העדכני, הרלוונטי והמעניין ביותר שאפשר להשיג בעברית על אימון.

שמעיה דוד הוא מאמן אישי וניהולי מוסמך (MCI/EMCI), מלמד ומדריך מאמנים בקורסי אימון, מפתח כלי אימון והכשרה למאמנים ולמנהלים בתחומים מקצועיים ועסקיים.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה