העלבת שוטר - עבירה פלילית
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

העלבת שוטר - עבירה פלילית 

מאת   09/09/2009 |  נצפה 4408 פעמים

היום התבשרנו כי מנשה ואייל נחום, אב ובנו, תושבי לוד, בעלי עבר פלילי נקי,  מצאו עצמם בתא המעצר 24 שעות - כשכל פשעם היה שהעליבו שוטר בזמן מילוי תפקידו. אומנם לאחר הפארסה הקפקאית השניים שוחררו, ונראה כי המשטרה ויתרה על ניסיון להאשימם בעבירה של העלבת עובד ציבור, אולם חשוב להעלות לדיון סוגיה מעניינת זו.

המשטרה נסוגה מכוונתה להגיש כתב אישום נגד השניים, לאחר שהסתבר שהיה מדובר בויכוח עקרוני בינם לבין שוטרת בתפקיד. הויכוח התלהט, אך ככל הנראה לא באופן שמצדיק הכנסת שני אזרחים תמימים לכלא באשמת עבירה פלילית.

העלבת שוטר? אל תעליבו!


העלבת שוטר אסורה על פי חוק. העלבת שוטר נכללת בתוך סעיף בחוק העונשין שנקרא: העלבת עובד ציבור. החוק אומר, כי מי שמעליב עובד ציבור (ובתוך זה כמובן שוטר) בתנועות, במלים או במעשים, במהלך מילוי תפקידו של אותו עובד ציבור - מדובר בעבירה. ולא סתם עבירה - העלבת עובד ציבור היא עבירה פלילית!

למה אסור להעליב עובד ציבור?


ואני שואלת אתכם: למה אסור על פי חוק להעליב עובד ציבור, ואילו אין הגבלה על העלבת אזרח פשוט? סעיף זה של העלבת עובד ציבור משקף את הגישה, לפיה עובד ציבור (ובכלל זה שוטר), המשרת את הציבור, חשוף יותר מאזרחים רגילים לביקורת על מעשיו. לכן החוק יוצא להגנת עובדי הציבור בלבד ואינו מתיר העלבתם.


העלבתם שוטר? תתכוננו לעונש


כפי שאמרתי בפתח דבריי, העלבת עובד ציבור / שוטר נחשבת לעבירה פלילית לכל דבר. אישום על העלבת עובד ציבור יכול להתממש בעונש כבד של כשישה חודשי מאסר ולעיתים אף קנס כספי.

אין ספק, שמדובר בעונש לא קל עבור מישהו שכל חטאו היה העלבת אדם אחר - אך לא אדם מן השורה אלא עובד ציבור.
לאור הבעייתיות של עונש כה כבד עבור עבירה לא כל כך חריפה קיימות הצעות חוק לביטול סעיף זה בחוק העונשין, אך הנושא טרם עודכן, ומדובר עדיין בעבירה פלילית לכל דבר.

אפשר לומר, שחוק העלבת עובד ציבור מעליב מעט את המדינה הדמוקרטית בה אנו חיים. הרעיון שהעלבה של מישהו (לא תקיפה, חלילה) נחשבת לעבירה כה חמורה עד כדי ריצוי עונש מאמר בן 6 חודשים נראית  כלא הולמת חוקי מדינה דמוקרטית, ומתאימה יותר למשטרים אפלים.

בכל מקרה, עד שיתבצע איזה שהוא שינוי בחוק העלבת עובדי ציבור, אני ממליצה לכולם להישמר בלשונם בעת דין ודברים עם שוטרים או כל עובדי ציבור אחרים. העלבון שלהם עלול לעלות לכם ביוקר!

נגה ויזל עורכת דין פלילי . נייד : 052-3295296 אתר המשרד : http://nogawiesel.com/ רחוב : ברקוביץ 4 קומה 5 תל אביב *********** המידע הכלול בהודעה זו נשלח על ידי עורך דין, ונועד להיות חסוי ולשימושם הבלעדי של הנמענים הנזכרים לעיל. ככל שהנמען הוא לקוח,תשדורת זו עשויה להיות למטרת מתן ייעוץ משפטי ועל כן הנה פרטית. תשדורת זו עשויה אף להכיל את תוצר עבודתו של עורך הדין. אם אינך הנמען אליו כוונה התשדורת, דע כי כל החזקה או הפצה של תשדורת זו אסורות בהחלט. אם קיבלת את התשדורת בשוגג, אנא מחק את כל עותקיה ו/או צרופותיה, השמד כל העתק אחר בכל אמצעי אחסנה או הצגה שיצרת מתשדורת זו או מצרופותיה והודע לשולח מיד. הסתמכות על המידע והעצות הניתנים בו, היא על אחריות המשתמשים בלבד ואין לראות במידע כתחליף לסיוע משפטי מקצועי, אלא כהמלצה בלבד. ***********

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה