חוויות פוסט טראומטיות עקב המצב הביטחוני הפכו לגורם שכיח בטיפול זוגי.
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

חוויות פוסט טראומטיות עקב המצב הביטחוני הפכו לגורם שכיח בטיפול זוגי.  

מאת   06/09/2009 |  נצפה 1530 פעמים
"במהלך הלילה" מספרת האישה, "הוא היה מתעורר שטוף זיעה קרה, רועד וזועק זעקות לא ברורות תוך שהוא אוחז בחוזקה את ידי. בכל פעם נדרשו שעות ארוכות להרגיעו , ובהמשך הלילה כבר לא יכולנו לחזור לישון וכך התחיל היום שלמחרת. שנים שלא חווינו יחסים, בהתחלה עוד ניסינו עד שהתברר שהאקט מעורר בו תחושות, רגשות ומראות קשים משדה הקרב.

מה שהיה קשה מנשוא הייתה העובדה שהיינו חייבים להשאיר את מאורעות הלילות הקשים בחדר המיטות ולקום ליום חדש ונורמטיבי כאילו לא אירע דבר. בעלי היה מה שנחשב 'לוחם דגול', הוא לחם ברוב מלחמות ישראל והשתתף בקרבות רבים בהם איבד רבים מחבריו ופקודיו. התקפי הרעד והחרדה נמשכו כל אותה תקופה ואף בתקופה בה כיהן כקצין בכיר. מיותר לציין, ואולי לא שאני, שלא חוויתי את הזוועות ולא יכולתי לדמיין מה באמת עובר על אישי היקר נאלצתי להתמודד עם רגעים שהפכו לשנים של נישואים בצל אותן זוועות שלא הכרתי".


במדינת ישראל למודת הקרבות והמלחמות ישנן משפחות רבות של חיילים הלומי קרב שנאלצות להתמודד עם תופעות דומות. לבד מחיילים הלומי קרב, חיים בישראל אחוז לא מבוטל של אזרחים עם תסמינים של הפרעות פוסט טראומתיות בדרגות שונות בעלות אופי דומה להלם קרב, העלולות להופיע לפעמים אפילו תוך צפייה בטלוויזיה או באירועים חדשותיים בעלי אופי של סכנת חיים.

כמו הפסיכולוגיה הקונבנציונאלית, אימון זוגי מאפשר טיפול בבעיות מסוג זה. במהלך האימון עובר הזוג תהליך של הכרה עצמית עם הפחדים והחששות. מלמדים אחד את השני להבין מהם הגורמים המעוררים אצל בני הזוג את הפחדים והתופעות הפוסט טראומטיות, מה שעוזר להתמודד איתם, ולהוריד את השפעתם למינימום.

זוגיות היא מערכת מורכבת שקשורים בה פרט לבני הזוג עצמם גם ההורים, הילדים, ועוד קבוצות התייחסות. כמו האנשים המעורבים והמשפיעים עלינו, גם אירועים וחוויות שחווינו הם בעלי השפעה מרובה. אירועים אלה צצים ועולים בכל פעם שיש משהו שדומה או מזכיר לנו משהו מאותה חוויה, זה יכול להיות ריח, קול מסוים, רעש או כל דבר אחר ולו הקטן ביותר שמחזיר את האדם לאותה טראומה בחייו.
דליה שוורץ, מאמנת בשיטת מרתון הזוגיות. 10 שעות של מפגשים זוגיים שיאפשרו לכם להבין זה את זו ואת הצורך הבסיסי לאהבה של כל אחד מכם.
לאתר יעוץ זוגי עם דליה שוורץ
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה