מדגם מהו?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מדגם מהו? 

מאת   20/08/2009 |  נצפה 2949 פעמים
הגדרת מדגם על פי סעיף 2 לפקודת הפטנטים והמדגמים:
"מדגם" אין פירושו אלא קווי דמות, צורה, דוגמא או קישוט שמייחדים לכל חפץ ע"י תהליך או אמצעי תעשייתי, אם בעבודת-יד או במכונה או בפעולה כימית , בצורה נפרדת או מחוברת, הבולטים לעין - רואה בסחורה המוגמרת, ואפשר להבחינם רק במראית-עין, אבל אין המונח כולל כל שיטה או עיקר של בנין או כל דבר שאינו בעיקרו אלא התקן מיכני".
מדגם הינו למעשה סוג ספציפי של הגנה של קניין רוחני בתחום של עיצוב תעשייתי- הגנה על האסתטיקה של המוצר. במבט היסטורי ניתן לומר כי כל חפץ שיוצר על ידי האדם, חלפה בראשו של האדם שיצר אותו, מחשבה וחשיבה כלשהי בנוגע לעיצובו, צבעו וחזותו. למרות זאת, אם פעם הדגש היה ב"פונקציונאליות" של המוצר הרי שכיום, ניתן יותר ויותר דגש על עיצובו של המוצר עד שלמעשה הפך העיצוב למקצוע בפני עצמו. בעניין ה"פונקציונאליות" של המוצר יש לזכור כי במידה וצורתו החיצונית של המוצר מוכתבת אך ורק על ידי השימוש והמטרה שצריך המוצר למלא ואין דרך אחרת לעצב את אותו מוצר, בדרך סבירה של תועלת כלכלית, לא ניתן יהיה לרשום מדגם.
מדגם אינו חייב להיות רק חפץ תלת מימדי, אלא גם חד מימדי כגון דוגמא של קישוט. כמו כן, על המדגם לקבל ביטוי פיזי על מוצר אשר מיוצר בתהליך תעשייתי, כלומר חייב להיות חפץ כלשהו אשר נושא עליו את המדגם, שכן יש לזכור כי המדגם לכשעצמו אינו החפץ אלא צורתו בלבד. בנוסף לכך, יש לזכור כי המדגם אינו יכול להית בעל תפקיד עיקרי במוצר עליו הוא מובנה: תרשים של מפה לא יכול להירשם כמדגם מסוג קישוט, אך כן יכול להירשם במידה והוא מודפס על עניבה למשל.
רישום המדגם:
רק בעליו של המדגם, חדש או מקורי אשר לא התפרסם קודם בישראל, יכול להגיש בקשה לרישום. במידה והבעלים החוקיים של המדגם מצוי בחו"ל (למשל יצרן של נעליים בעלי צורה ייחודית) יש לדאוג כי נקנו או הועברו למבקש רישום הזכויות במדגם.
הרישום של המדגם מקנה למבקש הרישום זכות בלעדית לשימוש במדגם לתקופה של חמש שנים. תקופה זאת ניתנת להארכה של שתי תקופות נוספות בנות חמש שנים, כך שבסך הכל ניתן לקבל הגנה של חמש עשרה שנים.
מאמר זה נכתב ע"י עו"ד אבירם שחל ממשרד עורכי הדין מורה מאמו שחל - http://www.mmslaw.co.il

כל המידע המוצג במאמר הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר אינו נושא באחריות כלשהי כלפי מאן דהוא והלה נדרש לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים ו/או המצורפים להם.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה