דוקרנים להרחקת יונים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

דוקרנים להרחקת יונים 

מאת   19/08/2009 |  נצפה 1582 פעמים

יונים אוהבות לקנן במקומות סגורים ומוגנים מפני השמש, הרוח והגשם. בסביבת בני האדם העירונית, המקומות האידיאלים עבורן הם מסתורי הכביסה וגגות הרעפים. למסתורי הכביסה אין בעיה להגיע - כמעט תמיד הם פתוחים (לפחות חצי גובה) והגישה אליהם קלה מאוד ליונים. לגגות הרעפים קצת יותר קשה להיכנס, אבל לא בלתי אפשרי, היונים מאתרות רעפים שבורים או פתחי אוורור ונכנסות משם. כל אלו מקומות קינון, אבל מה עושה היונה כשהיא לא בקן? מתצפתת עליו - היונים נוהגות לעמוד בקרבת הקן ולתצפת עליו כאשר אינן בתוכו.

היונים אוהבות שולי מבנה: קצוות של גג, מרפסות, מרזבים, רוכבים שלגגות רעפים וכו'. הן עומדות על קצות המבנה מתצפתות על הקן שלהן, או סתם מתקררות מהשמש. הן עומדות שם להנאתן, ומדי פעם מלשלשות (מחרבנות) להן,לאורך זמן הופך השטח שמתחת למבנה למזבלה אחת גדולה שלא לומר מחראה של יונים.

כדי למנוע מיונים לבנות קן בגג או במסתור הכביסה יש צורך לאטום את הפתחים, דבר הנעשה על פי רוב ברשת. אבל למנוע מיונים לעמוד במקום מסוים כבר יותר קשה. הפיתרון המקובל כיום על ידי בעלי המקצוע בתחום הרחקת יונים הוא התקנת דוקרנים במקומות בהן עומדות היונים. מדובר בטיפול הדרגתי כיון ולאחר שמדביקים במקום מסוים, יתכן והיונים יזוזו קצת למעלה ו/או הצידה ואז יתווסף איזור נוסף שיש לטפל בו, אולם דרך זו עדיפה וחסכונית יותר מאשר לכסות גג שלם למשל בדוקרנים. תמיד קיים הסיכוי שלאחר התקנת שורה אחת של דוקרנים יבחרו היונים לעזוב את האיזור ולהתמקם במקום אחר. לכן עדיף שלא להתפתות ולפתוח במבצעי התקנה רחבי היקף אלא להתקדם לפי הצורך.

העיקרון עליו פועלים הדוקרנים להרחקת יונים הוא פשוט, היונים אוהבות לעמוד על מצע יציב. כאשר אין הן חשות יציבות הן עפות ומחפשות מקום אחר. הדוקרנים המקצועיים להרחקת יונים עשויים נירוסטה (ובכך עמידים לזמן רב) עם בסיס פולי קרבונט או בסיס נירוסטה. הדוקרן עצמו דק וגמיש. כאשר הוא במגע עם רגלי היונה הוא רועד ומקפל והיונה נאלצת לחפש מקום אחר ויציב לעמוד עליו.

טעות רווחת בקרב הציבור היא לחשוב שהעיקרון שמבריח את היונים הוא הדקירה ברגליהן מהדוקרנים. זו אינה הסיבה כלל, ולראיה, כל אותם אנשים שבחרו להתקין דוקרנים מפלסטיק או לנעוץ מסמרים, נוכחו עד מהרה לדעת שהם בסך הכל יצרו ליונים הכנה מצוינת לקן. ולעיתים קרובות הדוקרנים הללו (הלא מקצועיים). הופכים למצע נוח לבניית קן חדש ליונים.

מי שסובל מיונים, מוטב שיצור קשר עם מרחיק יונים מומחה בתחום שידע להתאים לו את הפיתרון הנכון ביותר לאופי הבעיה

ניר מובדלי - מנכ"ל ובעלי חברת ירוק הרחקת יונים והדברת מזיקים
http://www.yarok.net
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה