צפוי מעבר של התפקיד המסורתי של הנאמן מעורכי דין לרואי חשבון
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

צפוי מעבר של התפקיד המסורתי של הנאמן מעורכי דין לרואי חשבון 

מאת   22/08/2006 |  נצפה 2827 פעמים
רבים מאוד מעורכי הדין משמשים נאמנים בנאמנויות, חלקן נאמנויות ישראליות וחלקן נאמנויות זרות (גופים אלו מוכרים בשמות שונים כגון: Trust ,Foundation, Anstalt). כל זה הולך להשתנות.
נראה כי בשנים הקרובות הולך להתעורר מוקד חדש של ויכוח בין לשכת רואי החשבון ולשכת עורכי הדין הפעם סביב נושא הנאמנויות והנאמנים.
עד היום מקובל היה כי בתפקיד המסורתי של נאמן משמש עורך דין. תפקידו של האחרון היה בעיקרו פשוט ולא הצריך בקיאות בנושאים סבוכים או קיום קשר ארוך ורציף עם רשויות המס. בפרקטיקה פעל הנאמן -עורך הדין להוצאתן לפועל של מטרות הנאמנות כפי שהוגדרו על ידי יוצר הנאמנות.
ב-1.1.06. נכנס תיקון 147 לפקודת מס הכנסה לתוקף. תיקון חקיקה זה קבע הסדרי מיסוי שונים, חדשים וסבוכים אשר אי הכנה מוקדמת אליהם צפויה להביא לנזקים כספיים לא מבוטלים לנכסי הנאמנות ולכספי הנהנים בנאמנות. בין השאר הטלת מס מקסימלי (49% על הכנסות הנאמנות), גביית חובות מס של הנאמנות מן הנהנים בה או מן היוצר, ועוד. בנוסף צפוי הנאמן לעמוד בעין הסערה, היות ועל פי החקיקה החדשה הנאמן הוא הנישום לצורכי מס. הוא בעל דינם של רשויות המס והוא אחד החייבים בדיווח. כיום על אף כניסת החוק לתוקף לא רבים מעורכי הדין המשמשים כנאמנים פנו לייעוץ בתחום המס. יתירה מכך רבים מעורכי הדין מעדיפים "לעצום עיניים", היות ותחום המיסים בכלל ובפרט בנושא הנאמנויות הינו סבוך וקשה ורבים חוששים בכלל "לגעת בו".
אנו סבורים כי התנהגות זו של עורכי הדין תביא בשנים הקרובות לסחף ולמעבר של תפקיד הנאמן המסורתי לידי רואי החשבון. הללו האחרונים ערים יותר לבעיות המס העשויות לצוץ ולכן צפויים לקבל את אמון הלקוחות. נראה כי עם תחילת שינוי המגמה אשר לטעמינו תחל בשנת המס הבאה (2007) צפוי להתלקח ויכוח בין הלשכות המקצועיות בדבר זליגה של חלק נוסף ממקצוע עריכת הדין לידיהם של רואי החשבון.
עורך דין אריה ליבוביץ - אודות כותב המאמר:
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.ilמאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה