מעגל העצמה - מה קודם למה? ביטחון עצמי או הצלחות ואסרטיביות?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מעגל העצמה - מה קודם למה? ביטחון עצמי או הצלחות ואסרטיביות? 

מאת   11/08/2009 |  נצפה 2937 פעמים

את השאלה "מה בא קודם הביצה או התרנגולת" כולנו מכירים. כי הרי התרנגולת מטילה ביצים, מהביצים נוצרות תרנגולות נוספות (נכון, גם לתרנגול יש חלק בתהליך אבל בזה לא נעסוק הפעם). אז איך התחיל המעגל?

את השאלה הזאת נקשר גם לשאלה הבאה: האם אסרטיביות מחזקת ביטחון עצמי או להיפך, ביטחון עצמי מחזק אסרטיביות? האם אפשר להיות אסרטיביים ללא חיזוק הביטחון העצמי?

אז כמו הביצה והתרנגולת, כך גם לגבי ביטחון עצמי והצלחות. ידוע ש: 1) ביטחון עצמי מאפשר לנו לממש יכולות אישיות ולכן הוא מרכיב משמעותי ביכולת שלנו להצליח בכל תחום ובכל נושא. ביטחון עצמי גם עוזר/מאפשר לנו להתנהג באסרטיביות ואסרטיביות היא גורם משמעותי ביכולת להצליח 2) הצלחות מחזקות ביטחון עצמי. אדם שחווה הצלחה מרגיש טוב יותר ונהנה משיפור דימוי עצמי וחיזוק ביטחון עצמי ומסוגל להיות אסרטיבי יותר. וכך נוצר מעגל העצמה - בעזרת הביטחון העצמי שהתחזק נוכל להצליח יותר ולהשיג הצלחות משמעותיות שיחזקו את הביטחון העצמי עוד וכך...יותר ביטחון עצמי ויותר הצלחות, עוד ועוד.

אז מה קודם למה ביטחון עצמי או הצלחות? ואם נתרגם זאת לשאלה פרקטית "האם עדיף לבנות ביטחון עצמי כדי להצליח או לייצר הצלחות כדי לחזק את הביטחון העצמי?

חשוב להדגיש שהמטרה ברורה. אנשים רוצים איכות חיים, רוצים שביעות רצון, רוצים חיים טובים יותר. לשם כך הם רוצים להצליח בכל תחומי החיים וכדי לצבור הצלחות חשוב להם הביטחון העצמי. מכאן - ביטחון עצמי הוא אמצעי חשוב מאין כמוהו, הוא בין הגורמים העיקריים שמאפשרים לאנשים להצליח ועם זאת הוא לא המטרה עצמה.

אנחנו רגילים לחשוב שעל מנת להשיג מטרות יש לבנות קודם את היסודות שמהווים אמצעי להשגתן. מכאן שביטחון עצמי שהוא מרכיב יסודי ותשתיתי קודם להצלחות שהן המטרה. לא מדויק. אנשים שמנסים לחזק ביטחון עצמי כתהליך נפרד ומחכים ל"ביטחון עצמי גבוה" על מנת להציב מטרות ולהצליח - נכשלים בדרך כלל. קשה לחזק ביטחון עצמי ללא התבלין של המחזק של עשייה והצלחה. הדרך הטובה ביותר לחזק כוחות שמשפיעים באופן הדדי זה על זה, כמו ביטחון עצמי והצלחות, היא לפעול ולחזק את שני הגורמים במקביל, בו זמנית. מכאן גם המסקנה שלמעשה, בטווח הארוך, קשה ואפילו בלתי אפשרי להיות אסרטיביים ללא ביטחון עצמי מספק. זו הסיבה שאימון אישי לחיזוק ביטחון עצמי ואסרטיביות מניח שמדובר בעסקת חבילה- אין ביטחון עצמי ללא אסרטיביות וכמובן שאין אסרטיביות ללא ביטחון עצמי ולכן עובדים במקביל על חיזוק של גם ביטחון עצמי וגם אסרטיביות.

ניהול וביצוע של תהליך מקבילי מורכב יותר מניהול וביצוע של תהליך סדרתי וממוקד. עם זאת, התהליך המקבילי גמיש יותר, עוצמתי יותר והחשוב מכל...מביא תוצאות.

 

יוסי וילנסקי - מאמן אישי בכיר, מתמחה באימון אישי לחיזוק ביטחון עצמי ולאסרטיביות במטרה להצליח יותר בכל תחומי החיים ולהיות מאושרים יותר.  052-6968695 אימייל: yossi.vilenski@gmail.com 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה