טיול מזמר למשמר הירדן - מושבה שנקראת על שם שיר
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

טיול מזמר למשמר הירדן - מושבה שנקראת על שם שיר 

מאת   02/08/2009 |  נצפה 2766 פעמים
במסלולי הטיולים המזמרים שאני עורך באזור עמק החולה או רמת הגולן אני אוהב במיוחד לבקר בחורבות המושבה משמר הירדן. האתר נמצא על יד הצומת של כביש 91 עם כביש 918, ולאלה שלא יושבים ממש כעת על יד מפת דרכים, כשנוסעים מצומת מחניים מזרחה לכיוון גשר בנות יעקב, ועוברים את קיבוץ גדות, יש צומת לכיוון צפון (גונן וגשר הפקק) וממול יש מחנה צבאי נטוש של המשטרה הצבאית. ממש שם, בין הברושים נמצאים חורבות המושבה ואנדרטה גבוהה בה חקוקים שמות 14 הנופלים בקרב נגד הסורים בחודש יוני 1948. לאחר שהסורים כבשו את המקום ולקחו את המגינים ששרדו בשבי, הישוב לא הוקם מחדש והשבויים חזרו ברובם לגור בנתניה ונורדיה - סיפור עצוב.

בכל אופן, המקום הוקם בשנת 1884 על ידי מרדכי לובובסקי שניסה להקים במקום חווה חקלאית בשם "שושנת הירדן". כשהמצב היה קשה הוא ביקש מדוד שו"ב, ממקימי ראש פינה, לסייע באישוש המקום. באותה תקופה הסתובב בארץ צעיר תימהוני בשם נפתלי הרץ אימבר (נכון, משורר "התקוה"). נפתלי אימבר עבר במושבות ותמורת מעט מזון ומשקה ומקום לינה חיבר לאנשים שירים. יום אחד פגש אדם בשם הרצנשטיין שהיתה לו חנות למוצרי עישון ביפו, וזה סיפר לו בצער כי הוא מייבא מגרמניה ניירות לגילגול סיגריות שעליהן מודפס שיר גרמני פטריוטי בשם "משמר הריין". הרצנשטיין הביע באוזני אימבר את רצונו להדפיס על הניירות שיר יפה בעברית במקום השיר הגרמני. אימבר שמע, וחיבר שיר בשם "משמר הירדן" שיחליף את "משמר הריין". לימים חיבר המלחין אברהם צבי אידלסון מנגינה לשיר.

בסיוריו בארץ הגיע אימבר גם לשושנת הירדן ושם סיפר לו דוד שו"ב שהוא מחפש שם חדש למקום. נפתלי הרץ אימבר אמר לו, שלא רק שיש לו רעיון לשם, יש לו גם שיר מוכן למושבה, ומאז נקראת המושבה "משמר הירדן" ושירה הידוע התנגן בפי כל. את מילות השיר תוכלו למצוא כאן ואת המנגינה בוא לשמוע מפי בטיול הבא.

ד"ר איתי פלאות
ביולוג, מרצה, מנחה שירה בציבור, מורה דרך, מדריך טיולים מזמרים.
http://www.plaot.com
=================================
איך אני יכול להועיל לך?
שירה בציבור
הרצאות מרתקות
טיולים מזמרים
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה