מדוע מומלץ לקבוע מזוזה בחדר הילדים - מנקודת מבט של חילוני.
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מדוע מומלץ לקבוע מזוזה בחדר הילדים - מנקודת מבט של חילוני. 

מאת   20/07/2009 |  נצפה 1643 פעמים

 

העולם של היום, ומגמת ה"כפר הגלובלי"

העולם של היום, הכפר הגלובלי שאנו חיים בו, מטשטש את הגבולות בין המדינות, הדתות, התרבויות והשפות. בני נוער צופים בטלוויזיה בתכנים שנכתבו על ידי בני תרבויות אחרות, שמוצגים בשפות אחרות ומציגים נורמות חברתיות אחרות. באינטרנט תכנים רבים וטובים (לכל הגילאים, אגב) מוצעים לכל דורש בשפות רבות, והעיקרית שביניהן - האנגלית.

כחלק מתהליך זה החברה הישראלית  רואה את החברה האמריקאית כמודל לחיקוי. אפשר להבחין בכך במדיניות הכלכלית ההולכת ומתקרבת לזו של האמריקאים, ואפשר גם לראות את הדימיון המפתיע בין אופי הבידור שהאמריקאים צורכים, לאופי הבידור שלנו.

מקומה של היהדות כמסורת כיום

כל זה, לדעתי, נהדר. זה מאפשר לילדים ולנוער ללמוד אודות האחר, ולגשר על פערים חברתיים שעלולים להיווצר בעת מפגש עם אדם בן תרבות זרה. ובכל זאת, איפה הבעיה?

להורים רבים מפריעה התופעה של הבריחה מהמסורת. כחלק מתהליך האמריקניזציה של מדינת ישראל, צעירים רבים זונחים את המסורת המשפחתית והיהודית, וממעטים לנבור בקשרים שלהם לשורשיהם.

הכוונה היא הן לנערים מסורתיים ודתיים החוזרים בשאלה, והן לנוער חילוני.

 

המזוזה כדרך ליישום הפתרון.

הפתרון המוצע, פשוט וקל. גירוי הסקרנות הטבעית של הילדים. כולנו הרי מכירים את ה"דווקא" המאפיין כל-כך ילדים. כמה שננסה לדחוף להם את הידע וההרגלים שלטעמנו חשוב שיהיו להם, כך הם יתבצרו בעמדתם ולא יסכימו לשנותה. צדו השני של העניין, הוא שילד מסוקרן, ירצה את הידע "כאן ועכשיו", ולא יסכים לחכות.

ניתן לדוגמה, לשוחח על סיפורים תנ"כיים ליד הילד, אך לא לשתפו באופן פעיל בשיחה. רק כך הוא יצטרף לשיחה מיוזמתו ויתעניין. שיטות כדוגמת אלו רבות ומגוונות, אך לשימוש במזוזה לצורך זה ערך מוסף.

התקנת מזוזה בחדרו של הילד, השקעה כלכלית אפסית , ו"מאמץ" התקנה חד-פעמי, תגרה את הילד להתעניין ולשאול. מכיוון שהמזוזה קשר הדוק כל כך למסורת העם היהודי (על כך ניתן לקרוא באתר "מזוזה") התעניינותו של הילד פותחת חלון הזדמנויות ענק לסקרן אותו ולחבר אותו למסורת.

הרי הורה שמצפה לחבר את בנו למסורת היהודית, בעולם המתואר בתחילת מאמר זה, חייב לדאוג לסביבה המעודדת קשר למסורת, וקביעת המזוזה היא א"ב של בית יהודי.

מקווים שנהניתם.
צוות אתר "מזוזה".

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה