גמילה מתרופות נגד דיכאון ותרופות פסיכיאטריות אחרות
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

גמילה מתרופות נגד דיכאון ותרופות פסיכיאטריות אחרות 

מאת   19/07/2009 |  נצפה 40275 פעמים

גמילה מתרופות נגד דיכאון ותרופות פסיכיאטריות אחרות.

מאת: אילן סלומון, רוקח

לתשומת ליבך, כל האמור בעלון/מאמר זה הוא לצרכי מידע בלבד.
אין לראות במידע זה משום ייעוץ רפואי.
לפני כל עשיית מעשה ו/או החלטה בנושא יש לפנות לרופא המטפל. גמילה לא מבוקרת עלולה להיות כרוכה בסיכונים.
 

מדוע להיגמל?

א. תרופות נגד דיכאון ותרופות פסיכיאטריות יוצרות לעיתים השפעות שלא יאומנו, אולם הן אינן מרפאות דבר. הן נוטלות מהאדם את התחושות והרגשות שלו ומשנות את אישיותו.בהדרגה הן יוצרות תלות, החמרה ובעיות בריאותיות ונפשיות שלא היו קיימות קודם לכן.

ב. ריכוזים שונים של אותה תרופה פסיכיאטרית יוצרים לעיתים השפעה הפוכה לחלוטין. זה כתוב בפירוש בעלוני התרופות! ריכוזי התרופה בדם משתנים בין נטילה לנטילה, לכן אנחנו מקבלים לעיתים קרובות השפעות הפוכות ממה שרצינו מלכתחילה: מסתבר שתרופות נגד דיכאון גורמות ברגעים מסוימים גם למחשבות אובדניות ולאלימות, ריטלין עלול דווקא לפגום בכושר הנהיגה, תרופות הרגעה עלולות לגרום להתקפים של אי שקט קיצוני ותוקפנות, וכדורי שינה גורמים עם הזמן בודאות דוקא להפרעות שינה. 

ג.תרופות פסיכיאטריות בהחלט אינן הדרך היחידה, ובודאי שאינן דרך בריאה לטפל בבעיות נפשיות.
מידע נוסף באתר: "טיפול טבעי לנפש" 

 הזכות להיגמל

 על פי חוק זכויות החולה כל אדם צריך לתת הסכמתו לטיפול המוצע לו, לאחר שקיבל מידע סביר לגבי ההשפעות והסיכונים הכרוכים בו. ברור, אם כן, שמי שהחליט לבחור בטיפול זכאי גם להפסיקו בכל נקודה ,שבה הוא נוכח כי הטיפול אינו יעיל, מזיק או מסוכן עבורו. באשפוז פסיכיאטרי האדם אמור לחתום כי הוא מסכים לאשפוז, אולם כאשר הוא משנה את דעתו קיים תמיד הסיכון שהפסיכיאטר המטפל יהפוך את האשפוז מרצון לאשפוז כפוי, ולא יאפשר לו להפסיקו. במיוחד אנשים הנוטלים תרופות אנטי פסיכוטיות עלולים למצוא עצמם במצב שבו הפסקת התרופות ללא תיאום עם הפסיכיאטר שלהם תביא אותו להוציא נגדם צו לטיפול כפוי. משום כך כדאי ורצוי לבדוק אם הפסיכיאטר מוכן לאפשרות שתבצעו הפחתה הדרגתית של התרופות לפני שמודיעים לו באופן חד צדדי על החלטתכם.

 גיהינום: התחושות הקשות חוזרות בתוספת של תופעות גמילה

 בתרופות נגד דיכאון למשל, חזרתן של התחושות הקשות והסבל יכולה להתרחש אף חצי שנה ושנה לאחר הפסקת הטיפול התרופתי, במיוחד אם המינון היה גבוה, או שהנטילה הייתה ממושכת. כפי הנראה הסיבה לכך היא, שחומרים אלה שהינם שומניים, נוטים להצטבר בגוף ולא ששים לצאת מתאי השומן וממערכת העצבים במשך חודשים ארוכים. מניסיוני, הפסקה של ריטלין או קונצרטה אצל ילדים מביאה לעתים לחודשים ארוכים של נסיגה במצבם, לפני שהם חוזרים לעצמם במידת מה.

 החלפת תרופה פסיכיאטרית אחת באחרת איננה גמילה

 כדי לגמול אנשים מהרואין מספקים להם "תחליפי סם" כגון: מתאדון (אדולן) או סובוטקס. זוהי בדיחה עצובה, היות ששניהם סמים קשים וממכרים, ושניהם נמצאים תחת אותה משפחה כימית כמו ההרואין. לצערי, העובדה שייצרו אותם בחברת תרופות מספיקה כדי להתיר את השימוש בהם תחת השם המטעה: "גמילה". התוצאה: האדם הופך מכור לסמים קשים אלה, ומתייצב מדי יום בתחנת החלוקה כדי לקבל את המנה היומית שלו. חברות התרופות פשוט מספקות לאנשים אלה סמים לכל החיים. ומאין מגיעים סכומי עתק אלה לחברות התרופות? מתקציב משרד הבריאות, כמובן, כלומר, מכיסו של משלם המיסים. זוהי איננה גמילה!

 עצות לגמילה

(חלק מהעצות נלקחו מספרו של ד"ר פיטר ברגין: "התרופה שלך היא הבעיה שלך")

 1. היגמל בסביבה נעימה, בטוחה ולא מטרידה.
 2. התכונן לתקופה ממושכת.
 3. הפחת בהדרגה. על פי ד"ר ברגין עדיף להוריד 10% בשבוע לכל היותר. ניתן לגרד את הכדור או להפחית חלק מהכמות בקפסולה. אם אתה מקבל זריקות בקש לעבור לכדורים, כדי שתוכל לעשות זאת.
 4. הפחת תרופה אחת בכל פעם. 
 5. אם נתקלת בקושי, הישאר על המינון הקיים.
 6. דאג לתזונה מזינה במיוחד. הקפד לצרוך הרבה חלבונים, אשר חיוניים לתהליכים הביוכימיים בגוף.
 7. טול ויטמינים ומינרלים מתאימים. הם מפחיתים את ההשפעות העצביות של הגמילה.
 8. הקפד על שינה רבה בתקופה זו. ישנם מינרלים שיכולים לסייע בכך.
 9. הישאר בסביבת חברים תומכים, או לפחות היעזר ב"חבר טלפוני" זמין.
 10. הפחת מגע עם אנשים שהשפעתם עליך אינה טובה.
 11. היה עסוק, עדיף להיות עסוק במשרה שיש בה אחריות. זה מסיח את תשומת הלב מהקשיים בשעות היום, ומעייף מספיק כדי "ליפול" למיטה ולהצליח לישון. 
 12. צא להליכה רגלית מדי יום, עדיף מוקדם בוקר, למשך שעה לפחות. כך תהיה פחות שקוע בעצמך ובסבלך במשך שארית היום.
 13. שתה הרבה מים כדי לעזור לכליות להיפטר מחומרים, שיכולים להסתנן החוצה דרכן.
 14. אם אתה נעזר בסאונה, צרוך יותר מלח, זה עוזר להפרשת זיעה וכך מונע התחממות של הגוף. הזיעה מוציאה מן הגוף גם שאריות של תרופות וכימיקלים אחרים.
 15. צרוך שמנים כמו שמן פשתן, חמניות, חריע, זיפן או אומגה 3. השמנים מחליפים בהדרגה את השמנים הקיימים בגוף ומזרזים בכך את יציאת התרופות האגורות בתאי השומן.
 16. טול צמחים כגון גדילן ושן ארי אשר מסייעים לכבד להפריש רעלים.

  לסיכום: לאור העובדה שקיים רישום מסיבי של תרופות נגד דיכאון ותרופות הרגעה גם על ידי רופאי משפחה, ובמיוחד במקרים שבהם משך הנטילה לא היה ממושך או שהמינון לא היה גבוה, ניתן במקרים רבים להפחית, להפסיק בהדרגה ולהיגמל מנוגדי דיכאון, כדורי שינה וכדורי הרגעה כדוגמת: פרוזק, ציפרלקס, לוסטרל, רמוטיב, סרוקסט, ציפרמיל, רסיטל, מירו, ויפקס, קסנקס, ואבן, קלונקס, בונדורמין ואחרים. מבלי לשכוח, כמובן, את הסיכונים הכרוכים בכך. 

 בהצלחה!!!
מידע נוסף באתר "טיפול טבעי לנפש"

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה