איך לראיין בחוכמה?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

איך לראיין בחוכמה? 

מאת   16/07/2009 |  נצפה 2974 פעמים

איך לראיין בחוכמה?

בתקופה בה המשק רווי בדורשי עבודה על המעסיק הפוטנציאלי להשכיל לנהל את ראיון העבודה בצורה האפקטיבית ביותר.


1. הגדר את הצרכים - שם התפקיד, היררכיה - כפיפות בתוך המערכת, דרישות של ניסיון קודם, השכלה, עבודת צוות או עבודה אישית, ותכונות אישיות רצויות.
2. הגדר את תהליך הגיוס - מחלקת משאבי אנוש, גיוס, ממונה ישיר מיועד, מחלקת הכספים או מנהל אחד מקבל החלטות יחיד.
3. מקד את שיחת הטלפון הראשונית - חשוב ליצור קשר ראשוני עם המועמד באופן עינייני, עירני, מעודכן בפרטי התפקיד, להציג את החברה והתפקיד באור חיובי ומזמין, לתת אינפורמציה ראשונית ממוקדת ולא להעמיס פרטים מיותרים לגבי התפקיד, לברר בקצרה מה הציפיות של המועמד מהתפקיד.
4. התכונן לפני הראיון האישי - וודא שקורות החיים של המועמד נמצאים לפניך, השתדל לפנות את הזמן שנקבע מראש לראיון. מועמד לוקח בחשבון שיהיה עליו להמתין מספר דקות עד שיוזמן לתחילת הראיון, אבל לא להגזים.
5. בתחילת הראיון - כדאי לפנות הזמן להתרכז בראיון ולתת למרואיין את מלוא תשומת הלב, אם אפשר להמעיט לקבל שיחות טלפון או שיחות עם עובדי החברה, תוך כדי הראיון, לקבל ולענות על מיילים וכו'. זה קוטע אם רצף השיחה והריכוז ומאריך את זמן הראיון.
6. נהל והובל את הראיון - הקצה זמן המיועד לראיון, חלק אותו כך שהחלק המרכזי הוא שאלות למועמד ואפשרות לתהות על קנקנו, ניסיונו, ציפיותיו, הדרך בה הוא רואה את עצמו משתלב ,
וחלק קצר יחסית להצגת החברה והתפקיד.
7. הייה נחמד ומנומס - אמנם בראיון עבודה ידו של המראיין על העליונה, והמרואיין מובל על ידי המראיין, ועדיין חשובה מאד גם התרשמותו של המועמד, לכן חשוב מאד להשרות אוירה נעימה ומנומסת, לדבר בטון מלהיב ועינייני, לגרום למועמד להרגיש בנוח ולא מאויים, כך שיתנהג באופן טבעי ולא מלאכותי. כדאי להתחיל פגישה ולסיים פגישה בלחיצת יד וחיוך, גם כשברור לך שהמועמד איננו מתאים לתפקיד, כי המועמד יכול להמליץ או לא לחבריו או מכריו.
8. הצג את התפקיד - כדאי לתכנן מראש את הדרך בה ברצונך להציג את החברה, את התפקיד, תחומי האחריות, נקודות ההשקה עם גורמים שונים בתוך החברה ומחוצה לה, פירוט שעות העבודה, שכר ותנאים נלווים, הגדרת תהליך המיון (מכוני מיון, גרפולוגיה, ראיונות עם אנשים נוספים). כדאי לתת פרטים רבים שניתנים לחשיפה, כך שלא יהיה צורך בשאלות רבות של המועמד לאחר מכן.
9. היה מודע לשפת גוף - חשוב לשים לב לשפת הגוף של המועמד, מידת הפתיחות שלו, התעניינותו, קשר עין שיוצר, דרך לחיצת היד שלו, תגובתו ליתרונות וחסרונות בתפקיד כפי שהוצגו.
10. סיים הראיון - תמיד לסיים בחיוך, בלחיצת יד ובפתיחת דלת להמשך. במידה והמועמד נראה מתאים, כמובן לעדכן אותו בהמשך התהליך ולקבוע לוח זמנים לראיונות הנוספים או למבדקים, במידה והמועמד איננו מתאים, להגיד בנימוס את הסיבה, בדרך שלא ייפגע, או להגיד שיעודכן טלפונית לגבי המשך.

בהצלחה!






המאמר נכתב על ידי ענת ספיר - מנכ'ל חברת ספיר ג'ובס
מאמנת אישית לעבודה וקריירה ויועצת השמה בכירה
ענת ספיר , בגין 8/8, רעננה
טלפון 09-7717297, 052-6418884
anat@sapirjobs.com
http://www.sapirjobs.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה