שאלות ותשובות על גרפולוגיה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

שאלות ותשובות על גרפולוגיה 

מאת   15/07/2009 |  נצפה 1845 פעמים

מאז ומעולם ריתקה הגרפולוגיה אנשים.

היכולת המדהימה להפיק תובנות על אופיו של אדם על סמך כתב ידו נראתה לאנשים "מיסטית" ו"לא מדעית", אך ככל שעובר הזמן צוברת הגרפולוגיה עדת תומכים המבינים כי אין כל קסם מאחורי תורת כתב היד וכי עקרונותיה של הגרפולוגיה מבוססים על עקרונות פסיכולוגיים אנושיים מובהקים.

על מנת לתת לקוראים המתחילים טעימה קטנה מהגרפולוגיה, הכנו מספר שאלות כלליות שיאירו את תורת כתב היד באור בהיר יותר.

מהי גרפולוגיה? אומנות, מיסטיקה או מדע מדויק?

תחילה נבהיר כי לגרפולוגיה אין שום קשר למיסטיקה או תורת הנסתר.

כל הניסיונות לקשור בין תורת כתב היד לבין פארא פסיכולוגיה הוא עיוות מהותה האמיתית של הגרפולוגיה. גרפולוגיה מבוססת על ניתוח האלמנטים המופיעים בכתב היד. הגרפולוג המתבונן בטקסט כלשהו אוסף את כלל הפרטים המופיעים בכתב היד ושוזר מהן אבחנה על אישיותו ואופיו של הכותב. לכן, במידה מסוימת הגרפולוגיה היא מדעית, משום שמאחורי כל תופעה גראפית המופיעה בטקסט יש הסבר לוגי מדעי הנובע מאופיו הפסיכולוגי של האדם.

יחד עם זאת, לא כל אחד יכול להיות גרפולוג. על מנת להפיק דו"ח גרפולוגי ממוקד ואובייקטיבי על הגרפולוג לחבר בצורה נכונה את הממצאים שהוא רואה בטקסט ולהסתמך על ניסיונו, כישוריו ויכולותיו – לכן ניתן גם לטעון כי גרפולוגיה היא אמנות.

האם ניתן לשנות את כתב היד ולרמות גרפולוגים?

גרפולוגיה הופכת לשימושית מאד במבחני אישיות וועדות קבלה מסוימות.

רבים מכם שניסו להתקבל לעבוד במשרה יוקרתית נדרשו לעבור בדיקה גרפולוגית. הבדיקה הגרפולוגית מטרתה לאבחן את כישוריכם, לאתר נקודות חוזק וחולשה ולמסור למעסיקים מידע על מידת ההתאמה שלכם לתפקיד המבוקש. לפני מבדקים כאלו עולה תמיד השאלה, האם ניתן לשנות את כתב היד ולרמות את הגרפולוג הבודק. ובכן, התשובה היא שלילית. כאשר אדם מנסה לשנות את כתב ידו, נוצר אצלו מתח פנימי המתבטא במעצורים פנימיים בכתב. אותן "הפרעות" לא אחידות בטקסט מאותרות במהרה על ידי גרפולוגים מיומנים.

לכן, כל ניסיון לשנות את כתב היד ולרמות את הגרפולוג יפגע בסופו של דבר באדם הנבדק. התכונות החיוביות שלו לא יבלטו ואותה "מסיכה" שעוטים, יעמעמו את כישוריו האמיתיים.

יואל פרץ כותב על תורת כתב היד.

שאלות ותשובות נוספות ניתן למצוא באתר גרפולוגיה
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה