חיים מחוץ לכדור הארץ
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

חיים מחוץ לכדור הארץ 

מאת   31/07/2006 |  נצפה 7539 פעמים
מדע חדש שהתפתח עם התרחבות מושגיו של האדם על גודל מימדיו של היקום.
למעשה הרהורים על עולמות אחרים ועל יצורים חיים בהם הועלו כפי שידוע על-ידי הפילוסופים ביוון העתיקה. אך טיעונים חזקים בנושא הושמעו מיד לאחר המהפיכה הקופרניקאית , כשהבולט בין המעלים רעיון של חיים מחוץ לכדור הארץ היה ג'ורדנו ברונו, שכפירתו במרכזיותה של האדמה הביאה לכך ששילם בחייו כהועלה על המוקד על-ידי הכנסיה.
כשנוכח האדם מה גדול היקום, כשהתפיסה שמערכת השמש היא למעשה חלק של קבוצת שמשות עצומה , "שביל החלב", וששביל החלב הוא חלק ממערכת "שבילי חלב" רבים אחרים (גלקסיות), הוחל במאה העשרים לחשוב ברצינות על אפשרות של חיים מחוץ לכדור הארץ.גם ההתפתחות הטכנולוגית שבאה לידי ביטוי בשילוח גישושיות לפלנטות במערכת השמש, גרמה להתפתחות הנושא. עיקר חיפוש חיים נעשה במאדים באמצעות החללית ויקינג, אשר ממצאיה שנשלחו על כדור-הארץ לא פסלו את האפשרות שאי פעם היו חיים על המאדים (אם כי לא הגיעו לדרגה כה מפותחת כמו על כדור הארץ). התפתחות הרדיוטלסקופ אף הוא נתן דחף לחיפוש חיים אי שם ביקום, ואפילו הביא לפרוייקט של חיפוש ציוליזציות זרות "אוזמה". הרעיון קרם עור וגידים בכינוסי מדענים , ובאחד מהם נוצרה הנוסחה שנקראת "נוסחת דרייק", אשר קבעה כי רק בגלקסית שביל החלב יש בין כמה עשרות לכמה מיליוני ציוויליזציות , שהגיעו לרמה טכנולוגית כזו שהו יכולות לצור עמנו תקשורת.


נוסחת דרייק היא נוסחה שיצר האסטרונום האמריקאי ד"ר פרנק דרייק בשנת 1960, אשר באמצעותה ניסה לקבוע שיעור של מספר הציוויליזציות בגלקסית שביל החלב שמנסות ליצור עמנו תקשורת רדיו.

הנוסחה היא:

N = R* × fp × ne × fl × fi × fc × L


הסברים לנוסחה:

N הוא סך-הכל הציוויליזציות שמנסות ליצור אתנו תקשורת רדיו.
*R הוא שיעור הכוכבים אשר נוצרו בגלקסית שביל החלב.
fp הוא אותו חלק מהכוכבים שנוצרים שיש להם מערכות שמש.
ne הוא החלק של מערכות שמש שיש להם את הסיכוי ליצור כוכבי לכת עליהם יתפתחו חיים.
f1 הוא אותו חלק של כוכבי לכת עם חיים עליהם, שמהם יתפתחו חיים אינטליגנטיים.
fi הוא אותו חלק של חיים אינליגנטיים שיכולים להגיע לטכנולוגיה שתאפשר להם תקשורת עם ציוויליזציות אחרות בגלקסית שביל החלב.
fc הוא אותו חלק של ציוויליזציות עם יכולת תקשורת שמעונינות ליצור תקשורת עם ציוויליזציות אחרות בגלקסיה.
L הוא סימון לתוחלת החיים הצפוייה של אותה ציוויליזציה עם יכולת תקשורתית ש"רוצה"...
על-ידי הכנסת פרמטרים לתוך אותה נוסחה, בהתיעצות עם מדענים שונים שכל אחד מומחה בתחומו (כימיה, ביולוגיה וכד'), הגיע דרייק לערכים שונים עבור N, שנעו בין מספר ציוויליזציות בודדות שמנסות ליצור תקשורת רדיו עם כדור הארץ, ועד ל-50 מיליון כאלה. אחד הפרמטרים שעודכן בעשור האחרון הוא fp - החלק מהכוכבים שנוצרים שיש להם מערכות שמש. מאז שנת 1995נתגלו למעלה ממאה (המספר המדויק עשוי להשתנות מיום ליום) מערכות שמש במרחקים של עד כמה עשרות שנות אור מאיתנו.



שילוח חללית פיוניר 10 היווה דוגמה בולטת לביטוי האמונה בדבר חיים אינטליגנטים ביקום. החללית שנשלחה במטרה לצאת ממערכת השמש נשאה עליה דיסקית ובה מסר ל"חייזרים" כתוב בשפת סימנים אוניברסלית. את הדסקית תכננו המדענים קרל סיגן שאשתו ציירה את הדסקית ופרנסיס דרייק בעל הנוסחה המפורסמת. בין המדענים בישראל שהתענינו בנושא היה הפרופ. דרור שדה המנוח.

פרדוקס פרמי מבטא את גישת אלה ששוללים חיים מחוץ לכדור הארץ .כשנשאל פרמי מה דעתו בנוגע לאפשרות של חיים תבוניים אחרים ביקום (ראה פרוייקט SETI ) ענה בשאלה "אם כן, היכן הם?"



ולסיום אולי יפה יהיה להביא את דבריו של קרל סיגן בהקדמת ספרו "מוחו של ברוקה",(הדברים מובאים בפראפרזה)"כשלעצמי ,אני סבור,שקשה הרבה יותר להבין , כי אנו הציויליזציה הטכנולוגית היחידה הקיימת,או אחת המעטות , מאשר להגות בכך ,כי קיים שפע של יצורים נבונים מחוץ לכדור הארץ...".
מוסיקאי חובב מדע ואסטרונומיה עוסק בחידונאות בעל שני אתרי טריויה http://www.trivia-liraz.co.il
http://www.mar-trivia.co.il
ושני אתרים נוספים: http://www.cosmopedia.co.il . ערך את ספר השיאים של ישראל.( http://www.syim.co.il ) כתב כאלף ערכים ל"ויקיפדיה" בכינויים שונים.

כתב שני ספרוני מדע,"מסר מכוכב הלכת ארץ" עם מבוא מאת פרופ. דרור שדה ו"המפץ הגדול" גילגולה של תיאוריה מדעית".


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה