סופרנובה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

סופרנובה 

מאת   31/07/2006 |  נצפה 8692 פעמים
סופרנובה - תופעה בה כוכב בעל מסה אדירה מתפוצץ בגלל הגרביטציה העצמית שלו, כשהתופעה מתועדת רק על-ידי התגברות דרסטית של בהירות הכוכב לצופה מבחוץ, כשלעתים הבהירות יכולה להגיע לפי מיליון ויותר מהבהירות המקורית.

למעשה זהו שלב הסיום באבולוציית אותו כוכב. כאשר נגמר הדלק הגרעיני בכוכב (כלומר יסודות שיכולים להתמזג ליסודות כבדים יותר תוך שחרור אנרגיה), אין כוח שייתנגד למשיכה הגרוויטציונית העצמית שלו, והכוכב קורס לתוך עצמו ואז מתפוצץ מהלחץ העצום שנוצר במרכזו. החומר מתפשט במהירות עצומה בצורת גאז בעוד מרכז הכוכב שנותר לפליטה, הופך להיות כוכב נייטרונים או במקרה מסויים לחור שחור.

לשמש "שלנו" לא צפוי עתיד כה קטסטרופאלי, כי המסה שלה אינה קריטית כדי שסופה יהיה כזה. תרחיש של התפוצצות כוכב צפוי לכוכבים בסדר גודל של שלוש מסות שמש ויותר, ואז תוחלת חייהם יכולה להגיע רק ל"מיליוני שנים" לעומת מיליארדים של שמש רגילה.


התפוצצות כוכב סופרנובה יוצרת דינמיקה בסביבתו. קיימת תיאוריה שאומרת שהגאז הבינככוכבי הוא הפרוטוגאז שכתוצאה ממנו מתפתחות מערכות שמש, כתוצאה מההדף שיצרה התפוצצות כוכב סופרנובה. הסחרור שנוצר מגל ההדף יצר כך, בין היתר את השמש "שלנו" כיחידה אחת. מה שלא הספיק להתאחד אתה לגוף אחד , בא לידי ביטוי בהווצרות כוכבי לכת ירחים שביטים וכל מה שקיים במערכת השמש. יסודות כימיים כבדים יותר מברזל יכולים להווצר כנראה רק בסופר נובה, משום שמעבר לברזל המסה לנוקלאון גדלה עם המספר האטומי, כלומר זהו תהליך שדורש אנרגיה. רק סופר נובה יכולה לספק כמות כזו של אנרגיה.


הסופרנובה האחרונה שנצפתה היתה זו של שנת 1987 , שהתרחשה על אחד מענני מגלן (גלקסיה לווינית של שביל החלב). סופנובה מפורסמת אחרת , היא זו שנצפתה לראשונה על-ידי הסינים , ב1604 ושרידיה מופיעים ברקיע בצורת ערפילית הסרטן.

חשוב לציין כי תאריך התצפית של הסופרנובה , אינה תאריך התרחשותה , שכן לגלי האור , שזה מקור האינפורמציה שלנו על אירועים קוסמיים , לוקח זמן להגיע לעין הצופה, (ראה מהירות האור), אלא אם כן הצופה נמצא ממש סמוך לארוע עצמו ...מוסיקאי חובב מדע ואסטרונומיה עוסק בחידונאות בעל שני אתרי טריויה http://www.trivia-liraz.co.il
http://www.mar-trivia.co.il
ושני אתרים נוספים: http://www.cosmopedia.co.il . ערך את ספר השיאים של ישראל.( http://www.syim.co.il ) כתב כאלף ערכים ל"ויקיפדיה" בכינויים שונים.

כתב שני ספרוני מדע,"מסר מכוכב הלכת ארץ" עם מבוא מאת פרופ. דרור שדה ו"המפץ הגדול" גילגולה של תיאוריה מדעית".


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה