מהי פסיכודרמה?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מהי פסיכודרמה? 

מאת   13/07/2009 |  נצפה 6687 פעמים

פסיכודרמה הינה שיטת טיפול חווייתית המשתמשת בכלים מעולם הדרמה והמשחק כדי לסייע למשתתף להבין טוב יותר את עולמו הפנימי ואת מערכות היחסים בחייו. זוהי שיטה המשלבת טיפול אישי וקבוצתי.
המשתתפים בקבוצת פסיכודרמה משחזרים מצבים שונים מחייהם ומעלים חוויות ובכך עוברים תהליך של לימוד ושינוי.

באמצעות הקבוצה לומד המשתתף כיצד ניתן לשנות מצבים ותגובות לא רצויות ולפעול בדברים חדשות על מנת לשפר את איכות חייו.

הפסיכודרמה עושה שימוש בכלים שונים של תרפיה בהבעה ביצירה, כמו: תנועה, כתיבה, מוסיקה ואמנות, על מנת לעודד את הספונטאניות והיצירתיות הטמונה בכל אחד מאיתנו, ולהביא למצב של פתיחות ושחרור ודרך כך לאפשר למידה.

במסגרת טיפול פסיכודרמה ניתן לעבוד על מגוון רחב של נושאים, בעיות וקונפליקטים, שכולם ניתנים לעיבוד ולבדיקה במסגרת העבודה הקבוצתית, כגון:

-          קשרים חברתיים ומשפחתיים

-          מערכות יחסים זוגיות

-          דימוי וביטחון עצמי

-          קשיים

-          ציפיות ביחס לעתיד ובעיות לא פתורות מהעבר

 בעבודה הטיפולית מתאפשרת התבוננות במגוון התפקידים האישיים והמקצועיים אשר ממלא אדם בחייו. כאשר אדם מגלם דמות אחרת מעולמו או מעולמם של משתתפים אחרים בקבוצה, הוא למעשה מתנסה בתפקיד חדש ובכך מתקיימת הרחבה של רפרטואר התפקידים שלו.

האינטראקציות המתרחשות בין המשתתפים יכולות ללמד אותם על דפוסי התקשורת שלהם, על האופן שבו הם לוקחים מקום בקבוצה ועל האופן שבו הם נחווים ע"י אחרים.

אנשים המחפשים שינוי, פריצת דרך או תובנות חדשות לגבי עצמם או על האופן בו הם פועלים, יכולים להיעזר בשיטת טיפולית זו משום שהיא מאפשרת הסתכלות חדשה ונקודת מבט שונה מזאת שאליה הם רגילים. יש לה יכולת מופלאה לשחרר מקומות תקועים ולהגיע להארה רגשית.

פסיכודרמה מאפשרת לאדם לגלות דברים נוספים על עצמו ועל סביבתו, ובכך ליצור שינוי ולפעול בדרכים חדשות. השיטה מתאימה למטופלים מכל הגילאים ונותנת מענה הן לטיפול בבעיות מורכבות והן בקידום כוחות והתפתחות אישית.

אין צורך בידע, ניסיון קודם או בכישרון משחק על מנת לקחת חלק בתהליך היות ו"משחקים" סיפור מהחיים שלנו, עם דמויות המוכרות לנו.
מכיוון שקצב ואופי העבודה בקבוצת פסיכודרמה תלוי ברצון המשתתפים ובאינטארקציה הנוצרת בקבוצה, העבודה יכולה להתאים גם לאנשים הרוצים להעז ולהתבטא בקבוצה, וגם לכאלה המחפשים תמיכה ואמפטיה וחוששים מחשיפה.

תראפיסטית בפסיכודרמה בשילוב אומנויות, בעלת ניסיון רב בטיפול אישי וקבוצתי באמצעות פסיכודרמה ואומנויות בילדים ונוער עם התמחות בטיפול בקשיים רגשיים והתנהגותיים במסגרות חינוכיות שונות. מנחת קבוצות ילדים ונוער לשיפור מיומנויות חברתיות במרכז רב תחומי לילד ולמשפחה "בדרך שלי" בתל אביב. מנחת קבוצות פסיכודרמה וטיפולים פרטניים למבוגרים ולילדים בקליניקה פרטית בתל אביב. חברת הנהלת האיגוד הישראלי בפסיכודרמה http://www.to-do.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה