שמאי מקרקעין - הכל על המקצוע
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

שמאי מקרקעין - הכל על המקצוע 

מאת   21/06/2009 |  נצפה 8116 פעמים

מקצועו של שמאי מקרקעין בישראל הינו מקצוע ממוסד הרבה יותר מכל תחום שמאות אחר הפועל בארץ. שמעות מקרקעין היא מקצוע חופשי אותו ניתן למצוא בכל המדינות המערביות. הוא מוסדר בחקיקה ובגופים סטטוטוריים המשמשים גם כרגולאטורים. בארץ את תפקיד הגוף הרגולציוני תופסת על פי חוק מועצת שמאי מקרקעין בישראל העובדת תחת הסמכות של משרד המשפטים. כמו כן, מרבית השמאים בישראל חברים באיגוד מקצועי הנקרא "לשכת שמעי מקרקעין" ועליהם לשלם אגרה שנתית ולעבור בחינות רישוי. כמו כן כפופים שמאי המקרקעין המורשים בישראל אל בית הדין המשמעתי במשרד המשפטים. מעבר לכל אלו עובד שמאי מקרקעין על פי חוקים בינלאומיים להערכות שווי מקרקעין, בדק בית, בידוק מבנים ודמי שימוש ראויים מקרקעין. כמו כן עליו להיות בעל ידע משפטי מקצועי הנוגע לטיב הזכויות של אדם מסוים במקרקעין מסוימים, דיני מקרקעין וכן תקנות מקרקעין.


לימודי שמאות מקרקעין


שמאי מקרקעין מחויב על פי חוק ללימודים הנמשכים בין שנה לשלוש שנים- תלוי במוסד הלימודים. בנוסף מחויבים שמעי המקרקעין במעבר של בחינות מועצת השמאים, וקבלת תעודה ממשרד המשפטים על מנת שיורשו להתחיל לעבוד בצורה חוקית. הביקוש ללימודים המכשירים למקצוע שמאי מקרקעין הולכת וגוברת בשנים האחרונות. בלימודים מקצוע שמאות המקרקעין לומדים השמאים לעתיד 600 שעות, פעמיים עד שלוש בשבוע במשך שנתיים. תכנית הלימודים העיונית כוללת קורסים במקצוע שמעות מקרקעין, קורסי רקע במשפטים, מימון, כלכלה, תכנון ערים, הנדסה, בידוק מבנים ועוד. בנוסף ללימודים אלו יש לעבור התמחות של שנה אחת בת 40 שעות שבועיות במשרדו של מאמן שהוסמך להיות שמאי מקרקעין בישראל בעל ותק של שלוש שנים או יותר. בסיומה של התמחות זו על שמאי המקרקעין לעבור בחינה העוסקת בעקרונות שומה ב' וכן את הבחינה הסופית בשומה למעשה. התעודה המתקבלת בסיום כל ההליכים הללו היא תעודת "שמאי מוסמך" המוענקת על ידי מועצת שמאי מקרקעין.


שמאי מקרקעין – מהות העבודה והשכר.


בעת עבודתו נדרש שמאי מקרקעין להפעיל לא מעט שיקול דעת. השמאי מבצע פעולת שומה שמשמעותן ביצוע הערכת נזקים ועלויות הן על פי שווי שוק והן על סמך שכלולים של קריטריונים שונים.
ניתן לחלק את ההערכה של שמאי מקרקעין לשני סוגים- הערכת נכס שמשמעותה בפועל הוא מתן הערכת שווי לדירה או בית המגורים, כאשר עלות להערכת שווי דירה תהיה בסדר גודל של כאלף שקלים בזמן שעלות להערכת שוויו של בית פרטי תעמוד על כחמשת אלפים שקלים.


הסוג השני של הערכות שמאות מקרקעין הן הערכת נזק. כך לצורך הדוגמא בשנים האחרונות בהן מותקפת העיירה שדרות וצפון הנגב הוצפו שמאי המקרקעין בדרום הארץ בעבודה להערכת נזקי ההפגזות של טילים שפגעו בבתים תושבי איזור זה. שכר שמאי מקרקעין עומד על כ- 10 אחוז מגובה הנזק אותו הוא מגיע להעריך. ככל שגובה הנזק יעלה, כך אחוז העלות תרד מתחת לעשרת האחוזים ובכל מצב שכר טרחה מינימאלי של שמאי מקרקעין עומד על 450 שקלים.

אס.אי.או ישראל מקדמת מגוון אתרים בתחומי הנדל"ן ובינהם אתר צ'ק האוס העוסק בתחומי בדק בית, ליקויי בניה וכן שמאות מקרקעין מידי שמאי מקרקעין מקצועיים בתחומם.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה