חשיפה מוגברת לאור מלאכותי בלילה - גורם סיכון לסרטן השד
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

חשיפה מוגברת לאור מלאכותי בלילה - גורם סיכון לסרטן השד 

מאת   18/07/2006 |  נצפה 3626 פעמים
מחקר חדש באוניברסיטת חיפה מצא קשר בין חשיפה לתאורה מלאכותית בלילה ובין שכיחות סרטן השד אצל נשים בישראל.

החוקר איתי קלוג מהחוג לניהול משאבי טבע וסביבה באוניברסיטת חיפה מצא בעבודת המחקר שערך שחשיפה מוגברת לתאורה מלאכותית בלילה עלולה להוות גורם סיכון נוסף למחלת סרטן השד. החוקר בדק בהנחיית פרופ' אברהם חיים ופרופ' בוריס פורטנוב את שכיחות סרטן השד אל מול רמות התאורה בלילה ב -214 ישובים נבחרים בישראל ובנוסף ביצע סקר בהשתתפות 100 חולות סרטן השד ו -100 נשים בריאות."מצאנו שככל שעוצמת התאורה הייתה חזקה יותר כך גם שכיחות הסרטן הייתה גבוהה יותר וככל שישובים היו מוארים יותר הם הציגו שיעורי סרטן גבוהים יותר", אמר קלוג. בנוסף, נמצא הבדל משמעותי וחיובי בין קבוצת חולות סרטן השד ובין קבוצת הביקורת של נשים בריאות מבחינת קירבה למרכזי קניות גדולים, קניונים ומרכזי בילוי המאופיינים במערכות תאורה רחבות היקף שבדרך כלל עושות שימוש בתאורה 'כחולה' בעלת עוצמה גבוהה. הבדל נוסף בין הנשים החולות והבריאות נמצא בנוגע לחדירה של מקור אור מלאכותי לחדר השינה בלילה.

"ההורמון מלטונין אשר מופרש בשעות הלילה בתנאי חשיכה, הוא בעל פעילות שמעכבת גידול תאים סרטניים ,ולכן ירידה ברמות הורמון זה בדם כתוצאה מחשיפה לתאורה מלאכותית בלילה מהווה גורם סיכון נוסף לחלות במחלת סרטן השד " הסביר החוקר.

?אינני מציע לחזור ל'ימי הביניים החשוכים' ולהחשיך את כל האורות בישראל, אלא להנהיג מדיניות של הפחתה בעוצמות ושימוש בסוגי תאורה מתאימים", המליץ החוקר. לדבריו, הפחתה זו כוללת כיבוי מערכות התאורה כאשר אין צורך בהן, כמו בשעות הלילה המאוחרות ובאיזורים שבהם אין צורך בתאורה, דוגמת אזורי תעשייה בלילה. "הפחתה זו לא רק שתמנע חשיפה מיותרת לתאורה מלאכותית, אלא גם תחסוך אלפי שקלים למועצות המקומיות והעיריות ותמנע את זיהום האוויר כתוצאה מהפחתת השימוש בחשמל, שיפחית את הזיהום שנדרש בכדי לייצר אותו", הסביר קלוג והמליץ שגם בתוך הבתים הפרטיים ישנו אנשים את הרגלי החיים שלהם בכדי למנוע חשיפה מיותרת לתאורה מלאכותית.

"כדאי לכבות תאורה שאין בה צורך, לוודא שחדר השינה חשוך בלילה בכדי למנוע זליגה של אור מבחוץ ולא להירדם עם הטלויזיה דלוקה" אמר וציין שיש צורך בתכנון מקיף וחדשני של מערכות התאורה גם באיזורים שיבנו בעתיד וגם בשכונות וישובים קיימים. "בתכנון חדש זה יש להשתמש באור בריא יותר לאדם וגם למקם את מערכות התאורה בצורה שבה תמנע זליגה של תאורה לתוך הבתים וימנע זיהום הסביבה בתאורה מיותרת", סיכם קלוג והדגיש כי עד היום נחקרו גורמים סביבתיים שונים שעשויים להשפיע על הסיכוי לחלות במחלת הסרטן. מחקר זה מוסיף גורם נוסף שההיסטוריה שלו קצרת טווח והוא אחד ממאפייני אורח החיים המודרני.עבודת המחקר של איתי קלוג זכתה בפרס רקטור אוניברסיטת חיפה, פרופ' יוסי בן ארצי, לאחר שנבחרה ע"י ועדה כעבודת מחקר מצטיינת.

האתר "להיות בריא" מגיש לכם כתבות במיגוון תחומי התמחות רפואיים, רובן מפרי עטם של רופאים מומחים בכירים, ומאפשר לכם לשאול שאלות את מיטב הרופאים.
http://www.2b-bari.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה