תקווה כאמצעי ליצירת משמעות בחיים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

תקווה כאמצעי ליצירת משמעות בחיים 

מאת   01/06/2009 |  נצפה 2913 פעמים
החיפוש והחקר אחר הכוחות הנפשיים של האדם קיימים כבר אלפי שנים. כבר ברנסנס קיים היה דגש על חקר וניתוח העבר על מנת לקדם ולהניע דברים בעתיד.
אחד הנושאים שחוזרים לחקור אותם הוא נושא התקווה והמשמעות שלה בחיינו. לאורך התקופות השונות, המושג 'תקווה' עבר תהפוכות : מתקווה פאסיבית המיוחסת לתפיסה הדתית של ימי-הביניים ואשר התמקדה בחיי העולם הבא, לתקווה אקטיבית התלויה ביכולות שלנו לפעול, לגלות דברים, לחדש ולהמציא. בתקופה הרנסנס החלה להישנות התפיסה על האדם כאינדיבידואל והמושג 'תקווה' יוחסה והתמקדה בחיים בעולם הזה. בתקופת ההשכלה נכנס המושג "חשיבה מוארת" והרעיון שידע ותכנון יכולים לייצר קידמה ולשפר את חיינו. מאמצע המאה ה-20 החלה להיווצר, בעיקר במערב, תורות של פסיכולוגיה חיובית ועיצוב עצמי,אשר הובילו לשיטות שונות לאימון (coaching), בראשן אימון אישי, אשר בו עוסקת העבודה הזו.
אימון אישי היא שיטת אימון שמטרתה להביא את המאומן ללמידה עצמית והגשמת מטרותיו בחייו,
על-ידי הגדרת מטרות ויעדים והבנת היכולות העצמיות של המאומן. אימון יכול לשפר את המוטיבציה לקביעת מטרות בחיים, איכות חיים ותקווה, וכמו שכבר דנו בסעיף 1.1.2, האימון מבוסס על ערך החוללות. ערך החוללות נותן לך את התחושה שחייך בידך, אך יש לציין שאין חוללות בלי תקווה - הן קשורות זו בזו.
החוקרים בתחום של האימון האישי יוצאים מנקודת הנחה שאימון לחיים יכול לשפר את איכות החיים, להוריד רמות חרדה, דיכאון ומתח. (Grant 2003). כמו כן הם טוענים שאם ברשותנו עוצמות כגון נחישות, תקווה ויכולת התמדה - נגשים את מטרותינו נעמוד בעוז מול אתגרי החיים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה