טיפוח דימוי עצמי
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

טיפוח דימוי עצמי 

מאת   31/05/2009 |  נצפה 5502 פעמים
טיפוח דימוי עצמי!

לעיתים קרובות אני פוגשת אצל מטופלים את תחושת האי יכולת, מעצורים והם מלווים בחשש חרדות ודכדוך, ואני כמאבחנת ומטפלת ריגשית רואה יכולות, כישורים ,כוח ועוצמה בפוטנציאל רדום. נשאלת השאלה כיצד יתכן אדם מוכשר ,עם יכולות מדהימות ובכל זאת חסר בטחון עצמי, מדוכדך.
אדם שנחשב למצליח על פי קנה המידה החברתיים של עובד, לומד, מתפקד האם יתכן שיחוש ערך עצמי נמוך ?!
ובכן לכל אדם יש דימוי עצמי שמתפתח מאז היותו קטן בעקבות חיזוקים חיוביים או שליליים של האנשים המשמעותיים בחייו.
האדם מפתח מכלול רגשות , תפיסות ומושגים לגבי ערכו כאדם לגבי כישוריו, יחסיו החברתיים, מעמדו החברתי, בעיני הזולת ובעיני עצמו.
כשהוא סבור כי הוא מגשים במידה משביעת רצון את הציפיות שיש לו לגבי עצמו, לרוב הוא יהיה מאוזן מבחינה רגשית ,יגרור הצלחות ויפתח תפיסת דימוי עצמי חיובי .ולהיפך,
רבים הסיכויים של אדם למוד כשלון לשוב ולהכשל גם בעתיד. כיון שמושג עצמי שלילי שהתגבש על רקע כשלונות רבים יעכב בעד האדם לצעוד מתוך הרגשת בטחון לקראת נסיונות חדשים.
כשאדם חושב "אני לא מסוגל, אני לא יכול" "אני חלש, אינני מתמצא " אני כלום"- זו "סגולה" לשוב ולהכשל, ולפתח דימוי עצמי שלילי שיגרור כשלונות ודימוי עצמי שלילי וכן הלאה .
כל יצור אנושי זקוק לשני יסודות חשובים: ערך וכבוד עצמי .
כשאין לאדם כוח להגשים את יעודו , עלולה הרגשת מפח הנפש המתלווה לכשלון לגרום להפחתה בערכו וכבודו ולגבש דימוי עצמי שלילי.
כמו כן אדם צריך מוטיבציה שתניע אותו להשקיע ולהגיע להישגים ,הרצון להגיע להישגים והגשמה ומהם לטיפוח ערך עצמי חיובי מותנה בשני גורמים :אם האדם מרגיש ומאמין שיש לו סיכויים להצליח ובאיזו מידה חשובה ההצלחה בעיניו.

אם אדם מאמין בהצלחתו אך אינו מייחס לה חשיבות, הוא אינו מונע במידה מספקת ואינו טורח להשקיע מאמצים בהגשמת המשימה.
מצד שני אדם המייחס חשיבות רבה להצלחה , אך אינו מאמין בסיכויי הצלחתו, אינו מגייס את מירב כישוריו ואת מיטב יכולתו לביצוע המשימה ונתפס לייאוש מלכתחילה ומכאן לכשלון.
לעומתו אדם שניגש לחיים ללא פחד או דעה קדומה,עם עוצמה ובטחון עצמי ימצא פתרונות יצירתיים, כוח עוצמה ומכאן הדרך בעזרת השם להצלחה .

כל אדם צריך לבדוק ולמיין את מכלול האמונות שלו לגבי כישוריו והדימוי העצמי , בדיוק כמו שעושים סדר בארון מיון ובדיקה ומה שלא מתאים זורקים.
כך לגבי דפוסי התנהגות ומחשבה שהתאימו לפני שנים ,ואולי רק לפני מספר ימים כעת אינם נדרשים, הם מיותרים מפריעים ואפילו מעכבים . יש בגדים שהתאימו למידתנו ואישיותינו לפני תקופה מסויימת ועתה הם כשלעצמם טובים אך לא מתאימים כעת לאישיותינו המשתנה.

המחשבות יוצרות מציאות אם תחשוב אני לא מוצלח אכן לא תצליח, אם תחשוב אני יכול ומסוגל להצליח זה אכן מה שיקרה.
יתכן שכילד אדם היה זקוק להתנהגות מסויימת, כדי לקבל תשומת לב או כל צורך ריגשי אחר, הצורך לתשומת לב נשאר, אך הדרך להשיג אותה משתנה בהתאם לבגרות והבחירות המודעות .
אם כן כדי להצליח יש להחזיר את האמון ביכולות , להצהיר הצהרות חיוביות, לדבר במושגים חיוביים ,לראות את עצמינו באור חיובי , להגיד לעצמי במה אני טובה, להכיר את היכולות שלי , להכיר בנקודות החוזק שלי וגם בחולשות על מנת לשפר- לא תמיד זה קל, ולעיתים אנו נתקלים בקושי פנימי - אנו אכן מצליחים ,אך לא מפנימים את ההצלחה, כי התרגלנו לחשוב שאני לא יכול , לא מצליח, שזה במקרה הצליח לי. אנו שבויים במערכת אמונות ובדפוסים של ההורים שלנו שאגב, גם הם היו קורבן לדפוסים של ההורים שלהם. אנו נכנסים למערכת ריגשית אוטומטית . המחשבות האוטומטיות לא דורשות מאמץ כשמן כן הן אוטומטיות , הן נדרשות לפעולות השיגרתיות כמו להתלבש , לאכול, לשבת .. אדם לא חושב על פעולת נעילת נעליים בכל בוקר, הוא פשוט מבצע את הפעולה בצורה אוטומטית , והמחשבה הזו משרתת נהדר את המטרות הנ"ל .
אך על מנת להגשים את עצמינו ולצאת מקבעון מחשבתי נפסיק את המחשבה האוטומטית שהתרגלנו לחשוב על עצמינו ונשתמש במחשבה מודעת מעמיקה, ומקדמת.

קבוצת מדענים הכניסה חמישה קופים לכלוב גדול, באמצע הכלוב העמידו סולם ולראשו קשרו אשכול בננות גדול, כשאחד הקופים ניסה לעלות כדי להגיע לבננות שפכו המדענים על ארבעת הקופים האחרים מים קפואים, כך בכל פעם שאחד הקופים ניסה לטפס על הסולם קיבלו חבריו מקלחת מי קרח.
לאחר מספר ימים החלו הקופים מיוזמתם למנוע זה מזה לטפס בסולם .למרות אשכול הבננות הטרי הפסיקו הקופים את ניסיונות הטיפוס. בשלב הזה החליפו המדענים קוף אחד מהחמישה בקוף חדש ,הקוף החדש שנכנס לכלוב ראה את אשכול הבננות וניסה כמובן לטפס בסולם ולהגיע אליהם, מה שקרה הוא חטף מכות מארבעת הקופים הוותיקים ו"הבין " שלא כדאי לו לנסות לטפס לעבר הבננות . לאחר מספר ימים הוחלף שוב קוף חדש בקוף ותיק ומה שמעניין שברגע שהקוף החדש ניסה לטפס בסולם הצטרף הקוף שאולף לקופים הותיקים ומנע מהקוף החדש לטפס בסולם . במשך מספר שבועות הוחלפו כל שלושת הקופים הישנים בחדשים כך שבכלוב היו חמישה קופים שאולפו לא לטפס למרות שלא ספגו מקלחת מי קרח הם מנעו אחד מהשני לטפס בסולם כדי לקחת בננה. לו יצוייר שהיה ניתן לשאול את הקופים מדוע הם נוהגים כך הם ודאי היו מסבירים שככה זה היה מאז ומעולם.
בואו נעצור את מירוץ החיים ואת תבניות החשיבה שלנו נעשה חשבון נפש לגבי אותם אבני דרך שהשגנו לעצמנו בשבילי החיים. נשתחרר מתבניות חשיבה מעכבות וחוסמות המשדרות "ככה זה" "התרגלתי" "לא יכול" לא מוצלח" "אף פעם לא " "אין לי חוש לזה" ונתחיל לצעוד בשביל חדש שהשמיים הם הגבול. הבחירה בראשינו! במחשבותינו!
שני אנשים הסתכלו מעבר לחלון אחד ראה בוץ והשני את הכוכבים.
הבוץ והכוכבים נמצאים שם תלוי במה אנו מתמקדים.
על פי מה שנחשוב כך תהיה המציאות, כיון שהמציאות נוצרת פעמיים פעם אחת במחשבה ופעם שנייה במציאות. מחשבות עם איכות נמוכה מובילות לרמת הגשמה נמוכה , מחשבה איכותית ועוצמתית תוביל למקומות גבוהים.

סנהדרין ל"ח "כל העולם כולו שלך הוא , מה שאתה רוצה לעשות בעולמך עשה" אך לא לשכוח "ובחרת בחיים" חיים ללא מימוש עצמי ללא תכלית אינם חיים.

לאלה שמצליחים לשפר את המושג העצמי , ואת ההישגים ע"י חוויות הצלחה נאחל המשך פורה , ולאלו המתקשים אפשר להציע פרחי באך ובפרט תמצית מס' 19 larchהמטפלת בחוסר בטחון עצמי , תחושת כישלון ודכדוך, תמצית המתאימה לאנשים שאיבדו את ביטחונם העצמי ואת האמון בכישוריהם. התמצית עוזרת לגלות החלטיות ואמון ביכולות להגשים ולכבוש יעדים.

או תמצית מספר 29 כוכב בית לחם STAR OF BETHLEHEM לשחרור טראומות מחוויות העבר, זו בהחלט יכולה להיות החוליה החסרה בשרשרת בדרך לטיפוח דימוי עצמי חיובי.
ישנם כמובן שיטות טיפול נוספות ומגוונות להעלאת הערך העצמי כמו E.F.T לשחרור ריגשי , תרגילי מוח והעצמה אישית מחשבתית.
המחשבות הן עוצמתיות הם כוח מניע בחיים ,על ידי אימון לחשיבה עמוקה ומודעת נוכל להגיע להישגים מרשימים ומדהימים , לעומתן המחשבות השליליות כובלות את האדם. האדם השולט במחשבות ומנתבן הוא חופשי ומאושר.
ו לא לשכוח להתפלל לייחל לקוות ולהאמין .
בהצלחה! ובאהבה ד"ר רינה מורדו PHD
מייל rina_phd@walla.com פלאפון 0506535147


ד"ר רינה מורדו PHD
מאבחנת ומטפלת ריגשית ומתמחה במערכות יחסים
מעבירה הרצאות וסדנאות חויתיות ויצירתיות ברוח היהדות במגוון נושאים: גבולות וסמכות, חלקי האישיות סגנונות תקשורת, מודעות עצמית, העצמה אישית, אמונה ובטחון ,משברים ואתגרים בנישואין ובהורות, רפואה משלימה.
אבחון בציורי ילדים, נר הופי, פלאם רפלקסולוגי תרפי, פרחי באך קוסמטיקה ורוקחות טיבעית, תרגילי מוח E.F.T לשיפור תיפקודים ולשחרור ריגשי .
מתאים גם לכנסים ימי עיון ,קייטנות מוסדות ופרטיים.
ובנוסף סדנא יחודית להכנת קרמים מחומרים טיבעיים
ליצירת קשר http://rina-phd.com
rina_phd@walla.com
0506535147 לא בשבת
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה