הכרה בהוצאות טיפול בילדים - במה מדובר? מה ההשלכות? האם צדק או אפליה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

הכרה בהוצאות טיפול בילדים - במה מדובר? מה ההשלכות? האם צדק או אפליה 

מאת   31/05/2009 |  נצפה 2308 פעמים

בחודש אפריל 2009 קבע בית המשפט העליון הלכה מהפכנית במדינת ישראל כאשר קיבל את פסיקת בית המשפט המחוזי בעניין עו"ד ורד פרי ובכך איפשר להכיר בהוצאות טיפול השגחה על ילדים כהוצאה מוכרת למס.


פסקי הדין קבעו מספר עקרונות: 


השלכות פסק הדין


קיים ויכוח על הנזק / התרומה של פסק הדין לכלכלת ישראל. בעוד האוצר מעריך את עלות ההכרה בהוצאות הטיפול בילדים ב 2-3 מיליארד ש"ח בשנה, שדולת הנשים טוענת שהתוספת לתוצר המקומי בגין יציאה לעבודה של נשים מוערכת ב-3-5 מיליארד ש"ח בשנה. לדעתי, פסיקה זו תורמת למדינה גם בהיבט החברתי היות וגורמת לעוד אנשים להצטרף למעגל העבודה.


הפסיקה הנ"ל פתחה פתח להכרה בהוצאות רבות בעלות זיקה ישירה לייצור ההכנסה. ביניהן: ביגוד, מסעדות, רכישת משקפיים, פסיכולוגים, נסיעה לעבודה וכו'. נראה שפסק הדין יביא עימו לתביעות רבות כנגד רשות המיסים שתצטרך להתמודד איתן. אין ספק שחלק מתביעות אלה הן צודקות אך יש לזכור שלא תמיד הן אפשריות ואין ספק שיגרמו לרעידת אדמה במשק הישראלי ולצורך בשינוי דרסטי של תקציב המדינה.


למרבה הפלא - תרועות השמחה בגין ההכרה בהוצאות הטיפול בילדים, מלוות גם הפעם בטענות על פגיעה בשכבות התחתונות ועל אפלייה. לפי הטענות, הנהנות מפירות פסק הדין הן בעיקר "הנשים העשירות". לראייה - נשים בעלות משכורת של 5,000 ש"ח יקבלו החזר זעום של עשרות ש"ח בעוד שנשים עם משכורות בעלות 5 ספרות יקבלו החזרים של מאות ש"ח ומעלה.


עם זאת, ובניגוד לקונפורמיזם המצוי, המאשים את המדינה ברמיסת השכבות התחתונות, איני סביר שהאשמות אלה נכונות:


מאד פופוליסטי לטעון שבעלות ההכנסות הנמוכות לא ייהנו מהחזרי מס גדולים בגין הוצאות הטיפול בילדים. עם זאת - טענות אלה "שוכחות" לציין שבעלות הכנסות אלה גם כמעט ואינן משלמות מס (וכאשר לא משלמים - לא ניתן לקבל החזר...). אותן בעלות הכנסות גבוהות שיזכו להחזרים גבוהים, הן אלה שמפטמות את קופת המדינה בתשלומי מיסים נכבדים, משקיעות שעות עבודה רבות לשם השגת משכורות אלה ומקריבות את חיי המשפחה למען עבודתן ולכן ראויות להחזרים הנ"ל. 


יש לזכור שכמעט בכל מדינות העולם קיימות מדרגות מס ולפיהן מקבלי השכר הגבוה משלמים מס בשיעור גבוה יותר ולהיפך. לכן - הפסיקה הנ"ל, שמעמידה את ישראל עם מדינות נאורות אחרות - אינה פוגעת בשכבות החלשות אלא מעודדת את הנשים להשקיע יותר בעבודה וכך ליהנות מפירותיה.


לדעתי - ההכרה בהוצאות טיפול בילדים עולה בקנה אחד עם המדיניות של "מס הכנסה שלילי" שמיושמת לאחרונה והינה יעילה והוגנת בהרבה מאשר מדיניות קיצבאות ומענקים לשכבות אוכלוסיה שאינן נושאות בנטל!

רו"ח אלעד גריזים הינו שותף במשרד רו"ח גריזים ושות' מנתניה ומנכ"ל חברה לייעוץ עסקי.
http://www.grizim-cpa.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה