איך ניתן ללמוד את כל הדף היומי ב-10 דקות?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

איך ניתן ללמוד את כל הדף היומי ב-10 דקות? 

מאת   17/05/2009 |  נצפה 4547 פעמים

לרובנו יש רצון להיות שותפים בלימוד הדף היומי. אולם לימוד דף יומי אורך כארבעים דקות, ואם באמת רוצים ללמוד את הדף היומי בצורה טובה - לפחות שעה. אולם אורח החיים שלנו לא מאפשר לימוד כזה. אתה קם בשש וחצי למניין, עובר במכולת, מלביש את הילדים, לוקח אותם לגן, רץ למשרד, פגישה עם הבוס, פגישה עם הצוות, בודק משימות, בקושי מספיק להכניס משהו לפה וכבר שש בערב, רץ לאוטו, מספיק לקלח את התינוק, מרדים את הגדולים, קצת מסדר את השולחן וכבר התינוק מתעורר, מנסה לשבת דקה עם אשתך ולהירגע וכבר טלפון, בודק אימיילים, מטפל במה שדחוף, רץ לערבית ופתאום כבר אחת עשרה בלילה וצריך להתכונן לשינה, ואתה תוהה איך נגמר היום כל כך מהר! ועוד לזה רוצים לדחוץ שעה של לימוד הדף היומי?!

"כך נראה היום לרבים מאוד מאיתנו", אומר אורי בריליאנט, מיוזמי אתר סיני (www.sinai.org.il), "אנחנו רצים ממשימה דחופה אחת למשימה קריטית אחרת ומספיקים לנשום רק בשבתות, גם זה במקרה הטוב. מעבר לחוסר בזמן פנוי, החיים המודרניים גם מטביעים בנו את חוסר היכולת להתרכז בדבר אחד לאורך זמן. אפשר לראות את זה ברדיו, ואפילו יותר בחדשות בטלוויזיה, שם כל אייטם נמשך בערך דקה וחצי, וזה חדר לכמעט כל תחום מחיינו. אנחנו רוצים הכל עכשיו ומהר. אנחנו לא רגילים להתיישב למשימה אחת למשך זמן  של ארבעים דקות".

ופה אנו מגיעים לנקודה – לימוד התורה. לימוד התורה "סובל" משתי הבעיות הללו – גם חוסר בזמן ללמוד, וגם קושי בלימוד רצוף למשך זמן משמעותי.

"כמובן שאין להתעלם מבעיות אלו", מסכים אורי, "ויש לשאוף להרחבת הזמן הפנוי, וכן לשיפור היכולת להתרכזות במשימה אחת מבלי לרוץ מיד למשימה האחרת. אולם גם אין להתעלם ממצבנו, שנראה שהוא חלק אימננטי מסגנון החיים כיום".

יוזמה חדשה (www.sinai.org.il) רוצה למצוא מסלול ללימוד תורה שיאפשר למי שהזדהה עם מה שנאמר עד כה, ללמוד תורה בצורה משמעותית. הרעיון הוא לפרסם שיעורים מוקלטים קצרים, אך לא וורטים ורעיונות קצרים, אלא למצות נושא שלם. בשלב זה האתר מתמקד בלימוד הדף היומי. אנשים רבים רוצים להיות שותפים בלימוד זה אך לא מוצאים את הזמן או את יכולת הריכוז. בשיעורים הקצרים, מרוכז בצורה מסודרת ובהירה כל תוכן הדף, אך מבלי לקרוא בתוך הגמרא עצמה. כך, בהשקעה של ריכוז אינטנסיבי למשך עשר דקות בלבד ביום, ניתן להיות שותפים בלימוד הדף היומי. התוכנית היא לצרף בעוד כחודש גם שיעורי עיון קצרים, ובהמשך גם שיעורי הלכה ומחשבה.

"אפשר לקרוא לזה תורה לבעלבתים. מצד אחד תורה ברמה ובאיכות שמתאימה לאנשים עם יכולות ללימוד גמרא, אך מצד שני - הגשה שמתאימה לאנשים עסוקים במיוחד", מסכם אורי.  

מעבר למטרה העיקרית של היוזמה, השיעורים יכולים להועיל גם ללומדי דף יומי מן המניין. לומדי דף יומי רבים יכולים להעיד כי לעיתים במבט לאחור הם מתקשים לומר בצורה ברורה מה בעצם כתוב בדף. דווקא שיעור קצר יכול לעזור לסדר את הלימוד בראש, ויכול להועיל כחזרה על הלימוד או כהכנה לפני הלימוד העצמאי.

את השיעורים ניתן לשמוע באתר www.sinai.org.il, שם ניתן גם להירשם לקבלת השיעורים ישירות למייל (ללא תשלום).

לימוד הדף היומי בעשר דקות, שיעורים קוליים מוקלטים - http://www.sinai.org.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה