מהי כמות האלכוהול הבטוחה והחוקית לנהיגה ברכב ?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מהי כמות האלכוהול הבטוחה והחוקית לנהיגה ברכב ? 

מאת   11/05/2009 |  נצפה 4814 פעמים
.כמה מותר לנו כנהגים לשתות לפני רכיבה על דו גלגלי או נהיגה ברכב?

לעתים קרובות אנו מבלים עם החברים או המשפחה הקרובה בפאב השכונתי, במפגש האופנועים המסורתי, במסיבה של מקום העבודה או כל אירוע משמח אחר.

מנהג בארץ הוא כי אחד ממרכיבי האירוע הנו שתיית אלכוהול במגמה להנעים את האווירה ולהעצים את שמחת הבאים.

שתייה בצוותא יכולה להיות דבר משמח ומלכד, המעלה את רמת ההנאה ולכן דבר מבורך.

ואם ביין אדום עסקינן כדוגמת הקברנה סוביניון או המרלו, תלווה השתייה גם בתרומה לבריאותכם.

העובדה כי באתם לאירוע עם רכבכם או האופנוע החדש והנוצץ שלכם כאשר הנכם נוהגים, לא תמיד תחצוץ בין הפיתוי למשקה אלכוהולי לבין העלייה על הכביש הציבורי כשהנכם נוהגים. זו הרי לא הפעם הראשונה בה את/ה נוהג/ת אחרי מספר כוסות... בראשך חולפת המחשבה כי שתית רק שתי כוסות קטנות של בירה או יין אדום, מה כבר יכול לקרות? הרי לא ארע מאום בעבר (ב"ה).

ובנוגע לשתיה דלעיל שלא לדבר על משקה חריף כלשהו הרווי מאד באלכוהול, שהשפעתו על גופנו רבה יותר!

הבעיה מתחילה בנקודה בה הנך שואל/ת עצמך, היכן לעצור? אחרי הכוס הראשונה? השניה? הרי "אני יודע/ת לשתות..."

לא פעם אף חגגו האופנוענים בארץ במסיבה, אליה רכבו וממנה חזרו ברכיבה, כאשר בפרסום למסיבה פורסם בין השאר כי מחיר ההשתתפות כולל "שתייה ואלכוהול חופשי...".

למותר לציין כי בכתבת המגזין "מחירון מוטו" של חודש אוגוסט מאשתקד, אף צוין כי האלכוהול אכן נמזג חפשי... עם כל המשתמע מכך (עינו ערך "מסיבת הקיץ של אישימוטו") וזו רק דוגמא מוכחת אחת! כמה רוכבים נמנעים משתיית בירה בעודם נוהגים או רוכבים?

מה זה אומר עלינו כאופנוענים, מה זה אומר עלינו כרוכבים בוגרים וכאחראיים? היכן צריך לעצור את השתייה לפני שאנו עולים על כלי המגיע בשניות בודדות למהירות תלת ספרתית שלעתים אינה מתחילה בספרה 1...?

אם כן מהי הכמות המותרת לשתיית משקה אלכוהולי מבלי לעבור על החוק, או יותר חשוב מבלי לסכן עצמנו והסובבים אותנו?!

באתר משטרת ישראל כתוב במפורש כך ואני מצטט:

"מהי הכמות המותרת לשתיית אלכוהול ולנהיגה? ( מה נחשב ל "מנה") : כוס בירה, כוס יין, כוסית משקה אלכוהולי חריף ( וודקה שרי וכו')."

התשובה היא כוס או כוסית אחת, תלוי בריכוזיות האלכוהול במשקה, והחשוב אחת ולא יותר. כל הלוגם כמות נוספת וינהג או ירכב, יסתכן בכניסה למצב של נהיגה בשכרות. ואת זה אנו מעוניינים למנוע!

להדגיש כי כבר בשתיית שתי מנות, יעבור הנהג את הכמות המותרת עפ"י החוק! ולא במעט!

לצורך ביצוע בדיקת ינשוף נקבעו כללים ברורים בתקנות התעבורה כגון כיול המכשיר וזמן ההמתנה לפני בדיקת הנהג.

על פי נהלי המשטרה יש להמתין 15 דקות בין עיכוב הנהג על ידי השוטר הבודק לבין ביצוע בדיקת הנשיפה במכשיר הינשוף. הרציונל העומד מאחורי נוהל זה הינו, כי לפני ביצוע בדיקת הנשיפה, יש לוודא כי הנהג לא שתה ולא הקיא 15 דקות לפחות (ולא עישן 5 דקות לפחות). אלה הם כללי הפעלת המכשיר שנועדו להבטיח את אמינות התוצאות.

גם במדריך להפעלת הינשוף, נאמר כי, אם הנבדק שתה אלכוהול או הקיא זמן קצר לפני הבדיקה, יש להמתין 15 דקות לפני תחילת ביצוע בדיקת הנשיפה. היה והנבדק עישן זמן קצר לפני הבדיקה יש להמתין 5 דקות כאמור.

כאמור, מפעילי הינשוף יכולים להתחיל לבצע הבדיקה לנהג אשר עוכב, רק כחמש עשרה דקות לאחר עצירתו. היה והנהג גם עישן תוך כדי, יאלצו לחכות חמש דקות נוספות.

בבדיקה נבדקת רמת האלכוהול בדמו של הנהג. היה ובבדיקה יראה מכשיר הינשוף כי בדמו של הנהג 290 מיקרו ומעלה, יוגדר הנהג בגילופין!!

אין עובדה זו משנה מאום אף אם הנהג ערני!

כמו כן, אין משנה מה גובה השכרות שנמדדה במכשיר. כל תוצאה של 290 ומעלה מגדירה את הנהג במצב של גילופין עפ"י האכיפה המשטרתית.

לציין כי בחוק עדיין כתוב 240 מיקרו, אך האכיפה המשטרתית מיישמת מ- 290 ומעלה בלבד!

החוק אינו בורר בין שיכור "קל" לשיכור "כבד" או מועד, אף כי לשיטתי קיים הבדל ניכר בנושא המודעות הפלילית. אדם ששתה כוסות רבות ביודעין ולאחר נהג ברכבו, שונה בתכלית השינוי מאדם אשר שתה שתי כוסות באירוע משמח וצריך לשוב לביתו בנהיגה! אם כי בשני המקרים החוק רואה את שניהם כשיכורים. בפסיקה, ככל שהתעמקתי, ניכרת סלחנות כלפי נהגים שלהם אין עבר של נהיגה תחת מצב של שכרות ושבדמם נמצאו כמויות קטנות, לעומת נהגים להם הרשעות כנהגים שנהגו במצב שכרות, הנחשבים כנהגים מועדים.

נהג אשר נתפס בעודו נוהג בגילופין, אם נעצר ע"י שוטר לביקורת או אם ראה שוטר נהג עוצר את רכבו כדי שיחליפו אותו בנהיגה, בשל חששו שהוא שתה יותר מדי, יחשב כנוהג בשכרות אם לא עבר את בדיקת הינשוף או שסרב להיבדק.

צפויה הרשעה אף אם הנהג רק ישב ברכבו, ולא נצפה נוהג בו, בעוד הרכב מונע כבמקרה עפ (ת"א) 7066/09 ‏ ‏ יוסף מוסקוביצקי נ' מדינת ישראל.

אותו נהג צפוי לעונשים הבאים:

1) הרכב בו נהג יוחרם לחודש ימים כשאחסנת הרכב הנה על חשבונו של הנהג. להדגיש, אף אם הרכב אינו שלו ו/או אינו רשום על שמו, או אם רק לקח אותו לסיבוב קצר אף אם ללא רשות בעליו! (אחריות בעלי הרכב לרכבם לשם מניעת עבירה על החוק וסיכון חיי אדם).

2) רישיונו יפסל מנהלתית לשלושים יום.

3) כן יוזמן הנהג למשפט באשם של נהיגה בגילופין בו עלול להיפסל רישיונו לנהיגה לתקופה של עד עשרים וארבעה חודשים!!

בעפ (י-ם) 2620/08 מתן צ'רף נ' מדינת ישראל ערער המערער על הרשעתו בבית משפט לתעבורה (השלום) בנהיגה בשכרות בשל כמות של 260 מיקרו גרם אלכוהול בליטר אויר אחד. טען המערער כי אף לא רכש משקאות לעצמו אלא לקח מספר בודד של לגימות מחבריו... ובכל זאת נמצא שיכור.

נכון להיום נהג שבדמו תימצא כמות של 290 מיקרו גרם ומעלה נחשב לשיכור עפ"י החוק (בחוק כאמור מ -240 מיקרו גרם).

לכן חברים המלצתי היא שלא לשתות כלל אם בכוונתכם לנהוג, כל שכן לרכב !!!

האלכוהול בדמו של נוהג או רוכב עלול להיות קטלני ולהפוך את חייכם הטובים עד כה, חלילה וחס לאסון נורא. ולאחר מעשה כידוע אין כל דרך חזרה...

הכל מתחיל ומסתיים בהפעלת שיקול דעת!

סעו בזהירות ותיהנו מהחיים היפים!

משפטן LL.B. התמחה במשרד עורכי הדין חג'ג' בוכניק ויינשטיין בתל אביב בתחום המשפט האזרחי מסחרי בדגש על דיני המקרקעין. עוסק בתחום הנדל"ן ושמאות מקרקעין כ-20 שנה. תושב רחובות.
לתגובות - ענב אורלב דוא"ל tfast4u@walla.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה