מי מרוויח מסבל החולים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מי מרוויח מסבל החולים 

מאת   23/05/2006 |  נצפה 5031 פעמים


ידיעה בגלובס מיום 18/4/06

"תחום ביטוחי הבריאות ממשיך לצמוח בקצב דו-ספרתי: דמי הביטוח המצרפיים של חברות הביטוח עמדו ב-2005 על 2.2 מיליארד שקל - גידול של 11.4%. כך עולה מניתוח הדו"חות הכספיים ל-2005 שערך "גלובס"."

יש להבהיר כי הידיעה עוסקת בפרמיות לביטוח בריאות בלבד ,ללא סיעוד,דהיינו, פרמיות עבור ביטוח בריאות מסחרי הכולל ,השתלות,[מרכיב זול], תרופות שאינן בסל הבריאות וניתוחים וטיפולים מיוחדים בחו"ל וכן ניתוחים פרטיים [ רכיב מיותר המצוי בעקרו בביטוח המשלים של קופות החולים] הפוליסות כוללות תוספות שהן מותרות ,כגון הזכות לבצע כל ניתוח בחו"ל וטיפולים נוספים כמו טיפולים פסיכולוגיים, טיפולי רפואה משלימה ועוד טיפולים, שאינם בגדר צורך חיוני.

תחום ביטוח הבריאות המסחרי הולדתו בחטא הקדמון של המחסורים החמורים שהתקיימו ברפואה הציבורית ובמיוחד תקופת ההמתנה הארוכה לניתוח והיעדר כיסוי נאות להשתלות,טיפולים מיוחדים ותרופות מיוחדות.חלק מבעיית המחסור נפתר וחלק מכוסה כיום על ידי הביטוחים המשלימים של הקופות הנרכשים על ידי רובו המכריע של הציבור .

ניתן להעריך,על סמך הנתונים שפורסמו, כי במחיר של 450 מליון - ניתן לתת כיסוי לכל התרופות המיוחדות הנדרשות ,בסכום של 100 מליון ?, לכל היותר, ניתן לכסות את ההשתלות ובסכום דומה את הטיפולים מיוחדים שלא ניתן לבצע בישראל. המשמעות היא העלאה ממוצעת בשיעור כ 100 - לשנה במס הבריאות ,אם יוחלט להטיל את כל העומס על הציבור.חלק ניכר מהעלאה ניתן לקזז כנגד הוצאת טיפולים תרופות וטכנולוגיות שעבר זמנם.

הסיבה שמשרד הבריאות והממשלה אינן מכלילות כיסויים אלו בסל התרופות ואפילו כנגד העלאה פרוגרסיבית פעוטה יחסית במס הבריאות היא אבסורד שאינו משרת איש, למעט את טובתן של חברות הביטוח העושות הון מהמחסור המלאכותי בסל שירותי הבריאות.

ביטוח הבריאות הפרטי צריך לשרת רק מטרת מותרות. אם משהו מעוניין לעבור ניתוח פשוט ,כמו הוצאת כיס מרה, רק בשוויץ, או בבית חולים המצויד בספא, שירכוש לשם כך ביטוח בריאות . כל צורך אמיתי חייב להיות מכוסה במסגרת סל הבריאות .אין להפקיר חולים רק מפני שהפקרתם משמשת מקדם מכירות נוח לחברות הביטוח.

הגיע העת להטיח את הנתונים בפני הממשלה וחברי הכנסת.הגיע העת לומר להם שהכזבים על מחסור בתקציב אינם עושים רושם על איש. הגיע הזמן לדפוק על השולחן ולהבהיר כי אנשים אינם צריכים למות על מנת לשפר את מאזני חברות הביטוח.


עו"ד משה גולדבלט
מתמחה בנזקי גוף ,זכויות חולים ונכים
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה