היפנוזה - כלי עזר לטיפול בדיכאון
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

היפנוזה - כלי עזר לטיפול בדיכאון 

מאת   07/04/2009 |  נצפה 3116 פעמים
כאשר אומרים לאדם מן הישוב את המילה היפנוזה מייד עולה בעיני רוחו התמונה של המטופל היושב מול מהפנט עם זקן (או בלי), עיני המהפנט שחורות, יוקדות ומביטות לתוך עיני המטופל. המהפנט מחזיק בידו שרשרת זהובה ובקצה מתנודד שעון כיס שמתקתק בקול חלש אך נראה שהד פעילותו נשמע למרחקים. היפנוזה מוכרת לחברה האנושית שנים רבות.

בתחילה יחסו את התופעה של הפקת תופעות היפנוטיות למחזוריות השמש והכוכבים ולמגנטיות. בשנים מאוחרות יותר יחסו את התופעה לתופעת טבע שאינה קשורה לגרמי השמיים, המגנטיות. היפנוזה מודרנית, בעשורים אחרונים רואה בהיפנוזה כתופעת שינוי תודעתי המערבת שינויים בגלי המוח והפעלת אזורי מוח מסוימים. השימוש בהיפנוזה מותר בישראל לבעלי הכשרה והרשאה מיוחדים שהם רופאים (כולל פסיכיאטרים), פסיכולוגים או רופאי שיניים. בין ההרשאות ניתן למצוא רישיון לעיסוק בהיפנוזה לצורך מחקר, לצורך חקירות, לשם הוראת היפנוזה ולצורך איבחון וטיפול רפואי או פסיכולוגי.

היפנוזה משמשת את אנשי המקצוע לשם מטרות הטיפול שלפניהם הם עומדים. למשל, פסיכיאטר או פסיכולוג יכולים להשתמש בהיפנוזה על מנת לטפל בהפרעות חרדה שהמטופל סובל מהן. הטיפול בהפרעות דיכאון אינו נפוץ כמטרה טיפולית בהיפנוזה אולם לא מעטים מהפסיכיאטרים והפסיכולוגים שמטפלים באנשים הסובלים מדיכאון. הטיפול בהיפנוזה עבור הקלה על תסמינים של דיכאון הוכח כיעיל כשהוא משולב עם טיפול קוגניטיבי התנהגותי.

המחקרים מראים שטיפול קוגניטיבי התנהגותי בשילוב היפנוזה יותר יעיל משר טיפול קוגניטיבי התנהגותי, לבדו. אנשים שטופלו בדיכאון בעזרת היפנוזה הראו שיפור בערך עצמי, ראייה אופטימית יותר של המציאות וגמישות מחשבתית רבה יותר מאשר אנשים שלא טופלו כלל והתוצאות היו מהירות יותר מאשר אנשים שעברו טיפול קוגניטיבי התנהגותי בלבד. הטיפול בהיפנוזה משנה את התפישה התודעתית של מצבים ותחושות ודרכי חשיבה.

כיצד הדבר קורה?
מחקרים מראים שאנשים הסובלים מדיכאון מראים שאזורי מוחם הימני פעילים במידה פחותה מאשר המוח השמאלי. היפנוזה משנה את הפעילות המוחית ומאפשרת למוח הימני לפעול ברמה גבוהה יותר מאשר קודם לכן. הישום של ממצאים מדעיים אלו מיושם במספר שיטות טיפול המשמשות לעזר כנגד דיכאון עמיד - נזעי חשמל וטיפול בעזרת מגנטים - TMS. שיטות טיפול אלו מגרות את המוח הימני ובכך עוזרות לטיפול נגד דיכאון.

הטיפול בהיפנוזה מאפשר גמישות מחשבתית ויכולת לחשוב על התחושות , רגשות וגירויים שונים בצורה יותר שכלתנית עם ביקורת יותר מציאותית. טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול פסיכולוגי שעושה שימוש בטכניקות שונות על מנת להגביר את הביקורת על החשיבה הדיכאונית והביקורת העצמית.

על ידי חשיבה מציאותית יותר, הערך העצמי משתפר והתחושה של הלאות וההרגשה של הדיכאון משתפרים אף הם. שילוב של שתי שיטות הטיפול, היפנוזה יחד עם טיפול קוגניטיבי התנהגותי, מזרזים תהליכי ריפוי הן ברמה הפיזיולוגית של הפעלת אזורי מוח שמרפאים דיכאון והן שינוי דפוסי חשיבה שמגבירים את תחושת הדיכאון.
ד"ר חיים שם דוד,פסיכיאטר מומחה. מורשה לאיבחון וטיפול באמצעות היפנוזה. עורך חוות דעת פסיכיאטרית לצרכים שונים. לאתר הבית הקלק:
http://www.psychiatry.co.il

היפנוזה

פסיכולוג
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה