הכרה בפגיעה נפשית עקב הודעה על פיטורין כתאונת עבודה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

הכרה בפגיעה נפשית עקב הודעה על פיטורין כתאונת עבודה 

מאת   24/03/2009 |  נצפה 3097 פעמים
שאלה: באופן פתאומי, קרא לי המעביד שלי והודיע לי על פיטוריי מן החברה. בעקבות זאת, החל מצבי הנפשי להידרדר ועד היום אני סובל ממצב נפשי קשה ומטופל בכדורים. האם אני יכול לפנות למוסד לביטוח לאומי שיכיר בי כנפגע בעבודה בעקבות מצבי הנפשי -

תשובה: אכן, גם פגיעה נפשית שנגרמה לאדם עקב עבודתו, עשויה להיחשב כתאונת עבודה.
בפסיקת בתי הדין לעבודה נקבע, כי כאשר אדם מוכיח שאירע לו במסגרת עבודתו אירוע מיוחד השונה מפעולותיו הרגילות והיומיומיות במסגרת העבודה וכי בעקבות אירוע זה נגרמה לו פגיעה נפשית מוכחת, הרי שאפשר ואותו אירוע מיוחד בעבודה ייחשב כתאונת עבודה והאדם ייחשב כנפגע עבודה.
כמובן שעל מנת לתמוך את הטענה של קשר בין האירוע בעבודה ובין המצב הנפשי, יש צורך שמומחה רפואי יקבע שאכן מצבו הנפשי של אותו אדם נגרם או לכל הפחות הוחמר בעקבות האירוע המיוחד בעבודה.
סוגיה זו עלתה על הפרק לאחרונה בפסק דינו של בית הדין הארצי לעבודה במסגרת עב"ל 151/08. במקרה זה דובר על עובד אשר קיבל הודעה על הדחה מתפקידו בעבודה ולאחר מכן פוטר מעבודתו. לטענת התובע, ההודעה על פיטוריו נפלה עליו כרעם ביום בהיר ובעקבות זאת מצבו הנפשי נפגע והוא ממשיך לסבול מהתקפי חרדה ולחץ ומטופל בתרופות.
המוסד לביטוח לאומי דחה את פנייתו של התובע, לאחר שקבע כי התובע לא הוכיח כל אירוע חריג בעבודתו אשר גרם למצבו הנפשי הנטען וכך גם נקבע על-ידי בית הדין האזורי לעבודה בחיפה.
בית הדין הארצי קיבל את ערעורו של התובע וקבע כי עצם ההודעה על ההדחה מהתפקיד היא בעצם אותו אירוע מיוחד שאותו ניתן לבודד ושבגינו הדרדר מצבו הנפשי של התובע ולפיכך בהחלט ניתן לראות בתובע כנפגע בעבודה בעקבות הודעת ההדחה מן התפקיד.
לפיכך, כאשר אדם נתקל באירוע חריג במסגרת עבודתו, למשל בלחץ ספציפי ומיוחד בעבודה, בהרעת תנאים חריגה או בפיטורין כאמור, ובעקבות זאת מדרדר מצבו הנפשי באופן שהוא זקוק לטיפול רפואי של ממש בתחום הנפשי, בהחלט אפשר ואותו אדם יוכר כנפגע בעבודה ויקבל את כל הזכויות להן זכאי אדם שנפגע בעבודתו.
עו"ד גיל קראוס, שותף במשרד עורכי הדין אגרט - קראוס, מספק ייעוץ וייצוג בתחומי המשפט האזרחי והמסחרי ומתמחה בעיקר בתחום הנזיקין והביטוח הכולל מתן שירותים משפטיים לנפגעי גוף (בתאונות דרכים, תאונות עבודה, תאונות תלמידים ותאונות כלליות), רשלנות רפואית, אחריות מקצועית, תביעות ביטוחיות ושיבובים, תביעות בגין נזקי רכוש (עקב שטפונות, שריפות ואסונות טבע), תביעות נגד קצין התגמולים ועוד.
גיל משמש כעורך אתר "נזק"( http://www.nezek.co.il ) המכיל מידע משפטי מגוון בתחומי הנזיקין והביטוח על שלל סוגיות משפטיות הקשורות לתחומים אלה.
לייעוץ משפטי נא התקשרו לטלפון: 03-6935356 או פנו לדוא"ל - gil@eghert-kraus.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה