רומניה והמשבר הכלכלי העולמי
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

רומניה והמשבר הכלכלי העולמי 

מאת   23/03/2009 |  נצפה 2764 פעמים
רומניה והמשבר הכלכלי העולמי

ניתוח כלכלי ופיננסי של רומניה לאור המשבר בכלכלה העולמית.

חברת LNG המארגנת קבוצות רכישה להשקעה ברומניה שלחה מאמר זה כאיגרת ללקוחותיה בנובמבר 2008. במאמר הקודם, לפני פרוץ המשבר הכלכלי, הזהירה החברה את לקוחותיה והמליצה להם לצמצם חשיפה להשקעות פיננסיות.

1.1 פרוץ המשבר הכלכלי הנוכחי (שהתחיל בהתמוטטות שוק המשכנתאות בארה"ב והמשיך עם נפילתם של גופים כלכליים ענקיים אחרים) מצא את רומניה בדרכה לסיים את שנת 2008 עם גידול כלכלי של מעל 9%, הטוב ביותר בהסטוריה שלה.

1.2 עד עתה לא הורגשו השפעות מיידיות של המשבר הפוקד את העולם למעט סימנים ראשונים להרעת תנאי האשראי. סביר להניח שבשנת 2009 נראה האטה בקצב הגדול של כלכלת רומניה בעיקר עקב חוסר יכולתם של חברות בינלאומיות רבות שפועלות ברומניה להמשיך להתפתח ולהשקיע באותו קצב כמו בשנים האחרונות. התחזיות לשנה הבאה מדברות על גדול ממוצע של 5.4%.

1.3 בנסיונם להשיג במהירות מזומנים ע"מ לכסות את החורים שנפערו בתקציבם, גופים ענקיים כגון הבנקים להשקעות Goldman Sachs , Meryll Linch ו- Barclay?s ביצעו התקפות מתוכננות על המטבע המקומי במספר מדינות במזרח אירופה. מטרתם הראשונה היתה הונגריה והם אכן הצליחו להפיל את ה"פורינט" המקומי בכ-10% בשבוע, תוך גריפת רווחים של כ- 3 מיליארד אירו. מטרתם הבאה היתה רומניה. זה התחיל בלחץ והפצת ידיעות כוזבות בעתונות הבינלאומית לגבי מצבה הכלכלי של רומניה בתמיכתן של חברות רייטינג כגון Standard and Poors ומתן הערכות על פיחות מואץ הצפוי בשער המטבע הרומני החל מ-20 לאוקטובר. המהלך שלהם נבלם בתבונה ובנחישות רבה ע"י הבנק המרכזי הרומני, תוך כדי גרימת הפסד מיידי של מעל מיליארד אירו לשלושת "הפולשים" הלא מוזמנים. נכון להיום, עם יתרת מזומנים של יותר מ-28 מיליארד אירו בקופתה, מצבה של רומניה טוב בהרבה משל יתר שכנותיה במרכז ומזרח אירופה.

1.4 שינויים גדולים מורגשים לאחרונה בשוק הנדל"ן ברומניה, במיוחד בכל הקשור בבנייה למגורים ומרכזים מסחריים בערים הגדולות. בדחף "תופעת העדר" הידוע, מאות קבלנים ומשקיעי חוץ (וביניהם לא מעט חברות מישראל) בקשו להשתתף בחגיגת הנדל"ן של השנים האחרונות והתחילו בבניית פרויקטים רחבי היקף וברמה מאוד יוקרתית, במחירים שלא היו מביישים את הגדולות שבערי אירופה. עכשיו, עם פרוץ המשבר ויחד עם הקשחת תנאי האשראי, הרבה מהם יצטרכו להצטמצם ולהוריד באופן משמעותי את מחירי הדירות למגורים ושל המרכזיים המסחריים. לעומת זאת, נמשכת פעילות ערה בקרקעות ובניה באזורי התיירות כגון הרי הקרפטים ואזור הים השחור.

לצפייה באיגרת המקורית באתר בחברה:
http://www.lng-invest.com/joomla/investorsletter.html

פרטים נוספים באתר חברת LNG:
http://www.lng-invest.comGal Yosseph
Managing Director

LNG Invest Ltd

Ha'mada Str, Park Tamar
Rehovot - 76703
Israel Tel/Fax: + 972 (8) 9365334
email: info@lng-invest.com
web: http://www.lng-invest.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה