האם איכות החיים שלכם מושפעת ישירות מהמשקל שלכם?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

האם איכות החיים שלכם מושפעת ישירות מהמשקל שלכם? 

מאת   19/03/2009 |  נצפה 1713 פעמים

מסתבר שהבריטים ענו על השאלה הזו והצליחו להוכיח שהתשובה היא כן.

במחקר שפורסם לאחרונה בכתב עת רפואי בריטי, גילו החוקרים מאוניברסיטת נוטינגהאם שבאנגליה, שאנשים שנמצאים במצב תזונתי לא תקין הראו רמת איכות חיים נמוכה משמעותית מאנשים שנמצאים במצב תזונתי תקין.

 

המדד למצב התזונתי נערך על ידי שימוש ב BMI כאשר BMI=26kg/m2 הוא המדד התקין מבחינתם.

במחקר השתתפו 1875 אנשים, כולם מעל לגיל 45, כאשר מתוכם התמידו עד סוף המחקר 83% מהאנשים.

67% מאנשים אלו הוגדרו במצב תזונתי תקין והשאר במצב של עודף משקל. אלו שסבלו מעודף משקל הראו בעיות מפרקים בירכיים ובירכיים, סובלים מסוכרת סוג 2 ואוסטאוארטיריטיס, זאת לעומת הנבדקים שהוגדרו במשקל תקין שהראו מצב בריאותי תקין ואיכות חיים גבוהה בהרבה מהקבוצה שסבלה מהשמנה.

 

המדד לאיכות החיים כלל בדיקה של המשתנים הבאים: בריאות, הערכה עצמית, כושר גופני ופעילות חברתית והוא נקרא על ידי החוקרים HRQL - health-related quality of life

 

המשתתפים נבדקו לפי שלושת הפרוטוקולים הבאים:

 

א' -  EQ-5D  - פרוטוקול רישום מדדים וחריגות בבריאות הפרט.

ב' -   EQ-VAS) Visual Analogue Scale ) -פרוטוקול לרישום והערכת ממצאים סוציו-אקונומיים, דמוגרפיים, שייכות אתנית או עדתית, רמת השכלה.

ג' - SF-36 Questionnaire - פרוטוקול מדדים אנתרופולוגים  שמתייחסים ליכולות פיזיולוגיות וגופניות של האדם.

 

 

ביקורת שנערכה על המחקר מאשרת כי שלושת הפרוטוקולים ששימשו את צוות המחקר אכן היו יעילים בכדי להגיע להערכה אובייקטיבית למגבלות של המטופלים בתוך מצבים חריגים כגון מחלה או שינוי משמעותי במבנה הגוף.

 

אז מה המסקנה מכל זה? תאכלו בריא ותהיו מאושרים יותר. זה אמנם מתמצת מאוד את כל המחקר המושקע הזה, אבל לדעתי זו המסקנה העיקרית מכל הנושא הזה. השאלה היחידה שמעניינת ושעדיין לא נענתה במחקר היא שאלה הביצה והתרנגולת – האם מצבם הנפשי,החברתי והבריאותי של אנשים אלו הביא אותם למצב של השמנה או להיפך? הרי נחקרו כאן אנשים בגילאי 45 + והם כבר עברו דרך מאוד מסוימת שוודאי השאירה את חותמה. אולם זה עדיין לא סותר את המסקנה העיקרית שאליה הגעתי – תוכלו בריא, תהיו בריאים ותהיו מאושרים. לא משנה מה הביא למה ואם ההשמנה שלכם היא זו שהשפיע על השאר או השאר על ההשמנה, עדיין הפתרון הוא זהה - דיאטה,תזונה נכונה והרבה אופטימיות עד להשלמת תהליך הרזיה.

 

נטלי אינטר-דב, כותבת תכנים בחברת אינטר-דב, חברת קידום אתרים ושיווק באינטרנט, עבור ד"ר ווסק, מפתח השיטה 'נפלאות התזונה' בו הוא מטיף על הרזיה בריאה דרך דיאטה ושמירה על תזונה נכונה לאורך זמן.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה