נומרולוגיה בפרשה ויקהל - פקודי
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

נומרולוגיה בפרשה ויקהל - פקודי 

מאת   15/03/2009 |  נצפה 1787 פעמים
נומרולוגיה בפרשה

מתוך עלון "חוויית השבוע" של "החוויה היהודית"

המספרים על פיהם נבנה המשכן רחוקים מלהיות אקראיים. המשכן עצמו הוא מבנה שכל מהותו היא סמלית: מקום משכנו של האל, והואיל והחפצים במשכן נועדו לסמל רעיונות שונים, כגון מנורה המסמלת את האור האלוהי, כך גם המספרים הקובעים את צורתו הם סמליים. לדוגמה, אי אפשר לעשות מנורה בת 9 קנים (שיתנו יותר אור), ולא רק מפני שכך כתוב בתורה. הטעם לכך הוא שהמספר 7 מסמל את אלהים, ועל כן מספר הקנים הוא 7.
על המשכן הונחו 10 יריעות, ואין זה מקרה כלל. מספר זה מופיע עוד במשכן, הן בגובה המשכן, של כל אחד מהקרשים, ובמיוחד יש לשים לב לקודש הקדשים העשוי במידות של 10 X 10 X 10. המספר 10 מביע שלמות גופנית, ומשכנו הפיסי של האל מצריך שלמות גופנית.
והנה, אורך כל אחת מהיריעות הוא 28 אמה, ועתה יוסבר מדוע. ובכן, כבר הוסבר בעבר (בפר' חיי-שרה) כי לפי המתמטיקה הפיתגוראית קיימים מספרים מושלמים, והם (בין היתר): 6, 28, 496. המאפיין את המספרים המושלמים הוא העובדה כי אם מחברים את מחלקיהם (חוץ מעצמם), מתקבל המספר עצמו. לדוגמה: 6 מתחלק ב- 3, 2, ו-1, וחיבורם יחדיו שווה ל-6.
שימוש ביריעה בת 28 אמה מסמל כי המשכן מושלם, וכפי שהוסבר לעיל, כל עניינו של המשכן הוא לסמל את האל, ומה יותר מתבקש מאשר להשתמש במספר המבטא את האל? לאמור, אל מושלם המצווה על הקמת מבנה שיסמל את שכינתו בתוך בני ישראל, ומבנה זה עשוי על פי מספרים שונים, בין היתר: מספר מושלם.
כללו של דבר, 28 הוא מספר מושלם, והשימוש בו במלאכת המשכן מסמל את האל המושלם שברא עולם מושלם ב-6 ימים, שאף הוא מספר מושלם. רק זאת יוער כי בספרות ההיכלות מסופר כי לה' יש 496 אלף מלאכים, ולא נותר אלא לנחש מדוע...


פרופ' מאיר בר-אילן
אוניברסיטת "בר-אילן"
מחבר 'נומרולוגיה בראשיתית' ו'נומרולוגיה מקראית'
(ספריית בית-אל)


על המחבר: מאיר בר-אילן (יליד 1951 ), למד ב'נתיב מאיר', מרכז הרב, והמכון הגבוה לתורה שליד אוניברסיטת בר-אילן. הוא בוגר של אוניברסיטת בר-אילן ומרצה בה במחלקה לתולדות ישראל ובמחלקה לתלמוד. בר-אילן עוסק בהיסטוריה חברתית ותרבותית של תקופת התלמוד, ופרסם עד כה כמאה מחקרים בתחומים מגוונים: היסטוריה יהודית, מיגדר נשי, תפילה, אגדה, מאגיה, תנ"ך, ספרות חיצונית, קומראן, ספרות ההיכלות, הפיוט הקדום, יהודי הודו, תולדות הרפואה בין היהודים, אסטרונומיה, אסטרולוגיה, נומרולוגיה, ועוד. ספריו הקודמים Some Jewish Women in Antiquity, Atlanta, Georgia: ; הם: סתרי תפילה והיכלות, רמת-גן תשמ"ז אסטרולוגיה ומדעים אחרים בין יהודי ארץ-ישראל בתקופות ההלניסטית-רומית ;Scholars Press, 1998. והביזאנטית (בדפוס). מ' בר-אילן הקים אתר אינטרנט, כבר ב 1995- , בו ניתן למצוא חלק ניכר מפרסומיו, רשימות ביבליוגראפיות, מסכת ראש-השנה במהדורה סינופטית, נתונים גנאולוגיים על משפחתו, ועוד. כת
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה