הקוף או האדם
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

הקוף או האדם 

מאת   12/03/2009 |  נצפה 1636 פעמים
בעקבות המלחמה האחרונה בעזה, יצאתי בחיפוש פילוסופי ומחשבתית - האם מדינת ישראל מתנהגת באופן מוסרי או להפך - במאמר זה אדון על דרך המדינה בעקבות המלחמה האחרונה.

אבי הפסיכואליזה, זיגמונד פרויד אמר - "באדם יש תכונות אכזריות ורעות תמימות וטובות, התכונות אינם נרכשות במהלך הזמן ותקופת החיים, אלא הם תכונות מולדות יש בהם בכול אדם ואדם, השאלה היא - במה האדם בוחר ???"

לפי תיאורית דארווין - האבולוציה. העולם בכלל והאדם בפרט, נבראו ונצרו בתהליך הגדרתי כלשהוא מתוך מנגנון מכני והתפתחות טבעית של מיליוני שנים. הכול נברא בהדרגה הצומח החי והאדם. בחלק האחרון של ההתפתחות, המעבר בין החי לאדם - הוא הקוף.

ההבדל העמוק בין הקוף ולאדם הוא - מחשבה ובחירה. הקוף הוא יצור פרימיטיבי שאין לו מחשבה או בחירה, הוא יצור שמופעל על - ידי הטבע ואינסטינקט. לעומת זאת, האדם הוא יצור חושב אשר יכול לבחור כרצונו, אם הוא עושה טוב או רע.

מכאן אני מגיע לדיון פוליטי ומדיני - מה אנחנו בוחרים להיות הקוף או האדם - מה יותר טוב לנו להיות הקוף או האדם - אם אנו בוחרים בקוף - אנחנו נכנעים לטבע שלנו, ליצר האכזריות, הכוח, הגאווה והרוע. ואם אנו בוחרים באדם - אנחנו בוחרים בשלום, אהבה, טוב ותקווה לעתיד חדש ופורח.

"בעל הזבוב" - ספרו של חתן פרס נובל לספרות, וויליאם גולדינג. יש מונולוג בין הנער החושב והרציני לבין הנערים האחרים. "מה יותר טוב - להיות עדר של שחורים עם צבעים בפנים, או להיות נבונים - ... מה יותר טוב - לשמור על התקנות ולהסכים ברוב דעות, או לצוד ולהרוג?... מה יותר טוב - סדר ואמונה, או ציד והפקרות"

לעניות דעתי, במלחמה האחרונה בעזה. כשאנחנו הורגים בהם ללא הבחנה או הרף - האם אנחנו הקוף או האדם? התשובה היא ברורה כאור השמש - אנחנו בחרנו בקוף ולא באדם.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה