פחד , אזורי נוחות ופריצת דרך
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

פחד , אזורי נוחות ופריצת דרך 

מאת   03/03/2009 |  נצפה 2725 פעמים
האם אנחנו נשלטים על ידי הפחד , על ידי אזורי הנוחות שלנו - שאלה שכל אחד יכול לבחור להתמודד איתה מול המראה.
מהו פחד - הפחד בבסיסו הוא מנגנון הגנה , מנגנון הגנה טבעי מפני סכנה , כמו פחד מגובה , פחד ממקום סגור (איני מומחה בתחום אך אולי ניתן לייחס אותו מבחינה ביולוגית לפחד מאבדן חמצן),פחד מאש , פחד מזרים שאיננו יודעים את כוונותיהם כלפינו ועוד ועוד.
הפחד באמת עוזר לנו לצלוח את החיים בשלום .
ברם אולם יש מקומות רבים בהם הפחד נעשה לא פרופוצינאלי למצב והוא נעשה פחד משתק , פחד המונע מאיתנו לפעול , פחד המונע מאיתנו להיות אפקטיביים כלפי עצמנו ,פחד המונע מאיתנו לקדם את חיינו. הפחדים שלנו נהיים חלק בלתי נפרד מההוויה שלנו שכן רובם נצרבים בתודעתנו בשנות ילדותנו , בין אם זה על ידי חוויות שליליות ובין אם זה על ידי חינוך מגונן מדי שלא נותן לנו בהדרגה להיחשף לפחדים ולצאת לעולם האמיתי כבוגרים בעלי ניסיון בהתמודדויות השונות.כמו כן בשנות ילדותינו הורינו ללא שום כוונת זדון נוטים להשליך עלינו את פחדיהם שלהם , וברצונם לגונן עלינו מדי מונעים מאיתנו בעצם את החשיפה ההדרגתית למצבים חברתיים והתמודדויות חברתיות כאלה ואחרות.חינוך ביקורתי מדי וקשוח מדי גם הוא גורם לנו לייצר פחדים - פחד שאנחנו לא בסדר , פחד שאם הביצועים שלנו והעשייה שלנו לא מושלמת אז זה לא תקין ומגיע לנו עונש - וכאשר עונש זה לא מגיע מבחוץ באורח פלא אנו נוטים להעניש את עצמנו .
הפחד מייצר באופן רקורסיבי פחד מהפחד ב לופ שקשה מאד לשבור אותו.
מה זה אזור נוחות - אזורי הנוחות שלנו הם אזורים או הוויות אליהם אנו רגילים , יודעים מה לעשות בהם יודעים כיצד הסביבה תגיב למעשינו , זה אזור שפשוט מסתיר את הפחדים שלנו או יותר מדויק להגיד- אזור שמתיר לנו לא להתמודד עם הפחדים שלנו. אני יכול להמשיל את אזור הנוחות לכלוב של זהב , אבל לא זהב אמיתי אלא כלוב של ברזל מגולוון מצופה בזהב , ציפוי שמאד קשה להסיר אותו.
העבודה של להתגבר על הפחדים ולצאת מאזור הנוחות היא עבודה מקבילה מבפנים החוצה ובמקביל מבחוץ פנימה והכוונה הן עבודת מודעות והתבוננות מאד אינטנסיבית על הפחדים , על אזורי הנוחות ומה גורם להם (מבפנים החוצה ) והן פעולות פשוטות בסגנון "נעשה ונשמע" של לעשות פעולות כנגד הפחד ולראות את התוצאות ולחוות שהשד לרוב לא כל כך נורא כמו שחשבנו. פעולות כאלה יכולות להינתן על ידי מאמן , מטפל או חבר קרוב שעושים מולו עבודת מודעות וצמיחה , שכן קשה מאד לתת פעולות מסוג זה לעצמנו מכיוון שאז בחירת הפעולות גם כן תהיה מלווה באותם פחדים וסיכוי טוב שמוחנו יצליח לעשות לנו מניפולציה שבעצם תמנע מאיתנו את ההתמודדות עם הפחד.דוגמא מאד יפה שפעולה נגד הפחד יכולה להיות מאד אפקטיבית ניתן לקחת מתורת הלחימה - כל מי שהיה בטירונות קרבית שמע את המשפט "נתקלנו מלפנים קדימה להסתער" ומי שלא היה שמע את זה מחברים המספרים חוויות טירונות.הסתערות בקרב היא בצורה מאד ברורה כנגד הפחד. האינסטינקט המיידי אומר להישאר במקום ולהתחבא , אולם אם נישאר ונתחבא וניכנע לפחד לבטח ניהרג ואם נסתער יש הרבה יותר סיכוי שננצח.
איך מורידים את ציפוי הזהב מהכלוב - כפי שנכתב מקודם
ציפוי הזהב הינו ממש מושלם וקשה להורידו - כיצד למרות זאת ואיך נצליח להוריד אותו - כלומר איך נחשוף את אזורי הנוחות , אציע פה דרך אחת - התבוננו בעצמכם פנימה -התבוננות אמיתית ורשמו את המקומות בהם אתם תקועים בחיים , את המערכות יחסים הבעייתיות שלכם בחיים , את החסרונות שלכם , תרשמו את זה ללא ביקורת , ללא רגשות שליליים כלפי עצמכם , פשוט קחו כמובן מאליו לכל אחד יש חסרונות ומוגבלויות ואלה החסרונות שלי - השאלה היא כיצד לשפר ולהתעצם ולא כיצד לבקר בביקורת הרסנית את הקיים.
לאחר שרשמתם לעצמכם את המקומות האלה חפשו בכל דבר שרשמתם את היתרון שבו , מה אתם מרוויחים ממנו , גם מהדברים התקועים בחיינו אנו מרוויחים שכן אם לא היינו מרוויחים מהם כלום הם לא היו נשארים בחיינו.
התבוננו ברשימה הזאת מספר פעמים התבוננו פנימה ומצאו עוד ועוד יתרונות - היתרונות הללו הם חלק ניכר מאזורי הנוחות שלכם.
אתן דוגמא לחסרון כביכול והיתרונות שבו -
בן אדם שפוחד ליצור שיחה עם אנשים באופן כללי ועם בני המין השני בפרט.
היתרונות שבכך -
אין צורך להתמודד עם זלזול במה שתגיד .
אין צורך להתאמץ.
אין צורך לחוות דחייה אפשרית.
אין צורך להצדיק או להוכיח את טענותיך .
אין צורך לעמוד על שלך.
אין צורך להסתכן בתגובות שונות.
וכולי וכולי .
כעת משחשפנו את ציפוי הזהב אנו צריכים לבחור האם להתאמץ ולנסר את הברזל של הכלוב או פשוט לוותר .
כעת אנו יודעים מהו אזור הנוחות , כצד הוא תוקע אותנו מה יתרונות שלו ומה החסרונות שלו, ויש לנו יכולת בחירה האם להתאמץ ולנסר את הכלוב או לשבת בניחותא בכלוב - ופה זה הבחירה שלי, שלך, שלכם.
באם בחרתם לנסר אתם צריכים למצוא פעולות שבאופן ברור יסתרו את אזור הנוחות שלכם.פעולות כאלה שוב כדאי לקבל ממישהו אחר שייעץ לכם - בין אם זה מאמן , חבר קרוב או אפילו בן זוג.המקום הזה הוא מקום בו מסתמנת תחילתה של פריצת דרך , הרבה פריצות קטנות שכאלה יוצרות באופן סינרגטי פריצת דרך מאד משמעותית בחיינו.

כותב המאמר: רמי בוכניק - המרכז לאימון זוגי ועסקי.
לקוח מתוך אתר Look4Love - אתר ההכרויות הישראלי.
מוגש כשירות לציבור הפנויים פנויות.
מאמרים של גולשי אתר Look4Love
אתר ההכרויות החינמי הגדול בישראל.

http://www.look4love.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה