נומרולוגיה בפרשה:
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

נומרולוגיה בפרשה: 

מאת   01/03/2009 |  נצפה 1937 פעמים

נומרולוגיה בפרשה:

בדרך כלל אין שמים לב למספר 2, שכן הוא נראה, כביכול, מתבקש מעצמו, אך עיון בהופעתו של מספר זה במלאכת המשכן עשוי ללמד דברים נוספים.
ראשית, על ארון העדות הוצבו 2 כרובים כביטוי לשמירתה של התורה, בדומה לכרובים ששמרו על גן עדן. 2 שומרים אלו היוו ביטוי סמלי לשמירה מוחלטת על הגן, והם שמרו על 2 לוחות העדות שביטאו את כלליותה של התורה.
2 אבני שוהם האפוד היו על 2 כתפות אהרון, "ופתחת עליהם שמות בני ישראל". כלומר: 2 האבנים ביטאו את כל עם ישראל.
כיוצא בכך במלאכת החושן: "ועשית על החושן 2 טבעות זהב ונתת את 2 הטבעות על 2 קצות החושן. ונתתה את 2 עבותות הזהב על 2 הטבעות אל קצות החושן. ואת 2 קצות 2 העבותות תתן על המשבצות..." (שמות כ"ח/כג'-כה'). המספר 2 מציין: טבעות, קצות, עבותות, ומשבצות.
כיוצא בכך במלאכת הקרשים: "2 אדנים תחת הקרש האחד" וברור שה-2 הוא ביטוי לאחדות הקרש, לאחדות החושן ולאחדות האפוד. לאור האופי הסמלי של חפצים אלו נדמה שכולם עשויים מתוך שאיפה עמוקה להשגת אחדות בעם ישראל: שהרבים יהיו 'אחד'.
בפרשה מצוין כי יש להקריב 2 פרים כל יום, אחד בבוקר ואחד בערב, המביעים את כל הזמן, ו-2 הכרובים מביעים את כל המקום, ואין בין מימד המקום למימד הזמן ולא כלום. ברור כי בכל המקרים האלו אין ה-2 אלא מספר זוגי הקטן ביותר, ובלשונם של חז"ל: "מיעוט רבים - שניים".
ה-2 בפרשת המשכן מביעים אותו רעיון בדיוק: שלמות, מוחלטות. ואגב, המלה "שנית" מובאת לא פחות משש-עשרה פעמים במלאכת המשכן, ואף צורת שימוש זו, מדגימה את המספר 2 כמשלים את האחד.
ייתכן שתפיסה זו של ה-2 נגזרת מעולם בו נבראו אדם וחווה כזוג, ואיברי האדם הם זוגיים: כתפיים, ידיים, רגליים ועוד, ונמצא ש-2 מביע את הכל.


פרופ' מאיר בר-אילן
אוניברסיטת ב"בר-אילן"


על המחבר: מאיר בר-אילן (יליד 1951 ), למד ב'נתיב מאיר', מרכז הרב, והמכון הגבוה לתורה שליד אוניברסיטת בר-אילן. הוא בוגר של אוניברסיטת בר-אילן ומרצה בה במחלקה לתולדות ישראל ובמחלקה לתלמוד. בר-אילן עוסק בהיסטוריה חברתית ותרבותית של תקופת התלמוד, ופרסם עד כה כמאה מחקרים בתחומים מגוונים: היסטוריה יהודית, מיגדר נשי, תפילה, אגדה, מאגיה, תנ"ך, ספרות חיצונית, קומראן, ספרות ההיכלות, הפיוט הקדום, יהודי הודו, תולדות הרפואה בין היהודים, אסטרונומיה, אסטרולוגיה, נומרולוגיה, ועוד. ספריו הקודמים Some Jewish Women in Antiquity, Atlanta, Georgia: ; הם: סתרי תפילה והיכלות, רמת-גן תשמ"ז אסטרולוגיה ומדעים אחרים בין יהודי ארץ-ישראל בתקופות ההלניסטית-רומית ;Scholars Press, 1998. והביזאנטית (בדפוס). מ' בר-אילן הקים אתר אינטרנט, כבר ב 1995- , בו ניתן למצוא חלק ניכר מפרסומיו, רשימות ביבליוגראפיות, מסכת ראש-השנה במהדורה סינופטית, נתונים גנאולוגיים על משפחתו, ועוד. כת
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה