האם ישראל מעודדת בנייה ירוקה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

האם ישראל מעודדת בנייה ירוקה 

מאת   24/02/2009 |  נצפה 2115 פעמים
כיצד קובעים עד כמה ירוק הבית שבניתם, האם יש הקלות לבונים ירוק ואלו קריטריונים ותקנים ירוקים נהוגים בישראל? יורם קראוס, מנכ"ל חברת SMS משרטט תמונה של הנדל"ן הירוק בישראלמאת: יורם קראוס"בשלוש השנים האחרונות אפשר כבר לסמן מגמה", טוען יורם קראוס, מנכ"ל חברת SMS לניהול פרויקטים ופיקוח הנדסי, "אנו רואים שרשויות מקומיות מתחילות לשלב מרכיבים של בנייה ירוקה בהנחיות של תב"עות ובדרישות לקבלת היתרי בנייה. זה התחיל עם בודדים ועכשיו כבר יותר ויותר רשויות מקומיות מאמצות את התקנים של בנייה ירוקה".

- האם מדובר יותר בהנחיות ממשלתיות או שעדיין המגמה מוכתבת בידי ארגונים וולנטריים?

יורם קראוס: "נושא הבנייה הירוקה בישראל נמצא רק בחיתוליו וקיימים עדיין הרבה מאוד חללים שלא נגעו בהם עדיין מבחינת התקנים. כל עניין התקנים של בנייה ירוקה מטופל עדיין בישראל במסגרות אקדמיות, ופרטיות שהן יותר וולונטריות באופיין. למסגרות הממשלתיות באופן טבעי לוקח יותר זמן לאמץ חידושים אבל גם הם מתקדמות בכיוון הירוק, לאט לאט אבל בטוח הם מאמצות תקנים ירוקים.

- האם יש הטבות שמעודדות את אלו הבונים ירוק?

יורם קראוס: "יש התחלה של עידוד בנייה ירוקה בישראל. קיים דו"ח שהגישה הכנסת ולפיו יינתנו תמריצים למי שיבחר לבנות על פי מודל ירוק. מדובר על תמריצים באמצעות הקלות מס או הגדלת אחוזי בנייה ואף פטור מהיטל השבחה".

- על אלו תקנים ירוקים מדובר בישראל?

יורם קראוס: "הבנייה הירוקה בישראל נסמכת כיום על תקן 5281 הישראלי ותקן ה-LEED האמריקאי. התקן הישראלי לבנייה ירוקה מתייחס לבניינים חדשים או לבניינים שעברו שיפוץ יסודי. אבל הוא כולל גם בנייני מגורים וגם בנייני משרדים או בניינים בעלי שטחי מסחר".

- מהו התנאי היסודי של תקן הבנייה הירוקה הישראלי?

יורם קראוס: "כדי שבניין או מבנה כלשהו ייחשב בישראל כבניין העומד בהגדרה של מבנה ירוק, התנאי הוא שהמבנה יתוכנן אדריכלית והנדסית מתוך התחשבות באדם ובסביבה וייבנה עם מאפיינים שיביאו לידי ביטוי את ההתחשבות הזו".

- כיצד קובעים את רמת הבנייה הירוקה של בית מסוים?

יורם קראוס: "יש כמה מאפיינים/קריטריונים לתכנון ולבנייה הירוקה, שהעיקריים שבהם כוללים שימוש נכון ומכסימאלי במשאבים טבעיים, ניצול מקסימאלי של אנרגיה, מים ואוויר כדוגמת אוורור טבעי וגם בידוד אקוסטי. כל קריטריון מקבל ניקוד מסוים וככל שיש יותר קריטריונים כך עולה הניקוד הירוק לבית. גם מהלך הבנייה הוא קריטריון ההווה ניקוד, כמו אופן הטיפול בפסולת הבניין ומיחזור של הפסולת וכד'".
יורם קראוס
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה