עצמאי - מזמיני עבודה או שירותים לא משלמים בזמן - ניתן לדחות את העברת מס ערך מוסף (תכנון מס)
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

עצמאי - מזמיני עבודה או שירותים לא משלמים בזמן - ניתן לדחות את העברת מס ערך מוסף (תכנון מס) 

מאת   07/04/2006 |  נצפה 2928 פעמים
נכתב בשיתוף עם עוה"ד איתי הוכברג ממשרד ד"ר אבי אלתר ושות'.

פעמים רבות נתקלים עצמאיים קטנים בגופים גדולים יותר אשר מעקבים העברת תשלומים לאותם עצמאים לתקופות ארוכות. פעמים המדובר בגופים פרטיים כגון עוסקים אחרים עימם הם מקיימים קשרי מסחר ופעמים המדובר בזרועות שלטון וגופים הקשורים למדינה דוגמת עיריות, חשבים של משרדי ממשלה שונים ועוד.

בחלק גדול מן העסקאות מתחייב העוסק במע"מ עם השלמת העסקה וללא תלות בשאלה האם קיבל את תמורת העסקה. מע"מ משלם העוסק עם הגשת הדו"ח התקופתי ב-15 לחודש כאשר דו"ח זה כולל את כל העסקאות שנתחייבו במס בחודש הקודם אף אם תמורת העסקה לא נתקבלה.

במקרים כאלו במיוחד אם המדובר בהיה בעסקה יחסית גדולה, כאשר מצד אחד עומד עצמאי קטן ומנגד גוף גדול, צפוי העוסק הקטן לשאת על גבו את נטל המע"מ עד שיבה את תמורת העסקה דבר שאורך לפעמים חודשים ושנים. בפועל, ההנחה המקובלת אצל אותם עוסקים היא כי הדרך היחידה להימנע מנשיאה באותו נטל של מע"מ, בגין אותה עסקה שתמורתה לא נתקבלה בידיהם, הינה שימוש בהסדר ה"חובות האבודים" אותו קובעות תקנות מע"מ. אלא שהסדר זה קובע תנאים קשים ובכללם: חלוף שישה חודשים ממועד הוצאת החשבונית !! משמע חצי שנה (ומעלה) במהלכה על העוסק לשאת בנטל המס על כתפיו, על אף שלבסוף לא יתחייב בו !! בנוסף נדרש העוסק לנקוט בהליכים שונים כגון: הליכי פירוק או פשיטת רגל, הליכי הוצל"פ וכן על זו הדרך וכן פניה לערכאות משפטיות. לא תמיד יכול העוסק לחות שישה חודשים ולא תמיד יש ביכולתו תזרים מזומנים המאפשר לו לפנות לערכאות. דרך אחרת פחות מוכרת לדחיית תשלום המע"מ היא פניה למנהל בבקשה שידחהאת מועד הגשת הדו"ח התקופתי. כך היות ותשלום המע"מ נעשה עם הגשת הדו"ח , הרי שדחיית המועד הגשת הדו"ח מביאה גם לדחיית מועד תשלום המע"מ.

על פי המנגנון אותו קבע המחוקק, מע"מ משולם על ידי העוסק בהתאם למה שדווח על ידו בדו"ח התקופתי ובמועד הגשת הדו"ח. בסעיף 67(ג) לחוק מע"מ נקבע כי המנהל רשאי לפטור זמנית את החייב במס מהגשת הדו"ח, לתקופה ובתנאים שיקבע. באופן מקביל, קובע סעיף 73 לחוק מע"מ כי המנהל רשאי לדחות את מועד הגשתם של דו"חות, ובלבד שהדחייה תעשה מטעמים מיוחדים שירשמו. שימוש בדרך זו של פנית העוסק למנהל בבקשה לדחיית מועד הגשת הדו"חות, יאפשר לעוסק להימנע מתשלום סכומי המס שלא הועברו אליו בפועל.
עו"ד אריה ליבוביץ,ממשרד אלתר ושות. דרכי התקשרות :
599600 - 0544, aryeleybo@walla.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה