NBL - הזדמנות לקדוח במחיר?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

NBL - הזדמנות לקדוח במחיר? 

מאת   26/01/2009 |  נצפה 2916 פעמים
NBL - הזדמנות לקדוח במחיר?
מאת: הלל קורן, שותף בחברת "סופרטרייד"

הקדמה
מציאת סימני הגז הטבעי בקידוח "תמר" הכניס את הבורסה הישראלית לקדחת רכישות של מניות האנרגיה הישראליות. מניות כמו דלק קבוצה, אבנר, ישראמקו ואחרות זינקו בתחילת השבוע בעשרות ובמאות אחוזים. האם הזינוקים מוצדקים? לא יכול להכריע בשלב זה. מה שבטוח הוא שיחלוף זמן רב עד שהחברות המזנקות תוכלנה לראות Cash ממשי מקידוח הגז. ישנה שחקנית אחרת, אולי נחבאת אל הכלים למשקיע הישראלי, שמשחקת כאן תפקיד ראשי: נובל אנרג'י (NBL) היא חברת נפט וגז אמריקאית (שווי שוק של מעל 8 מיליארד דולר), אשר שותפה ב-38% מזכויות קידוח תמר. כפי שאראה בהמשך, היא לא ממש הצטרפה לחגיגה. מה זה אומר? כל אחד יסיק את מסקנותיו שלו.

על גדלים ועל קידוחים
NBL ירדה 0.23% ביום שישי ה-16.1 במסחר בניו יורק (בשעה זו כבר היה ידוע על תוצאות הקידוח, לפחות לאנשי הפנים וה"מקורבים"). במסחר בשלישי, יום ההשבעה של אובאמה, עלתה כ-3% בסך הכל (ונכון, הסנטימנט היה איום ונורא אבל היי... מצאנו גז!). ביום רביעי, בראלי של השווקים, עלה הנייר עוד 3.6%. האם המשקיעים האמריקאים יודעים יותר מחבריהם הישראליים? האם הם מדוכאים יותר? אולי, אבל יש לזכור שמול החברות הישראליות, NBL היא ענקית של ממש כך שברור כי תזרים הכנסות מהקידוח ישפיע יותר על חברות קטנות כמו ישראמקו ואבנר מאשר על חברה כמו NBL. אותי זה לא משכנע ואני חשדן. בכל זאת זה היה חתיכת גילוי והייתי מצפה שהחברה תגיב עם קצת יותר עליצות.

NBL לגופו של עניין
בלי קשר לתוצאות הקידוח, ככל שתהיינה אם בכלל, NBL היא חברה מצוינת. החברה נחתכה בשנה האחרונה ממחיר של 130$ לתחתית של 30$ (כיום משייטת באיזור 50$) אבל היא מציעה הרבה מאוד ערך למשקיעיה:
א. מכפיל רווח (P/E) נמוך של 6.5 ומכפיל PEG של 0.65 מצביעים על תמחור זול של הנייר.
ב. שולי רווח גבוהים מ-30% ותשואות מרשימות על ההון ועל הנכסים (מעל 10%) מצביעים על חברה אשר משקיעה, גם עודפים, בחוכמה ומנצלת עד תום את משאביה הפנימיים.
ג. מעל 10% מהון המניות הנסחר של החברה מוחזק על ידי אנשי החברה, דבר המצביע על מחוייבות עמוקה של אנשיה לכלל בעלי המניות בטווח הבינוני- ארוך.

טכנית, לנייר תמיכה חזקה באיזור 45$ וה-Slow Stochastic מצביע על היתכנות טובה של מגמת עלייה בנייר.

סיכום
הגלים של 2008 הגועשת מכים גם בתחילת 2009. העתיד תמיד קשה לחיזוי - עכשיו קשה שבעתיים. אינני מבין גדול במניות אנרגיה, נפט וגז אבל נראה כי ההתלהבות של השוק הישראלי מוגזמת מאוד. אולי זו הפרובינציאליות, אולי הרצון להתנחם ואולי התקווה להשתחרר ממכונת הנפט המוסלמית. מכל מקום, קחו הכל בפרופורציות. אחרי הכל, אנחנו לא יותר מתוחכמים מעמיתינו מעבר לים גם אם לפעמים נדמה לנו שכן...

היכנסו לאתר סופרטרייד ותתחילו לגלות בית חם בשוק ההון. זו אינה סיסמה אלא מנטרת עבודה http://www.supertrade.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה