מדע אחר - אבני היסוד החסרות של המדע.
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מדע אחר - אבני היסוד החסרות של המדע. 

מאת   11/01/2009 |  נצפה 1737 פעמים
מדע אחר - אבני היסוד.

הניסויים הרציניים הראשונים במגנטים וחשמל נעשו במשך המאה ה 19 ע"י מספר חוקרים כמו גאוס, פאראדיי, מקסוול, לורנץ, קולון, אמפר, הרץ ואחרים אשר השאירו חותמם ותגליותיהם בתחום זה. הניסיונות באותה תקופה נעשו ע"י אמצעים, מכשירים ומתקנים פשוטים, אשר מדדו בצורה ישירה (יחסית) את תכונותיהם של המגנטיות והחשמל (בניגוד למכשירי מדידה של היום).

תוצאות מחקרים אלו, ובמיוחד משוואותיו של מקסוול הראו במדויק את היחסים בין חשמל מגנטיות וגלים אלקטרומגנטיים. יתרונם הגדול היה שהם היו הראשונים להכנס לתחום מחקר זה, הם לא היו צריכים להתבסס על תיאוריות וממצאים של קודמיהם, אלא להתחיל כמעט מאפס.
וכאן קרו מספר דברים מעניינים שחמקו מעיניה של אנושות שלימה....עד היום :
1. מקסוול וידידיו עסקו במאפיינים של של החשמל והמגנטיות - לא בקביעת אבני היסוד !!! או לפחות לקבוע "מי גורם למי". אך משום שכל התגליות המדעיות עד היום הן תגליות של מאפייני הטבע - אף אחד לא שם לב לכך.
תגלית אמיתית מסבירה איך פועלים אבני היסוד על מנת ליצור תופעה מסויימית - אבל מה לעשות אם אין אבני יסוד ?
2. כשלון בקביעת כוון מסלול התנועה ב"מגנט קבוע" (עד היום מקובל לחשוב שזרם חלקיקים מגנטיים יוצא מהקוטב הצפוני, סביב המגנט, נכנס בקוטב הדרומי, עובר דרך גוף המגנט עצמו ויוצא דרך הקוטב הצפוני, וחוזר חלילה להיקפו הבא).
3. אי הבנת מרכיבי השדה המגנטי, אשר למעשה מורכב משני זרמים של חלקיקים - הנעים בכוונים מנוגדים האחד לשני : האחד מורכב ממגנטים יחידים בעלי קוטב צפוני בלבד והשני - ממגנטים יחידים בעלי קוטב דרומי בלבד (Monopoles). לעומת זאת הם קבעו שבחלקיק מגנטי נמצאים שני קטבים (Dipoles), דבר שבעתיד גרם בילבול רב ולמעשה סתם את הגולל על פני מחקר חשוב זה.
4. אי ההבחנה הפשוטה שמגנט הוא זה הגורם לזרם חשמלי, ולא להיפך (במגנט קבוע אין צורך בחשמל בכדי לשמור על השדה המגנטי בחיים). זאת אומרת שכבר יש לנו רמז מי גורם למי.....
5. "טעות המאתיים" הוא שמה שזורם בחוטי החשמל הם לא אלקטרונים בעלי מטען שלילי בלבד ובכוון אחד, אלא שני זרמים מגנטיים בכיוונים מנוגדים הנעים בצורה סלילית (כמו קפיץ) לפי "חוק היד הימנית" (כוון הסיבוב). זרמים אלו נוצרים ע"י הקטבים המשתנים בגנרטור וכל זרם עשוי ממגנטים יחידים בעלי קוטב דרומי או צפוני.
6. כפועל יוצא מהזרמים המגנטיים בחוט החשמל, נפלטים חלקם של הזרמים באופן אנכי לחוט המוליך (ע"י כח צנטריפוגלי) ויוצרים את השדה המגנטי, אותו אנו מכנים בטעות אלקטרומגנטי.

הבחנות אלו ניתן לעשות ע"י סדרה של ניסויים פשוטים בבית ע"י אמצעים זולים.
כוחם המכריע של ניסויים אלו הוא בפשטותם, ישירותם והתאמתם לחוקי הטבע - למה שלא ננצל את התכונות המוטבעות במגנטים, כמו למשל : משיכה, דחיה, הקפה מסלולית, תנועה ואנרגיה אינסופיים, מהירות, גודל מיזערי, תנועה סלילית, יכולת חדירה מצד אחד של כדור הארץ לצדו השני בעיפעוף עין, יכולת להיות מולכים כחשמל, יכולת להתקדם כגל, יכולת "להתחפש" לחום, יכולת להרכיב את האטום (כאשר חומצה ממיסה אבץ בבטריה, מתפרקים אטומי האבץ והופכים לזרמימם מגנטיים ולא לאלקטרונים ופרוטונים), יכולת
להרכיב את חלקיק האור או קרניים רדיו אקטיביות. אלו הם רק חלק מנתוני הפתיחה הרבים של המגנטים בכדי להוות את אבני היסוד לעולמנו.

אכן תכונות רבות מוטבעות במגנטים, אך למדענים במאה ה 19 ואחריה, היה הרבה יותר קל להתעסק ולהתנסות עם חשמל, משום שהוא הרבה יותר user friendly : קל יותר לאוגרו (בטריה), קל יותר להוליכו, לכוון את עוצמתו וכ'ו. הרבה יותר מאשר חלקיקי מגנטים שעד היום בכלל עוד לא הצליחו להבין איך הם מקיפים מגנט קבוע........

המצאת האלקטרון ע"י J.J. Thomson ב 1897, ע"י הקרנת קרניים קטודיות בתוך שפופרת-ריק, היא אחת מאחיזות העיניים המדעיות הגדולות אשר אי פעם נעשו.... אם כל אחד מכם
הקוראים ישחזר ניסוי זה בעצמו/ה, תראו שהחיבורים החשמליים אשר נעשו הם בגדר שערוריה, והקרניים שאמורות להיות קרניים של אלקטרונים, הן לא אחר מחלקיקי חומר מיזעריים ולוהטים אשר ניתזו מהקטודה.
קרן זו של "אלקטרונים" לא היתה אפילו מסוגלת לחדור את הזכוכית ממנה היתה עשויה שפופרת הריק - אז איך יכול להיות שאבני היסוד אינם מסוגלים לדבר כה פשוט ?

כתוצאה מסדרת טעויות מדעיות אלו, תורגם מבנה האטום לא נכון, גלים אלקטרומגנטיים הם לא דו-ממדיים אלא סליליים, מכשירי מדידה חשמליים מודדים רק זרם אחד במקום שניים,
עדיין מחפשים את הגורמים לחוק הכבידה (שהוא מגנטי ביסודו), עדיין לא ברור מהן הסיבות לכדור הארץ להקיף את השמש, איך צמחים גדלים ועוד רשימה ארוכה של בילבולים וטעויות.

האירוניה בכל העיניין היא, שלמרות כל זה האנושות הצליחה להתפתח טכנולוגית לרמה לא יאומנת, גם מבלי לדעת מהם אבני היסוד של עולמנו. והסיבה לכך נעוצה בחקר איפיוני הטבע - לא חקר הטבע, משום שחקר הטבע מחייב להסביר איך התפתחו 3 יסודות (מגנט דרומי, מגנט צפוני וחלקיק החומר הנייטרלי) להיות ו"להתחפש" לכל עצם או תופעה בעולמנו - יחי ההבדל הקטן.
מדע אחר - אבני היסוד
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה