מניעת נזקי השמש וסרטן העור
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מניעת נזקי השמש וסרטן העור 

מאת   08/01/2009 |  נצפה 3190 פעמים
שיזוף מאד מקובל כדבר יפה יותר ואף בריא יותר אך אין זה כך! השיזוף נובע מניסיון של הגוף להגן על עצמו מנזק נוסף. כיום מומחים רבים בעולם מאמינים כי 4 מתוך 5 מקרי סרטן העור היו ניתנים למניעה. אימוץ אמצעי מיגון פשוטים יכול לעשות את כל ההבדל!
מתי נחוצה הגנה מפני השמש ?
- עונות השנה - היזהרו במיוחד בין האביב לסתיו כאשר קרני השמש הן בעוצמה חזקה יותר.
- שעות היום - מעט קרינה מגיעה בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות בין הערביים. היא חזקה במיוחד בין השעות 10:00 ל-16:00.
- זמני חופשה - במהלך סופי השבוע והחופשות מבצעים לרוב הרבה פעילויות בחוץ - היזהרו במיוחד בזמנים אלו.
- החזרת קרינה מהקרקע - הגנו על עצמכם במיוחד כשאתם על חוף הים או במהלך פעילויות ספורט ימי. הים והחול מחזירים קרני שמש ומגבירים את החשיפה לקרינת UV.

מהם אמצעי המיגון נגד קרינת השמש ?
- צל, בגדים וכובעים מספקים את ההגנה הטובה ביותר - מריחת קרם הגנה נחוצה באותם חלקים בגוף הנשארים חשופים לשמש למרות המיגון כמו הפנים וכפות הידיים. קרם הגנה לא נועד להארכת זמן החשיפה ל- שמש.
- הגבילו את זמן השהייה בשמש - קרני הUV של השמש חזקות במיוחד בין השעות 10:00 ל-16:00. נסו להגביל את השהייה בחוץ בשעות אלו.
- בדקו בתחזיות הקרינה - תחזיות הקרינה (המתפרסמות באינטרנט ובעיתונים היומיים) עוזרות לתכנן את זמני השהייה בחוץ. נסו להימנע מפעילות חיצונית כאשר התחזיות מצביעות על קרינה בינונית או גבוהה.
- השתמשו בצל בחוכמה - חפשו אחר מקומות מוצלים לזמן הפעילות, אך זכרו כי לא כל המבנים המקנים צל (כמו עצים או מטריות) מקנים הגנה מוחלטת. זכרו את חוק הצל: "הביטו בצל שלכם - כשאין צל, אתם מוגנים!".
- לבשו ביגוד מגן - כובע מצחייה רחב מקנה הגנה טובה לעיניים, לאוזניים, לפנים ולעורף. משקפי שמש המקנות 99-100% הגנה כנגד UVA וUVB מורידות באופן משמעותי את הנזק הנגרם מהקרינה. בגדים ארוכים יספקו הגנה נוספת.
- מרחו קרם הגנה - השתמשו בקרם בעל 15 SPF ויותר. מרחו מחדש כל שעתיים או לאחר עבודה, שחייה, משחק או כל פעילות אחרת.
- הימנעו ממיטות שיזוף - הן פוגעות בעור ובעיניים הלא מוגנות.

באיזה קרם הגנה כדאי להשתמש מפני השמש ?
- השתמשו תמיד בקרם בעל מקדם הגנה של 15 ויותר החוסם גם קרינת UVA וגם UVB. לקבלת יעילות הגנה גבוהה: מירחו שיכבה עבה ושווה על כל חלקי הגוף החשופים כרבע שעה לפני החשיפה לקרינה. הקפידו על האיברים החשופים ביותר כמו האוזניים, האף, המצח והעורף. מירחו שנית כל שעתיים, בעיקר לאחר שחייה או פעילות ספורטיבית אחרת. ניתן להשתמש גם בשפתון בעל מקדם הגנה נגד הקרינה להגנה על השפתיים. מספר מחקרים הראו כי אנשים לא מורחים כמות מספקת של הקרם ולכן לא מקבלים יעילות הגנה מקסימאלית. יש למרוח כ-35 מ"ל על גוף בוגר שלם כדי לקבל הגנה מרבית. לפיכך, ניתן לומר כי בקבוק שלם מספיק לשלוש מריחות על גוף שלם או לשש שעות חשיפה. עדיף לשים יותר מדי קרם מאשר פחות מדי.

האם קרם הגנה באמת מעניק הגנה טובה מפני השמש ?
- מריחת קרם הגנה היא דרך יעילה להגנה מנזקי השמש. זכרו כי מטרת הקרם אינה הארכת השהות בחוץ תחת השמש, אלא להגן על החלקים החשופים בגופכם כשאתם בחוץ. קרם הגנה מכיל מחסומים כימיים ופיזיקליים מפני הקרינה. המחסומים הפיזיקליים משמשים להחזרת קרני השמש בעוד הכימיים סופגים את הקרינה לפני שהיא פוגעת בעור. המדד המקובל היום הוא מדד ה-SPF (sun protection factor) המציין כמה קרינת UVB יכול הקרם לחסום. המספרים נעים מ-2 ומעלה.
האם הבגדים שאנו לובשים מספקים הגנה מלאה מפני קרינת השמש?
- בגדים מהווים כמחסום הגנה אידיאלי מפני השמש. בניגוד לקרם הגנה, בגדים לא מצריכים מריחות נוספות. בגדים דקים וארוכים, בנוסף לחבישת כובע רחב שוליים, בגדים הכרחיים להגנה מפני השמש הקיצית. למרות זאת, סוג ומבנה הבד, עיצוב הבגד, צבע הבד ומידת היובש שלו קובעים את יכולת חסימת הקרינה של הבגד:
- פחות קרינה עוברת דרך בדים צפופים.
- צבעים כהים חוסמים טוב יותר קרינת UV.
- בדים כבדים יותר חוסמים טוב יותר קרינה.
- בגדים מתוחים מדי, רטובים או ישנים מאבדים מיכולת חסימת הקרינה שלהם.
מהם משקפי השמש הנכונות?
משקפי שמש עוזרים לראיה ומגנים על העין. הם גורמים לתחושת נוחות תחת אור בהיר חזק מכיוון שהם מורידים בוהק תמונה ומגבירים את הניגודיות. אך חשוב מכל, משקפי שמש טובים מסננים קרינת UVA וגם UVB ומונעים נזק לעיניים. לא ניתן לדעת מה מידת חסימת הקרינה עפ"י צבע העדשות, כהות העדשות או המחיר של המשקפיים. רוב המשקפיים בחנויות חוסמים אחוז גבוה של הקרינה. להגנה מלאה מקרינה, על המשקפיים לחסום את כל קרינת UVA וגם UVB ובנוסף לספק פתרון לאור מצידי המשקפיים.

אמיר לזימי - אקואפדימיולוג, מנהל האתר http://www.cancerhelp.org.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה