5 טיפים לתכנון תאורה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

5 טיפים לתכנון תאורה 

מאת   06/01/2009 |  נצפה 5642 פעמים
1. השתמשו במספר מעגלים לאותו חלל.

כדאי ורצוי ליצור כמה מעגלים עם תאורת יום ותאורת לילה.

לדוגמא- מעגל אחד ידליק תאורת פלורסנט מסוגT5 שתאיר פנל שקוע בקיר בגוון צהוב , ובלילה -ידליק מעגל אחר, פלורסנט מאותו הסוג T5 רק בגוון כחול. תאורה זו יכולה לשמש כתאורת התמצאות בחלל מסדרון ולהאיר את הדרך לשרותים עבור ילדים.

לצורך העניין נראה חדר - עם תאורה כללית, ותמונה נוספת שבה דולקת תאורת אוירה בלבד, היוצרת אוירה דרמטית, כלומר יש לנו 2 מערכות תאורה באותו החלל ומדליקים כל פעם מה שרוצים לפי הצורך.


2. הדגישו קיר ספציפי.

הדגשת קיר העשוי מחומר אחר, או מצופה, משאר קירות הבית יכול לקבל צורה דראמטית מודגשת על ידי תאורה, תאורה צמודת קיר בתחתית הקיר בחלוקה עם קצב אחיד תקפיץ את המבט כלפי מעלה, ותדגיש את אופי החומר שממנו עשוי הקיר, לדוגמא- בקיר עשוי לבני סיליקט- התאורה תדגיש את החריצים, והקיר יראה עתיק מאוד.


3. הגדילו חדר קטן על ידי תאורה.

תאורה שתציף את חלקו העליון של החדר ותיצור הילה רכה בשולי העליונים בגבול שבין התקרה לקיר תמשוך את המבט לעבר נקודה ספציפית זו ותיצור אשליה של גובה. יש להקפיד להשתמש בתאורה חמה.

יש להבין את ההבדל שבין- אפלייט לבין דאון לייט. אפלייט- גוף תאורה שזורק אור כלפי מעלה, וההיפך. דאון לייט- גוף תאורה שזורק תאורה כלפי מטה. הראשון ימקד את המבט כלפי האור שהוא מפיץ- למעלה, והשני ימקד את המבט כלפי מטה.


4. חיסכו בחשמל על ידי שימוש נכון במנורות חסכוניות וגופים דקורטיבים.

מנורות מסוג PL או פלורסנט הן חסכוניות בחשמל ואף שמורות על הסביבה. הבעיה שהן מהבהבות אינן אסטטיות, ולכן אינן נעימות לנו בחלל.

דרך טובה להתגבר על עובדה זו, היא שימוש באהילים דקורטיבים שימנעו מבט ישיר אל המנורה,

יש לשים לב בקניית האהיל שהוא עשוי בגודל המנורה. לגופי תאורה מסוג פלורסנט ישנן שני גדלים עיקריים 60 ס"מ ו120 ס"מ. לגוף מסוג PL ישנם סוגים וצורות שונות. ולכן חשוב להתאים את גודל האהיל לגודל הגוף. המלצה נוספת- השתמשו במנורות אלה בתור מנורות להתמצאות בלילה, מצויין לילדים שלא אוהבים לישון בחושך.


5. מקמו את גופי התאורה במרכז אובייקט שרוצים להאירו.

ברוב המקרים שבהם רוכשים דירה מוכנה מקבלן, תוכנית החשמל והתאורה נעשית על ידי מהנדס חשמל. תפקידו הוא לדאוג שהחלל יהיה מואר בצורה אופטימלית ואיכותית. אך ברגע שאנו מציבים ריהוט בחלל בצורה אחרת , ועושים שינויים בחלל לטוב איכות החיים שלנו, צורת העמדת הריהוט משתנה, ולכן גם צורת ההארה צריכה להשתנות בהתאם. יש להזיז את מרכזי גופי התאורה למרכזי האובייקטים אותם רוצים להאיר.

אין למקם גוף תאורה אם אין אובייקט מתחתיו .


טיפ אחרון-

עם כל אלה אין למקם יותר מידי גופי תאורה. אנו צריכים לשמור על איזון בחלל בין גופי תאורה לבין קירות חלקים ונקיים לטובת תליית תמונות או אלמנטים אחרים. יש למשור על איזון בין תאורה כללית , וממקדת.גלית אבינועם
אדריכלות ועיצוב פנים
http://www.designplanet.co.il/giladtemp/pages/gallery2.asp?company_id=153
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה