האם יש מקצועות שלא מתאימים לאנשים עם ליקויי למידה והפרעות קשב?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

האם יש מקצועות שלא מתאימים לאנשים עם ליקויי למידה והפרעות קשב? 

מאת   29/12/2008 |  נצפה 2844 פעמים

נתחיל מהסוף. התשובה היא – לא. 

כעיקרון כל מקצוע וכל תחום פתוח בפני כל אדם, גם אנשים בעלי הפרעות קשב וליקויי למידה זכאים לבחירה חופשית ולבחירה של המקצוע והתחום בו יעסקו על פי אפשרויותיהם, נטיותיהם, כישוריהם וכו'. זאת ועוד – גם כשיש לקות מסוימת היא אינה מנבאת את רמת התפקוד בפועל. מה שמנבא את רמת התפקוד בפועל היא המודעות והאסטרטגיות .

לדוגמא אדם עם הפרעת קשב ובעיות ארגון מובנת יכול לעשות עבודה מאורגנת להפליא אם הוא מחלק את העבודה באופן נכון אם הוא מפעיל אסטרטגיות יעילות. בחירה מקצועית קשורה לכוחות, יכולות, העדפות, ערכים, ציפיות, תנאי סביבה אישיים, ואפשרות תרבותית. במסגרת אלה אדם בוחר. אדם בעל לקות למידה צריך לקחת בחשבון בנוסף את הלקות ואת נגזרותיה.

לדוגמא, רצוי שאדם שפועל באיטיות, במטלות ברלוונטיות לא ייקח על עצמו תפקיד שהמהירות היא חלק מובנה ממנה. אך גם במצב כזה יכול להיות שהעבודה חשובה לו מאוד והוא יעשה שעות נוספות , יעבוד חצי משרה וכו', כדי לשמור על עבודתו . כך שאין אנו מדברים על מצב של שחור ולבן. כאשר דרישת העבודה מתנגשת באופן ישיר עם הלקוח, יש לקחת בחשבון את המאמץ הנדרש לאורך זמן . אסטרטגיית תמיכה חיצונית אפשרית להגשמת העבודה. לדוגמא, אם יש נטייה לבלבול במספרים , והאדם בוחר בסיעוד , הוא צריך לפתח מנגנוני בקרה יעילים . אם הם אינם, אז התפקוד מלווה בחרדה מתמשכת ושחיקה, ויש מקום לשקול הסבה.

עולם המקצועות מחולק לשדות ותחומים, באופן טבעי יש שדות שבהם נמצא "ריכוזים" של קשיים שיוצרים אפיונים, כך שבעסקים קטנים , ביזמות ובאנשים הפעילים בחוץ נמצא הרבה אנשים בעלי הפרעות קשב מהסוג ההיפראקטיבי , ובתחומי המדע ברמה גבוהה נתקשה למצוא בעלי קשיים שהשפיעו על הלימודים, כי קריירות אלו דורשות השקעה לימודית ארוכה...

במקצועות הטיפול והחינוך לדוגמא, יש ריכוז של אנשים בעלי לקות שמתוך הסבל שעברו ברצונם לעזור לאחרים, או "לתקן" את המערכת הבית. בספרות ואומנות, בגלל הקשר ליצירתיות בהחלט יש ריכוז של אנשים בעלי לקויות. אך גם כאן חשוב להפריט בין אמירות סטטיסטיות על אוכלוסיה לבין הפרט שבהחלט ביכולתו וזכותו לממש את יכולותיו באופן ייחודי. ואם אתה מתלבט- קח את מה שאתה אוהב ונמשך אליו כשיקול מרכזי בבחירה

בהצלחה!

אורלי צדוק ייעוץ ותכנון קריירה
פסיכולוגית תעסוקתית מומחית
מדריכה מוסמכת
09-7438808
054-7706330
zadok.orly@gmail.com
www.orlyzadok.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה