מה שאנחנו לא מבינים על כסף
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מה שאנחנו לא מבינים על כסף 

מאת   13/12/2008 |  נצפה 2452 פעמים
ראשיתו של הכסף בצורך לעשות סדר ביחסי החליפין הקדומים של תן-וקח. ברטר. למה היה צורך לעשות סדר בברטר? מה רע בכך שכל אחד ייקח כמה שהוא רוצה או כמה שנראה לו? הסיבה היא שהמזון והשירותים בעולם היו מוגבלים. הרי אם לא הייתה הגבלה של מזון, וכל אחד יכל לצרוך כאוות נפשו מכל הבא ליד, הרי שלא היה כל צורך להחליף סחורה או לסחור בכלל.
כמו כן, משאבים מסוימים התקיימו רק באזורים מסוימים והיו תחת שליטה בלעדית (של בעל האדמה, למשל).
ואולם, היום כמות המזון בעולם אמנם אינה בלתי-מוגבלת, אך הרבה יותר זמינה, ולמעשה מספיקה להאכיל את כל אוכלוסיית העולם. הפרדוקס הוא, שדווקא בעת כזו של שפע, העניים הופכים עניים יותר ורעבים יותר: יש יותר שפע בעולם, יש מספיק מזון לכל תושביו, אבל במדינות העיקריות שבהן גדל המזון הבסיסי של העולם, לאנשים אין מספיק כסף כדי לקנות את המזון שגדל בטריטוריה שלהם!
כך שתחילתו של הכסף היא בצורך לחלק את המאשבים בעולם בשל היותם גם מוגבלים וגם אקסקלוסיביים לאזורי גידול מסוימים, וסופו במניעת מזון מאנשים שהמזון גדל בשטחם, מאחר ואין להם את ה "כסף" הזה. אבסורד: יש להם מזון, אין להם את הדבר הזה שנחוץ כדי לקנות אותו.
מדוע שלא נעביר למדינות חלשות מזון? אולי כי זול יותר לזרוק מדי שנה כמויות עצומות של אוכל מאשר לשנע אותו (אפילו בתוך המדינה שלנו, כל שכן למדינות אחרות).
קראו עוד על אשליית הכסף בבלוג כסף


המאמר של בלוג כסף
קראו עוד על אשליית הכסף
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה